İtalya topraklarına geldiğimizde tasarımın aurası bizi çoktan sarmıştı. 55’incisi düzenlenen mobilya fuarı içinde sakladığı binlerce sürprizle, en yenilerle hazırlıklarını yapmış bizi bekliyordu. Daha önceki verilere göre yaklaşık 2 bin 500 firmanın katılımcı olduğu 300 bine yakın ziyaretçinin gezdiği bu fuar, her yıl bütün dünyadaki dekorasyon sektörünün dinamiklerini değiştiriyor.

Renkler her dili konuşur (Joseph Addison)

Her dili konuşan bir tasarımı kalitesinden ödün vermeden ürettiğiniz zaman bütün dünya onu görmeye gelir. Salone Del Mobile Milano işte tam da burası. Dünyanın içinde bulunduğu karmaşıklığa rağmen firmalar umudunu yitirmeden daha yeniyi ama yine de temkinli olarak tasarımlarını hazırlamışlardı. Beğenilen ürünlerinin formlarıyla renkleriyle materyaliyle oynayarak mevcut çizgisini korumuştu. Cam ve mermer işleme teknolojisi arttıkça farklı noktalarda kullanılmaya başlamıştı. Geçen yıl aydınlatmanın yer aldığı holde bu yıl mutfak ve banyo sektörü vardı. Akıllı telefonlarla yaptığımız her şeyi mutfağımızda yapsın diye üstsegment mutfak üreticileri teknolojiyi arkasına almıştı. Mükemmellik olağanüstü şeyler yapmakla değil sıradan şeyleri bile olağanüstü iyi yapmakla elde edilir. Milano da tasarım her yıl daha fazla şehrin damarlarına yayılmakta. Bu durum aslında sadece, 6 gün olan fuarı değil, şehre yayılan keyifli enstalasyonları da görmek adına zaman ayırmayı gerektiriyor. Sürekli yeniyi ve sabırla iyiyi güzeli kaliteyi üreten bu ülkenin insanlarına saygı duymak lazım. 18 yıldır dekorasyon sektöründe çalışan biri olarak her sene ayrı bir heyecanla gezip beslenmekten keyif aldığım bu fuardan edindiğim izlenimleri paylaşmak istedim.

Fuarın temel taşlarını oluşturan materyaller: mermer, metal, cam, ahşap, kumaş, ayna, teknoloji

Salon oturma ve yemek odasının olduğu bölümlerde ağırlıklı olarak kullanılan mermer metal kumaş ve cam ahşaba eşlik eden güzel bir enstrüman olarak kullanılmıştı. Lake ve kaplama olarak görmeye alıştığımız yüzeylere kumaş mermer çokça eklenmiş dokunma hissiyatını artırmışlardı. Metal geçen senelerde olduğu gibi genelde bronz olarak sehpalarda kullanılmaya devam ederken raflı dolaplara da taşıyıcı olarak eklenmişti. Fuardaki başrol oyuncusu mermerdi aslında. Her zaman gördüğümüz mermerlerin dışında tablo etkisi yaratan güçlü mermerler önümüzdeki yıllarda da etkisini sürdürecek sanırım. Mermeri kullanma teknolojisi geliştikçe onu kulplarda aksesuarlarda görmeye başlayacağız.

Cam ve ayna

Cam ve ayna da kullanıldığı yerde kattığı ışıltılı ve pürüzsüz yüzeyiyle her zaman tercih sebebi olmaya devam edecek. Aynayı kumaş gibi şekillendiren yine Fiam firmasıydı. Cama kazandırılan tül ve hasır gibi etkiler çok şıktı. Camı işleme ve ona doku kazandırma sektörü çok yaygın olmadığından çok özel firmaların bünyesinde kullanılmıştı. Onu metal ve ahşapla birleştirme yeteneği de arttıkça ürün  kalitesinde tavan yapmıştı. Kristal kesme dokusunu modern bir kapıda görmek güzeldi. Duvarları süsleyen dekoratif kesimli büyük ebatlı aynalarla küçük ebatlı amorf yapılı çoklu ayna kullanımı da yaygındı.
 
