Öne Çıkanlar Kalebodur Gökhan Karakuş Sait Faik Abasıyanık Burkon Turizm Aslı Kutluay

Adana İnşaat 2015 Fuarı’na 192 firma katıldı

TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 19 - 22 Şubat tarihinde yapılan 9. Adana İnşaat 2015, Adana’daki ve bölgedeki yapı firmaları ile sektör temsilcilerini buluşturdu. TÜYAP Adana Fuarcılık’ın ev sahipliğinde Büyükşehir Belediyesi, Çukurova Belediyeler Birliği, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu ile TOBB’ye bağlı odaların destekleriyle 15 bin metre karelik alanda düzenlenen fuara, 192 firma katıldı. Fuara, kent protokolünün yanı sıra İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve bürokratlar katıldı. Fuarın açılış konuşmasını yapan TÜYAP Adana Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, fuarda 50 ilden girişimcilerin yer aldığını belirtti.

Fuarın açılış töreninde konuşan Vali Mustafa Büyük, en önemli ticari sektörlerin başında, inşaat sektörünün geldiğini belirterek, “Burada firmalar kendilerini vitrine çıkartıp, takdim etme şansını elde ediyor. Vatandaşlarımız neyi isteyeceğini, beklentilerin neler olduğunu, hangi gelişmelerin olduğunu görme fırsatını yakalıyor. Şehirlerin büyümesinde önemli bir konumda olan belediyelerimiz sektörün değişimini izleyerek, geleceğe yönelik planlar yapma şansını elde ediyor” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye ve Çukurova Belediyeler Birliği Başkanı Burhanettin Kocamaz, Türkiye’de ekonominin, ticaretin ve hareketin lokomotifinin inşaat sektörü olduğunu vurguladı. Son birkaç aydır, sektörde biraz duraksamanın yaşandığını ifade eden Kocamaz, sözlerine şunları ekledi: “İnşaat sektörü, ülkede ekonominin şah damarıdır. Sektördeki gelişmeler, sadece ticaret manasıyla değil, kentlerin gelişimi, yapıların daha kaliteli hale gelmesi ve çıkan deprem yönetmeliklerine uygun binaların inşa edilmesi için de çok önemlidir. Firmalar arasındaki rekabeti ve kaliteyi geliştirmek bakımından da kıymetlidir.”

Fuarın, kentsel dönüşüm noktasında yapı müteahhitlerine yeni ufuklar açmasını ve belediyecilere kentleri güzelleştirmek için yeni fırsatlar oluşturmasını temenni eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise organizasyonun, ekonominin durağanlaştığı bu dönemde, Çukurova ve ülke piyasasına katkı sağlayacağına dair inancını dile getirerek, destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, İnşaatın 250 alt sektörüyle beraber yaklaşık yüzde 25 civarında istihdama ve gayri safi millî hasılaya katkı sağladığını açıkladı. Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe ise ülkede gelişimin ana eksenini “inşaat”ın oluşturduğunu belirterek, bu sektörün gayri safi milli hasıla içindeki payının yaklaşık yüzde 30 seviyesinde olduğunu söyledi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı
Fuarda en dikkat çeken stant, Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’na ait stant oldu. Adana’da faaliyete geçirilmesi planlanan Nostaljik Tramvay, Adana İnşaat Fuarı’nda yer aldı. Tarihi belli olmamakla birlikte, ilk etapta Büyük Saat - 5 Ocak - Alimünif Caddesi’nde servis yapacak olan Nostaljik Tramvay, tekerlekli ya da raylı olarak hizmete girecek. Bu tramvayın, şehir merkezindeki yoğun trafiği rahatlatması umuluyor.

Aybeton Yapı Elemanları
Altyapı ve çevre düzenleme elemanları alanında hizmet veren Aybeton, Adana İnşaat 2015 Fuarı’ndaki standında, yapı sektörü ile buluştu. Aydoğanlar’ın, kendi bünyesinde geliştirdiği ve 2014 yılından beri hizmet veren Aybeton, yüksek dayanımlı reaktif pudra beton kapak ve ızgaraları fuarda tanıttı.

