Az değil, iki yıla yakın bir süre hazırlığını yaptığımız HOME&OFFICE CONCEPT’in ilk sayısını 2009 yılının sonbaharında yayımlamıştık. Bu sayımız ile birlikte, 9 kocaman yılı bitirip, 10’uncu yılımıza giriyoruz.

Yayın hayatına başlarken tek bir amacımız vardı: Yapı sektörünün farklı bileşenleri arasında güçlü bir iletişim kanalı olmak.

Yapı sektörü çok ama çok geniş bir dünyaydı…

Bu dev dünyaya "merhaba" dediğimiz ilk sayımızdaki yazım aşağıdaki satırlarla başlıyordu:

“Çalışma masanızın üzerinde duran kalemlik ve hemen onun yanındaki hesap makineniz… Evinizin en özel köşesini ayırdığınız kristal vazonuz ve onu tepeden aydınlatıp, odanızın duvarlarında minik gökkuşakları oluşturan avizeniz…  Sabah serinliğinde kuş seslerini dinleyerek kahvenizi içmek için oturduğunuz ahşap bahçe koltuğunuz ve masası…  Akşam iş dönüşü serinleyip, günün stresini attığınız havuzunuz… Kışın karşısında şarabınızı yudumlayıp, güzel bir müzik dinleyerek rahatladığınız şömineniz… Çoğu zaman iş için olsa da bazen oyun oynamak için kullandığınız bilgisayarınız… LCD televizyonunuz, klimanız, halınız, kaloriferiniz… Duvardaki muhteşem aynanız, balkondaki şirin rüzgar çanınız… Ailenizden birisinin ya da sevdiğiniz bir dostunuzun geldiğini haber veren kapı ziliniz… Kapınız, pencereniz, dresuarınız, vestiyeriniz… Her gün, bıkıp usanmadan sizi bir aşağı, bir yukarı taşıyan asansörünüz… Davetsiz misafirlerinize göz açtırmayan güvenlik sistemleriniz…

Ev ve ofis diyerek bir parantez açıp, içine bir şeyler yazmaya kolayca başlayabiliyoruz ama parantezi kapatmak neredeyse imkânsız. Çünkü evimizin, ofisimizin kapısı koskoca bir dünyaya açılıyor. İçerisinde, aklımıza gelen ve gelmeyen, hatta birçoğunu hayal bile edemediğimiz binlerce ürünün olduğu, adeta sonsuz bir dünya. Üstelik bu dünya sürekli değişiyor, gelişiyor, kendini yeniliyor.

Bu büyük dünyanın tüm tarafları ise bir yap-bozun parçaları gibi... Her bir parça bir diğerinin eksik yanını tamamlıyor. Tüm parçalar bir araya geldiğinde ise, ortaya muhteşem bir tablo çıkıyor. İletişim için, bu muhteşem tablonun parçalarını bir araya getiren sihirli dokunuşun adı diyebiliriz. İletişim var ise, her parça kendini tamamlayacak olan parçayı kolayca buluyor. İletişim ne kadar güçlü ise, tablo o kadar kusursuz görünüyor.

Böylesine çeşitlilik gösteren ve beraberinde yüzlerce iş kolunun doğmasına, gelişmesine olanak sağlayan inşaat sektöründe, tüm taraflar arasında kurulacak sağlıklı bir iletişim, çok büyük bir ihtiyaç haline geliyor.

HOME&OFFICE CONCEPT, işte bu iletişim ihtiyacının ve bu ihtiyaç ile oluşan arayışın sonucunda doğdu.”

Evet… 9 yıl önce bu satırlar ile merhaba dedik sizlere. Aslında çok fazla söze de gerek yok galiba. Ziya Paşa’nın o meşhur sözü nasıldı?.. “Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz / Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde”

9 yılı bitirip, 10’uncu yıla "merhaba" derken, söylediğimiz her şeyi gerçekleştirmiş olmanın büyük mutluluğunu ve mütevazı gururunu yaşıyor, haklı onurunu duyuyoruz.

HOME&OFFICE CONCEPT bugün bölgemizin en güçlü, en etkili yapı, mimari ve dekorasyon dergisi. Hatta, sadece bölgemizin değil, kendi sektöründe Türkiye’nin de özel yayınları arasına çoktan katıldı. Türkiye’nin ve dünyanın en ünlü markaları, bölgemizdeki son kullanıcıya da yapı sektörünün her branştaki temsilcisine ulaşmak için HOME&OFFICE CONCEPT’i tercih ediyor.

