Öne Çıkanlar Aydın Büyüktaş GreenCoat yataş Group Business France Santimetre

DÜNYADAN SEÇTİKLERİMİZ | Kolezyum
MS 72 yılında İmparator Vespasianus, kitleleri yatıştırmak için duyurduğu dev amfi tiyatronun inşaatını başlattı. Tarihçi Dio Cassius'un yazdığı kaynaklara göre, amfi tiyatro MS 80 yılında açıldığında 100 gün boyunca şenlikler düzenlendiği ve bu şenliklerde de 9 bin hayvanın öldürüldüğü belirtiliyor.

Kolezyum, bir zamanlar İmparator Neron'un gümrah bahçelerinin bulunduğu kurutulmuş bir göl yatağında inşa edildi. Arazinin hemen yanında Neron'un 40 metrelik bir heykeli bulunuyordu. Amfi tiyatronun yaygın olarak bilinen adı bu "colossus" dan geliyor. Yüzyıllar içinde heykel, yeni hükümdarlar için yeniden döküldü ve sonunda bütünüyle eriyip yok oldu.

Kolezyum, arenanın döşemesinin oval biçimi dövüşçülerin köşelere çekilmesini engellemek için tasarlanmış. İmparator Domitianus, açıldıktan 2 yıl sonra gladyatörler ve hayvanların barındırılması için döşemenin altına tüneller ağının inşa edilmesi emrini verdi. Hendek kapakları kafeslerin veya sahne malzemesinin aşağıdan yukarıya çekilmesine uygun yapıldı. Su kemerlerine bağlanan tüneller deniz savaşları için suyun akışını sağlıyordu, daha sonra bu su, şehir kanalizasyonu borularıyla çekiliyordu.

Kolezyum'un üç sıra halindeki cephesi Roma su kemerlerine benzer şekilde düzenlenmişti. Kemerler dörtte üçlük sütunlar ve saçaklıklarla kaplanmıştı. Birinci katta dorik, ikinci katta iyonik ve üçüncü katta da korint düzeninde plastirleri ve kare biçimli pencereleri olan çatı katı yer alıyor. En üstte, gölge için yapılmış bir kanopi olan valeriumun takıldığı dikmeleri taşıyan konsollar bulunuyor.

Taş ve demirden yapılan, sadece Roma’nın değil, dünyanın da en büyük amfi tiyatrosu olan Kolezyum'un daha sonraki değişiklikleri Domitian hükümdarlığı zamanında yaptırılmış.

Yaklaşık 50 bin izleyici için inşa edilen Kolezyum'un sıralar halindeki oturma yerleri ve geniş gecitleri günümüzün stadyum tasarımları için bir model olmayı hala sürdürmektedir.

Pek çok filme konu olan Kolezyum, yüzyıllar boyunca insanlar ve hayvanlar, insanlar ve insanlar arasında dövüşlere sahne oldu. İmparatorlar burada Roma halkını eğlendirmek için ve biraz da kendi eğlenceleri için gladyatör dövüşleri de düzenlerdi. Bunlardan başka pek çok halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların yeniden canlandırılması, klasik mitolojiye dayanan dramalar gerçekleşirdi. Yapıldıktan sonra sadece tiyatro izletmek amaçlı kullanılmayan Kolezyum'un içi deniz savaşı gösterileri için suyla dolduruldu.

Kolezyum, daha sonra barınma yeri, dükkânlar, dini kışlalar, istiham, taş ocağı, Hristiyan türbesi olarak çeşitli amaçlarla kullanıldı. Asıl adı Arena iken, sonradan, girişteki heykelin adını aldı.

Geçen zamanlarda yangınlar ve depremlerle tahrip olan Kolezyum zamanla terkedilmeye ve duvarları bir mermer ocağı gibi kullanılmaya başlandı. 1749 yılında Papa XIV. Benedictus, binanın şehit olan ilk Hristiyanlar için bir tapınak olarak korunmasını istedi. Günümüzde Kolezyum imparatorluk Roması'nın tutkularının ve çöküşünün canlı bir anıtı olarak hatıralarını korumaya devam ediyor. Roma İmparatorluğu'nun uzun zamandan beri ikonik sembolü olarak görülen Kolezyum, bugün modern Roma'nın en çok turist çeken yerlerinden biridir.

Ayrıca Roma Katolik Kilisesi ile yakın bağlantıya sahiptir. Paskalya öncesi Cuma günü Papa amfitiyatroda fener alayı düzenler. 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni 7 Harikası'ndan biri seçildi.

HAZIRLAYAN: AYSUN ÖNCÜL
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.