Halil Avcı Şirketler Grubu
Sektörde 1979’dan beri faaliyet gösteren, halen yurt içi ve yurt dışında birçok projeyi yürüten Halil Avcı Şirketler Grubu fuarda ziyaretçilere projelerini tanıttı. Halil Avcı standı, inşaat sektörünün temsilcileri tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Arı - Tek Kimya
Havuz yapımı, bakımı ve kimyasalları, su kaydırakları, çevre mühendisliği hizmetleri, izolasyon, sauna, buhar odası, hamam ve jakuzi, otomatik sulama sistemleri alanlarında faaliyet gösteren Arı - Tek Kimya, fuarda yer alan standında, ürünlerini sergileme fırsatı buldu.

Castle Boya
Kaliteden ödün vermeyen ve yenilikçi bir firma olan Castle, 2014’te pazara sunduğu ürünlerini, Adana İnşaat 2015 Fuarı’nda ziyaretçilerin beğenisine sundu. KKTC firması olan ve Adana’da bayilik olarak hizmet veren firmanın hem iç, hem de dış cepheler için kullanılabilen ürünlerinin sergilendiği stant, ziyaretçilerin beğenisini kazandı.

Setpa
Fuarda, cam seramik ürünleri ve cam kanvas tabloları ile yer alan Setpa, mutfak, banyo, kapı camı, duvar ve zeminlerde tasarımı farklı bir boyuta taşıyor. Adana’da henüz faaliyet göstermeye başlayan ve yapı fuarındaki yerini alan Setpa standı, fuarda ilgi odağı oldu.

Likas
Hatay’ın Erzin ilçesinde kurulan Likas, henüz yeni bir firma olmasına rağmen fuarda ziyaretçilerin beğenisini kazandı. Özellikle mutfak ve banyo dolabı ile iç kapı üretimi gerçekleştiren Likas, aylık bin 200 adet iç kapı üretim kapasitesi ile 200 mutfak üretim montajlama kapasitesine sahip.

Stropol
Hem iç, hem de dış cephe sistemleri alanlarında faaliyet gösteren Stropol, fuarda ürünlerini ve firmayı tanıttı. Hafif ve hızlı monte edilebilen ürünlerden oluşan Stropol, özellikle kendinden desenli ürünleri ile ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Yer Duvar Dekor
Parkede ömür boyu garanti sunan Yer Duvar Dekor, Adana İnşaat 2015 Fuarı’na özel ürünlerini standında ziyaretçiler için sergiledi. Şık ve modern yer döşemesi modellerinin yanı sıra duvar kaplamaları ile duvar kağıtları modelleri de Yer Duvar Dekor standında yer aldı.

Özeren Alüminyum
Birbirinden şık ve modern alüminyum radyatörlerini standında sergileyen Özeren Alüminyum, farklı renklerdeki model seçenekleriyle de gözleri üzerine çekti. Ziyaretçilerin beğenisini toplayan Özeren Alüminyum, her mekana uyum sağlayan Sunrise ve New Classic, en üst düzeyde verim ve konfor sağlayan Plasma, öne çıkan dayanıklılığı ile Havlupan, zarif kapak tasarımıyla Radpan radyatör modelleriyle fark yarattı.

Albond
“Gerçekle kaplı düşler” sloganıyla alüminyum kompozit panel alanında sektörde faaliyet gösteren Albond, yapıların iç ve dış cephe uygulamalarında kullanılan ürünlerini standında sergiledi. Birçok alanda tercih edilen ve Albond ayrıcalığıyla çok sayıda seçenek sunan alüminyum kompozit, özellikle tasarımda özgürlük ve esneklik sağladığı için tercih ediliyor.

