Öne Çıkanlar yeni yıl Hattuşa-Hitit Başkenti Mersin Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Ali Cin LAVA ısı yalıtımı

Bir Kelime Bir Hikaye | Yaş

HOME&OFFICE CONCEPT'in doğuşundan beri geçen ve yıl birimi ile ölçülen zaman. Dergimizin çok uzun olmasını umduğumuz hayatının ilk evresi belki. Ağır ve yorucu emekle hazırlanan HOME&OFFICE CONCEPT'in meyveleri 6 senedir alınıyor. Ömürlük, tekrar tekrar okunabilecek, güncel ve kalıcı bir toplam hazırlamak hedefine her yaşıyla daha güçlü biçimde sahip çıkan bir dergiyi tutuyorsunuz elinizde. Nedir peki bir yaşın, ölçmeye doyamadığımız bu zaman biriminin dünyamızdaki hayat hikâyeleri?

Yaş, gökyüzündeki zamanlara uzun uzun bakılarak insan tarafından icat edilmiştir. Onun başının ve sonunun sınırlarıyla oynanır. "Bizim yaşımızın sınırları şunlardır" diye açıklar ilgili yerlerin zamana dair yasa koyucuları. Zamanın yasalarına uygun bir çerçeve çizmeye çalışırlar yaşa. Bu, aynı zamanda, hayatın kucaklama gücünün serbestliğine bir müdahaledir. Bir yorucu (aynı zamanda neşeli) çevrimin, bir şaşmaz döngünün duvarlarından söz ederiz yaş dediğimiz zaman.

Bizi zaman üzerine sonlu fakat derin düşüncelere dalmaya zorlar yaş. Kurgudur, kurgusunu bir zorunlu akışa bağlar. Onun sayesinde bir şeyleri kutlarız, anarız, unutmamaya çalışırız. İnsanlığın hatırlamaya doğru bir kolaylık hediyesidir. Ahlaki bir bagajından söz edebiliriz yaşın. Bu ağırlığın insanlığa bir anlam tecrübesi kazandırdığını söylememiz mümkün. Dünyadaki uzun yaşlar, dünyadaki kısa yaşlar, apayrı, uzun uzun anlatılmayı bekleyen sessiz hikâyelerdir. Yaşlanmanın

uzun macerası ile genç kalmanın kısa mücadelesi arasında bütün yaşlarının bir bir elinden alındığına
tanık olur insan.

Yaş mülkiyeti fazla kimselerin talihli olduğundan söz edilir. Fakat, dünyanın şartları düşünülünce, yaş zenginlerinin talihi meselesi bir sorular bütünü olarak karşımıza çıkar. Burada, yaş mülklerinden çok onların niteliğine bakmak gerekir. Nasıl bir yaş evin içinde oturuluyor? Zaman birimi saydığımız yaş, gözlerden akan eşseslisine sebep oluyorsa, orada talihten nasıl söz edilebilir ki? Hikâyenin başlarında yaşsız kalakalmak kadar güçtür, bir önceki cümlede söz ettiğimiz durum. Herkesin talihli yaşlar peşinde koştuğu, bu koşuda zaman zaman mahvolduğu, zaman zaman mutlu olduğu bir büyük dünya.

Çok eskiler şöyle bir efsane anlatırlarmış yaşa dair. Bir gün, çok yaşlı bir adam, susuz bir köye, kıtlıkla boğuşan bir köye gitmiş. Köyde yaşayanlar o adama köyün susuzluğundan yakınmışlar. Adam köyün susuzluğuna bir çare bulabileceğini belirtmiş. Köylüler önce inanmamışlar. Sonra, adam, her gün onlara kendi ömrünün yaşlarından birini vereceğini, bu yaşların köyün su sorununa çare olacağını belirtmiş. Adam yaş verdikçe, gençleştikçe, köye büyük yağmurlar yağmaya başlamış. Adam dönmüş ve köylülere şöyle demiş: Ben sizin su ihtiyacınız için ömrümü verdim, gidiyorum. Sonra, köyden ayrılmış. Köylüler şükran duygularıyla bakakalmışlar ona. Dileyelim, bir gün dünya; ömrünü, yaşlarını başka insanların susuzluğuna bir çare, mutsuzluğuna bir çözüm bulmak niyetiyle yaşayan insanların güzel dünyası olsun.
Anahtar Kelimeler:
Yaş6. YaşHikayeKelime
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.