Dokulu ahşap

Ahşap yüzeyleri sadece kaplama olarak kullanmak değil de gelişen işleme teknolojisiyle ona farklı kabartma doku kazandırmak, daralan yeni materyal alanına kazandırılan bir keşifti.
 
Oturma grupları

Koltuk ve oturma gruplarında 2.5 - 3 metre ölçünün dışına taşan kanepeler dikkat çekiciydi. Amorf yapılara sahip modeller de sıra dışı olmaya müsait salonları süslemek üzere sahnede yerlerini almıştı. Hasır deri detayların eklenmesi kumaş yoğunluğunu kırmış, eklendiği parçayı takımın içerisinde aksesuara dönüştürmüştü. Yeşil, kullanılan en hakim renkti bu sene. Sarı ve mavinin tonları da araya serpiştirilmiş renklerdi.
 
Mutfak

Mutfak için tasarım pişirme yıkama ve saklama işlevlerinin biçimi değişmediğinden kapak  modelleriyle kullanılan materyal değişikliğiyle ada modeline eklenen farklı formlarla tasarıma yön verilmeye çalışılıyordu. Teknoloji hayatımıza bu kadar dahil olmuşken, neden mutfakta da olmasın diyen Tipicstudio firmasının offmat adına tasarladığı mermer görünümlü tezgâhlara entegre edilmiş dijital panellerle kumanda edilen, gerektiğinde kullanıma geçirilen pişirme ve yıkama ünitesiyle
fuarın gözdesi olmuştu. Kısaca Offmat firmasıTipicstudio tasarımcılarıyla mutfağa bakış açısına format atmıştı. Aynı duyarlılığı banyo için de bekliyoruz.

Banyo

Banyolar için metal kullanılarak farklı tasarımlar oluşturulmuş. Mermer ve camın işlenmesi bu bölümde de görülüyor. Cam kesme lavabolar çok şık olmakla birlikte Philippe Starck’in Axor için tasarladığı cam batarya insanın suyla ilişkisine gönderme yapıp ona kaynayan pınardan su içme keyfine vardırma etkisindeydi.
 
Aydınlatma

Bu yıl aydınlatma holü olmadığı halde büyük ve görkemli avizeler görsel şölen havasında stantları süslemişti. Milano’da tasarım her yerdeydi, metro kullanarak her noktaya ulaşmak mümkündü. Eataly’yi (market - restoran) bile Kartel sunum için kullanmıştı. Ki firma bu sene neredeyse tüm tasarım duayenlerine kendisi için ürün hazırlatmıştı. Ürün tasarımı ödül alabilir ama ürün tasarlatan firmaya da jüri özel ödülü vermek lazım. Peki tasarımın duayenleri neredeydi?
 
Marcel Wanders

Academia Di Belle Art Idi Brera’da hazırlanan salonda Baccarat için hazırlanan stantta avize ve sehpa modeliyle yer alırken Mooi firması için hazırladığı dancing charleston sofa ezber bozan model avizesi ve sehpasıyla yer almıştı.
 
Memento Mori By Velcovsky

Palazzo Serbelloni’de sergilenen tasarımcının Lasvit için hazırlanmış avizesi, çarpıcı görüntüsüyle ziyaretçileri büyüledi.
 
Patrıcia Urquiola

Spaziopontaccio firması için hazırladığı kurşunlu vitray olarak tasarlanan konsol gerçekten müthişti. Zanaatın devreye girdiği bu tasarım, klasikler arasında yerini alacaktır diye düşünebiliriz.  Tasarımcının Cassina için hazırladığı koltuk tasarımı ve kartel için hazırladığı jelies family masaüstü aksesuar seti çok sevimliydi.
 