Tılsım Kapı
Çok sayıda kapı modelini Adana İnşaat 2015 Fuarı’nda ziyaretçilerle buluşturan Tılsım Kapı, yeni koleksiyonuyla beğeni topladı.

Kulak İnşaat
Standında çok sayıda davetliyi ağırlayan Kulak İnşaat, hızlı gelişimiyle Adana’nın parlayan yıldızı olan Yüreğir’de yükselen Kulak Kent projesini konuklarına anlattı. 4 ayrı tipteki bina tasarımıyla farklı yaşam tarzlarına hitap eden ve 1+1’den 4+1’e kadar farklı konut tiplerinin yer aldığı Kulak Kent projesinde 1+1 daireler 84 ila 88 metrekare, 2+1 daireler 133 metrekare, 3+1 daireler 172-188-191 metrekare, 4+1 daireler 237 metrekare olarak tasarlandı.

Taş Market
Özellikle taş ev konseptini uygulamak isteyenlerin tercih ettiği Taş Market, kendi uygulamaları olan şömine, eviye ve çanak örnek modelleri ile taş çeşitlerini standında sergiledi.

Toroslar
Hazır pencere firması Toroslar, uzun yıllara dayanan tecrübeleri ile ideal ölçülere göre dizayn ettiği kaliteli, hesaplı ve kullanışlı ürünlerini fuarda ziyaretçilerin beğenisine sundu. Daha ekonomik ve kaliteli olması sebebiyle tercih edilen hazır pencere sistemi, profesyonel çözümler sunuyor.

Özel Mühendislik
Özel Mühendislik, Mitsubishi Electric, Viessmann ve Olefini ürünlerini fuarda ziyaretçiler için sergiledi. Klima, merkezi ısıtma - soğutma, havalandırma ve mekanik tesisat alanlarında hizmet veren Özel Mühendislik standı, sektör temsilcilerinin uğrak noktası oldu.

Tapcı Yapı
Alüminyum ve dış cephe sistemlerinde çözüm ortağı olan Tapcı Yapı, Adana İnşaat 2015 Fuarı’nda kullanıcıları ve yapı sektörüyle buluştu. Ayrıca Tapcı Yapı, fuarda sergilediği hareketli güneş kırıcı sistemle beğeni topladı.

Betong
Silisli kum, çimento, kireç ve su karışımıyla oluşturulan harcın, basınçlı buhar altında sertleşmesi ile elde edilen gözenekli yapı malzemesi gazbeton üretiminde öncü bir firma olan Betong, yapı sektörünün temsilcileri ile fuarda buluştu. Çevre dostu olan Betong Gazbeton, yüksek ısı ve ses yalıtımı ile enerji tasarrufu sağlaması, yangına ve depreme dayanıklılığı, sağlamlığı ve ekonomikliği sebebiyle tercih ediliyor.

Huzur Aqua
2011 yılında Akdeniz Bölgesi’ndeki gereksinimi düşünerek faaliyete geçen Huzur Aqua, su kaydırakları imalatı ve projelendirme konusunda hizmet veriyor. Fuarda da uluslararası standartlara göre imal edilen su kaydırakları ziyaretçilere sergilendi.

CBK Yapı
Zeminleri, şıklığın zirvesine taşımayı hedefleyen CBK Yapı, zemin ve duvar kaplama ürünlerini fuarda ziyaretçilere tanıttı. Ürünlerinde geniş garanti hizmeti sunan CBK Yapı, farklı renk ve model seçenekleri bulunan ürünlerle beğeni topladı.

Eko Deck
Ahşap ve plastiğin en güzen bağlantısı Eko Deck ürünleri, Eko Deck’in Kahramanmaraş’taki tam otomasyona sahip üretim tesislerinde imal ediliyor. Havuz kenarı, bahçe, teras, banyo içi, küvet altı gibi ıslak zemin üzerine uygulanan ve dış hava şartlarına dayanıklı hşap bir malzeme olan Deck modelleri, fuarda ziyaretçilere sunuldu.