•••

“10’uncu yılımıza girerken bazı yenilikler de yapsak mı acaba?..” diye düşündük ve “Evet. Yapalım tabiî ki!..” deyip, dergimizin tasarımında köklü bir değişime gittik. Sizin de fark ettiğiniz gibi, HOME&OFFICE CONCEPT adeta yeniden doğdu, yeni tasarımıyla bambaşka bir dergi hâline geldi, gençleşti, enerjisi arttı. Yeniliklerimiz bununla kalmadı. Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız HOC TV isimli bir YouTube kanalımız var artık. Bu kanalımızın zaman içinde güçlenerek büyüyeceğine inanıyoruz. Ve şirin mi şirin, cıvıl cıvıl, gençlik enerjisini sonuna kadar hissettiren yeni bir yazarımız (ve HOC TV programcımız) var artık: Mimar Aybatu Kasapoğlu. “Aybatu İle  Mekânlar Mercek Altında” sayfamızı ve HOC TV’deki programları ilgiyle okuyup izleyeceksiniz. HOME&OFFICE CONCEPT’e bir kardeş geldi:

“HOME&OFFICE CONCEPT MİMAR”

HOME&OFFICE CONCEPT’in 69’uncu sayısı ile birlikte size ulaştırdığımız “HOME&OFFICE CONCEPT MİMAR”ın tanıtım sayısı büyük ilgi gördü. Yapı malzemesi üreticilerinden müteahhitlere, mobilyadan aydınlatmaya ve perdeye kadar yapı sektörünün tüm taraflarını mimar, iç mimar ve peyzaj mimarlarımız ile buluşturmayı amaçlayan “HOME&OFFICE CONCEPT MİMAR” 2019’dan itibaren bağımsız bir dergi olarak yayımlanacak.

Başka yenilikler yok mu?..

Elbette var. Olmaz olur mu?..

O yenilikleri de internet sitemizden, sosyal medya hesaplarımızdan ve dergimizden sizlere ulaştıracağız.

•••

Evet… Zorlu bir 9 yıl geçirdik.

Geride kalan 9 yılda neler olmadı ki?!..

Dünya dev bir küresel kriz yaşadı; bu krizi siyasi krizler, savaşlar izledi… Kartlar yeniden karıldı ve dağıtıldı… Ülkemizin de içinde bulunduğu bölgenin ateşi hiç sönmediği gibi daha da alevlendi…

Uluslararası ölçekte yaşanan bu gelişmelerin, büyük ölçüde dışa bağımlı olan ekonomimizi de etkilemesi kaçınılmazdı; nitekim etkiledi de. Geçtiğimiz yaz mevsiminin sonuna doğru ekonomimiz “7,00” büyüklüğünde bir depremle sarsıldı.  Bu büyük sarsıntıyı artçı şoklar izlese de, piyasalar şokun etkisinden çabuk çıktı. Fakat bu büyük sarsıntının yaralarını sarmak epeyce uzun bir zaman alacak gibi görünüyor.

Yaşanan bu büyük sarsıntı, inşaat başta olmak üzere birçok sektörü olumsuz etkiledi. Bunlardan biri de, tüm girdileri dövize bağlı olan yayıncılık oldu. Birçok ulusal gazete ve dergi kapandı veya küçülme yoluna gitti. Yerel ve bölgesel yayınlar ise daha zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor.

Durgunluk devam ediyor... Hükümetin sektörel bazda aldığı önlemlerle nispi rahatlamalar sağlansa da, bahara çok zaman var gibi görünüyor.

Anadolu’da bu zor koşullarda iş yapan, istihdam sağlayan, ülke ekonomisine katkı veren tüm işletmelerin gerçek birer kahraman olduğunu söylesek abartmış olmayız sanırım.

2008 küresel krizi döneminde yayın hayatına atılan ve bu zor koşullara rağmen yapı sektörünün öncü markası olarak 10’uncu yaşına giren HOME&OFFICE CONCEPT’in bugün bulunduğu yer bizleri gerçekten gururlandırıyor.

HOME&OFFICE CONCEPT’in bugünlere ulaşmasında emeği olan herkese tek tek teşekkür ediyorum. Bu sayımız ile adım attığımız onuncu yılımızda, yeni güzellikleri ve başarıları yine birlikte yaşamayı diliyorum.

Yeni sayımızda görüşmek üzere.

Mustafa Öncül
Genel Yayın Yönetmeni

> Sayı: 70 / 2018

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.