Philippe Starck

Tasarım dünyasının sıra dışı ismi Philppe Starck, Kartel firmasına çalıştığı sandalye ile birlikte,  Axor’a çalıştığı cam batarya ile de gündemdeydi. B&B Italia için hazırlanan kanepe hafif “v” formu ve kumaş kaplı ayaklarıyla kırmızı bir hamurdan hazırlamışlar gibi duruyordu stantta. Kartel’in ondan hazırlamasını istediği sandalyede de Citterionun kendi kaleminin izlerini görmek mümkündü.
 
Ferrucio Laviani

Foscarini’nın tercih ettiği tasarımcı modern aydınlatmalarının yanı sıra ürünlerin sunulduğu stantla da çarpıcı bir etkiye sahipti. Yine Ferruccio Laviani imzalı kartell lambader kullanıldığı materyalin çok üstünde bir görüntüye bürünmüştü tasarımcısı sayesinde.
 
Mario Bellini

Citroen’in “Tasarım bulaşıcıdır” mottasuyla yola çıktığı tasarımcısıyla hazırladığı spor araba; "Gündüz piknik yapmaya gittin, dönüşte de sepetine koyup mutfak rafına park edebilirsin" tadındaydı. Tasarımcının hazırladığı “cactuschair” de ergonomi konusunda farklı detaylar içermekteydi. Merita- lia’ya çalıştığı pleksi ve ağaç karışımı sandalye de dikkat çekiciydi.
 
Tomdixon

Rotanta Della Besana bölgesinde yer alan eski kilisede Caeserstone iş birliği içinde hazırlanan deneysel mutfak içeren bir restoran tasarlanmıştı. O atmosferde olmak çok ilginç bir deneyimdi, hem kendim hem de ziyaretçiler adına. Ateş hava su ve toprak konu alınarak her birinin kendi aurasını taşıyan tezgâh, aydınlatma, koku, aksesuar ve menü oluşturulmuştu. Hazırlanan atmosfere imza atan küratör Francesca Sarti’nin Arabesschi Dilatte şirketiydi.
 
Dolce Gabbana

Kendi kreasyonlarını da Sicilya esintileri içinde hazırlayan Dolce Gabbana hep o renkli neşeli reklam kampanyalarını iş birliği yaptığı Smeg firması içinde kullanmıştı. Her an bir yerden Monica Belluci de çıkabilir diye düşünmedim değil. Sadece 100 adet üretilen dolapların ne kadardan satılacağı da merak konusuydu.

"Teknoloji hayatımızda daha da yaygın hale gelecek."
 
Karim Rashid

Cisal firması için batarya tasarımı hazırlarken Pepsi markasının yeni alüminyum şişesinin tasarımı Zona Tortona’daki enstalasyonda tanıtıldı. Sixinch markası için tasarladığı river isimli eklenerek sürekliliği sağlanabilen bekleme koltuğunun lansmanı da Magna Pars Suit otelde yapıldı. 2016 Salone Del Mobili’yi terk ederken hafızamızda kalanlar bunlardı. Fuarda şehirde enstalasyonlarda ve müzesinden aktardığı bilgilerle şehir tasarımcılara gelecek yılın tasarım kodlarını da girdi.
Hasır doku ve amorf formlar bizi doğal olana daha çok yaklaştırırken, dijital ve ekran kabiliyeti olan yüzeyler artarak, teknolojiyi hayatımızda daha da yaygın hale getireceği sinyallerini veriyor.

Gelecek seneyi merakla bekliyoruz. Tasarımı destekleyen 50’ye yakın okula ev sahipliği yapan İtalya, dünyanın ve öğrencilerinin de beslenmesi için Mudec Museum’u Zona Tortona bölgesinde bu sene tam anlamıyla hayata geçirmişti. Gelecek sayımızda bu müzeden bilgi vermek üzere hoşça kalın. Hatta tasarım bulaşsın bence hasta kalın...
DERYA COŞKUN
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.