Denge Bims
30 yılı aşkın süredir Kapadokya bölgesinin incisi Nevşehir`de, inşaat sektöründe hafif yapı elamanları (bims blok) üretiminde kullanılan BIMS üretimini yapmakta olan Denge Bims, iç piyasaya, ABD ve Çin basta olmak üzere toplam 35 ülkeye ihraç ettiği ürünlerini fuarda yapı sektörünün beğenisine sundu.

İç Mimarlar Odası Adana Temsilciliği
Çağkan İnan’ın il temsilciliğini yürüttüğü İç Mimarlar Odası Adana Temsilciliği de Adana İnşaat 2015 Fuarı’nda yapı sektörüyle buluştu.

Meston Kent Dizayn
Malatya Belediyesi tarafından kentin üst yapı ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla faaliyete başlayan Meston, 400’ü aşkın ürün çeşidi ve yaptığı AR-GE çalışmalarıyla alanında, bölgenin en büyük kuruluşları arasında yer alıyor. Banklar, çöp kutuları, çiçekler, parke taşları, bordürler, beton borular, kent mobilyaları, oyun grubu, trafik ürünleri, kompozit aydınlatma direkleri gibi bir kent için akla gelebilecek her şey Meston standında sergilendi.

Pimapen
Pimapen, son dönemin modası Camoda ürünlerini ve diğer ürün seçeneklerini fuarda tanıttı. Camlama sistemlerinde, sektör tarafından en çok tercih edilen marka olan Camoda, stantta yer alan örnekleriyle dikkat çekti.

Seyhan Hidrofor
Modüler Prizmatik Su Deposu üretimiyle pazar payını artırmaya devam eden Seyhan Hidrofor, bütün parçalarını hijyen koşullarına uygun olarak ürettiği depolarını, Adana İnşaat 2015 Fuarı’nda sektörle buluşturdu. Montaj sırasında zararlı kimyasallar açığa çıkarmayan bu depolar, doğayı kirletmediği için tercih ediliyor.

İlkesan
Kapı ve mutfak üretimi için Adana’da faaliyete geçen İlkesan, farklı renk, malzeme ve formlarda olan ürünlerini, fuarda kullanıcılara tanıttı.

Yusufoğulları
Yapı dekorasyon ürünleri basım ve uygulama hizmetleri sunan Yusufoğulları, fuarda en dikkat çeken stantlar arasında yer aldı. Rengarenk, üç boyutlu ve farklı ürünleriyle ziyaretçileri kendine çeken Yusufoğlulları, gergi tavan ve dekoratif aydınlatma sistemleri, polimerik zemin uygulama, duvar kağıdı, tezgah arası cam paneller, fayans ve mobilya uygulama, dekoratif tablolar, stor perde gibi alanlarda faaliyet gösteriyor.

Eser Dekorasyon
Dekoratif dış cephe elemanları alanında hizmet veren Eser Dekorasyon, firmayı ve hizmetlerini fuarda tanıttı. Eser Dekorasyon standında yer alan maket yapı da ziyaretçileri standa çekti.

Has Çiçekçilik ve Fidancılık
Fuarda en dikkat çeken stantlardan biri de Has Çiçekçilik ve Fidancılık standı oldu. Bir bahçe atmosferi yaratılan stantta, rengarenk çiçekler ve ağaçlar ziyaretçilerin çekim alanına girmeyi başardı. Ayrıca Has Çiçekçilik ve Fidancılık standında, firma ve hizmetleriyle ilgili bilgi de verildi.

Pırlanta Erciyes
Bir Adana firması olan ve çok sayıda projeye imza atan Pırlanta Erciyes, Adana İnşaat 2015 Fuarı’nda, bölgenin en prestijli projelerinden olan Venus Premium projesini tanıttı.

HAZIRLAYAN: HİLAL ERKAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.