Öne Çıkanlar Aydın Büyüktaş GreenCoat yataş Group Business France Santimetre

Chichen Itza
Guatemala ormanlarından Yucatan'a kadar yayılmış olan bu eski medeniyetin tapınaklarının kalıntıları, bugün milyonlarca ziyaretçiyi hâlâ cezp ediyor.

Mayalılar, yaklaşık 3 bin yıl önce bugünkü Guatemala, Honduras, Belize ve Meksika bölgesinde kendini göstermiş. İmparatorluk, güney bölgelerde MS 250'den MS 900'e kadar gelişmiş. 

Mayalılar, çok yetenekli çiftçilerdi ve aynı zamanda çok sofistike bir yazılı dil kullanıyorlardı. Hatta bazı kaynaklara göre Amerikalılar için ilk yazı dilini buldukları düşünülüyor. 

Yucatan Yarımadası'nın kuzey bölgesinde, bir zamanlar Maya'nın en güçlü şehirlerinden biri olan Chichen Itza şehrinin kalıntıları, bir kalker platosu üzerinde hâlâ yerini koruyor.

Chichen Itza (ya da okunuşuyla Çiçen İtza), Meksika'nın Yucatán Yarımadası'nda, Valladolid ve Mérida arasında yer alan, Kristof Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir İtza Maya kentidir. Muhtemelen bir dönem Yucatan’ın dini merkezi olmuştur. Günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır.

Chichen-Itza’daki El Castillo (kale) adıyla tanınan Kukulkan (Kukuul Kaan) piramidinin yüksekliği üst platforma nazaran 24 metredir. (10. yüzyıl sonunda yüksekliği 40 metre olan Uxmal'daki piramitten daha alçaktır.) 7 Temmuz 2007'de seçilen Dünyanın Yeni 7 Harikası'ndan biridir.

Efsaneye göre kent, 10'uncu yüzyılda Quetzalcoatl önderliğindeki Toltekler'ce alınmıştır. Kentteki önemli yapılar şunlardır:

• Kale adıyla tanınan Kukulkan Tapınağı ya da Kukulkan Piramidi. Mayalar bu piramidi astronomi ve matematik bilgilerini ortaya koymak istercesine belirli bir sistemle inşa etmiş. Örneğin 4 cephesinin her birinde 91 basamak yer alır ki böylece 4x91’le bulduğumuz 364 sayısına en tepedeki düzlüğü (1)'i de eklediğimizde yıldaki günlerin sayısı olan 365’i buluyoruz. Ayrıca, piramidi öyle bir şekilde yönlendirmişlerdir ki, ilkbahar ve sonbaharda ekinoksların gerçekleştiği an, piramide gelen güneş ışıkları piramidin çıkıntıları sayesinde, merdiven basamaklarının dibinde bulunan iki yılan başı yontusunun S’ler çizen bir gövde uzantısı oluşacak şekilde bir gölge oluşturmaktadır. (İki başlı yılan) Bu yılan, Kukulkan adıyla bilinen ilah tüylü yılandır. (Yılanın bir özelliği vücudunun gökcisimlerinin yörüngeleri şeklini alabilmesi, S'ler çizebilmesidir.)

Ayrıca piramiti inandıkları yeraltı alemi katları sayısı gibi 9 farklı düzey halinde düzenlemişlerdir. Piramidin tepesinden bakıldığında 300 hektarlık bir görüş alanına sahip olunur, yani kentteki tüm yapılar görülebilmektedir.

• Caracol (okunuşuyla Karakol) denilen gözlemevi. Yapıya içindeki spiral taş merdiven nedeniyle olsa gerek, “salyangoz” anlamında bu ad verilmiştir.

• Adı Maya dilinde “esrarlı yazıların evi” anlamına
gelen Akab Dzib.

• Baş rahibin tapınağı.

• Savaşçılar Tapınağı.

• Top oyunu sahası.

• İspanyollarca “Rahibeler Manastırı” adı verilmiş yönetim sarayı.

• Çeşitli tapınakları içeren, “eski Chichen” yapılar grubu.Maya uygarlığı hakkında bilinmeyen 20 gerçek


1. Yaklaşık 7 milyon Mayalının Yucatan Yarımadası'nın içinde ve çevresinde yaşadığına inanılıyor.

2. Bazı bilimciler, köpekbalığı kelimesinin kökeninin Maya diline dayandığını söylemektedir.

3. Mayalılar, bebeklerde asaletin simgesi olduğu inandıkları şaşı gözlü bebekleri arzu etmişlerdir. 

4. Tüm doğan bebeklerin isimleri doğduğu güne göre konulmuştur.

5. Mayalıların tıpta ilerlediği; protez yapımı, dolgun dişler ve insan saçı kullanarak yaraları dikmelerinden anlaşılmaktadır.

6. Bugünkü Mayalılar kurban için insan değil de tavuk keserek kurbanlarını sunuyorlar.

7. Mesoamerican Ballgame diye bilinen oyunda, Mayalılar kaybeden takımı işten çıkarmış veya kurban etmişlerdir.

8. Bu oyunlarda toplar ise lastikten ve geç dönemde kafatasından yapılmıştır.

9. Bugün halen oynanmaktadır ve kurallar aynı devam etmektedir ismi ise "Ulama" olarak bilinmektedir.

10. Sauna ve hamam rahatlattığı ve temizlediği için Maya kültüründe önemli bir yere sahipti.

11. Kendi kendini yöneten son Mayalılar, 1697 yılında İspanyolcaya teslim olmuştur.

12. Chichen Itza olarak bilinen Maya Piramidi bugün Meksika'nın en çok ziyaret edilen ikinci sit alanıdır.

13. Rahipler bu tapınakta mahkumları ve köleleri işkence veya kurban için öldürüp derisini şenliklerde giysi olarak kullanmışlardır.

14. Son yıllarda söylenen Maya takvimine göre 2012'de kıyamet kopmasının asıl gerçeği, Mayalıların Uzay Sayım takvimine göre 2.800.000 gün sonra kendini sıfırlayacağını söylemişlerdir ve buda 2012'ye denk geldiğinden insanları yanlış bilgilendirmişlerdir.

15. Mayalılar yazı sistemlerini kullanan en eski uygarlıklardan biri olmuşlardır ve hemen hemen her şeyi yazmışlardır ve bu yazılarının çoğu, İspanyolların fethi sırasında kaybolmuştur.

16. Aztekler gibi Mayalar da demir ve çeliği kullanmamışlardır. Silahlarını obsidian ya da volkanik kayadan yapmışlardır.

17. Basık burun, şaşı göz ve gagalı burun onlarda asilzadeliğin bir simgesi olarak görülüyordu.

18. Soylu kadınlar dişlerini bileyerek inceltmişlerdi.

19. 0 sayısını kullanan ilk uygarlık olduğu söyleniyor.

20. Maya şehirlerinin terk edilme sebebi pek çok kişi bilmez fakat bunun sebebi iklim değişikliği, kıtlık ve aşırı kuraklıktan olduğuna dair hipotezler bulunuyor.

HAZIRLAYAN: AYSUN ÖNCÜL
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.