Öne Çıkanlar Adana Havalimanı alışveriş festivali Halı Fikri Işık Fatih Topaloğlu

Çukurova Mobilya ve Dekorasyon Fuarı açıldı


Klasikten moderne tüm mobilyaların sergilendiği 11. Çukurova Mobilya Dekorasyon Fuarı düzenlenen törenle açıldı. TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, bölgenin, modern ve fonksiyonel mobilyaya olan talebin artması ile kendine yurt içinde olduğu kadar dünyada da yer bulduğunu söyledi.

TÜYAP Adana tarafından Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Adana Organize Sanayi Bölgesi, Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası, Adana Mobilya Sanayicileri İş Adamları Derneği, KOSGEB ve Çukurova Fuarcılık destekleri ile düzenlenen 11. Çukurova Mobilya Dekorasyon Fuarı, TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde sektörün temsilcilerini bir araya getirdi.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Çukurova Mobilya Dekorasyon Fuarı’nın, bölgenin en büyük fuarı olduğunu söyledi.

Türk mobilya sanayinin, yüksek istihdam potansiyeli ve yarattığı katma değerle ülkemizde stratejik bir konuma sahip olduğunu belirten Vali Demirtaş, “Mobilya sektörü, tüketici profili ve talep açısından kendisini sürekli yenilemektedir. Sektör her yıl ürünlerini geliştirmekte ve çeşitliliğini artırmaktadır” dedi.

Demirtaş, iletişim imkânlarının artmasıyla birlikte yurt dışındaki rekabetin de içinde olduğu yeni dinamiklerin aktif hale geldiğini vurgulayarak, “Son dönemde büyüme rekorları kıran mobilya sektörü, gücüne güç katarak bu büyümeyi sürdürecektir. Hükümetimizin genel büyüme yönlü politikasının olumlu getirilerini, her sektörde olduğu gibi mobilya sektöründe de görmekteyiz. Sanayi çeşitliliğinde beşinci şehir olan ve rekabet gücünü her geçen gün artıran kentimizde, sanayinin çarklarının daha hızlı dönmesi, ihracattaki başarımızın sürmesi ve sektörün işlerliğinin devam etmesi bizim için gurur verici bir tablodur. Sektörün gelişiminde ve ihracatta yapılan işin tanıtılması ve duyurulması konusunda fuarların oldukça başarılı geçtiği aşikârdır. Bu çerçevede her yıl düzenlenen ve sektörün gündemine yön veren Çukurova Mobilya Dekorasyon Fuarı özellikle sektörümüze, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi."Mobilya üreticilerini her zaman destekleyeceğiz"

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, mobilyanın temel ihtiyaç maddesi olduğunu belirterek, evleri ve hayatı güzelleştiren mobilya üreticilerini her zaman destekleyeceklerini söyledi.

Çukurova Mobilya Dekorasyon Fuarı’nın, Türkiye genelindeki üreticileri bir araya getirdiğine işaret eden Sözlü, “Adana, yakın bölge ülkeleri ve Orta Doğu’ya uzanma noktasında çok önemli bir merkez. Türkiye’nin ciddi üreticilerinin burada buluşuyor olması aslında kendi evlerinde buluşuyor olmasıdır. Üreten toplum, zengin ve refah toplumudur. Fuarımızın, hem Türkiye genelindeki mobilya üreticilerine hem de bölgemizin ekonomik ve kültürel iş birliğine katkılar sunmasını diliyorum” ifadeleri kullandı."Adana mobilya ihracatında da başarılı bir grafik sergilemektedir"

Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, mobilya sektöründe son yıllarda hızlı bir gelişme gösteren Adana’nın klasik mobilya iskeleti imalatında Türkiye’nin lider şehri olduğuna dikkati çekti.

Adana’nın, klasik mobilyanın yanı sıra modern ve modüler mobilya gruplarında da yerli markalarıyla Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden olduğunun altını çizen Menevşe, “Tasarım ve kalite bakımından elde ettiği yüksek standartlar neticesinde Adana mobilya ihracatında da başarılı bir grafik sergilemektedir. Dünya pazarlarında bizim ürettiğimiz mobilyaların en büyük avantajı yüksek kalitede olmasıdır. Adana, yüksek kalite ve işçiliği ile bugün ABD, İngiltere, Almanya, Fransa Birleşik Arap Emirlikleri, Libya ve Tunus gibi dünyanın dört bir yanına mobilya ihraç edebilmektedir” diye konuştu.

Menevşe, Adana Ticaret Odası’na kayıtlı faal 416 ve Adana Sanayi Odası’na kayıtlı faal 73 mobilya şirketiyle 2016 yılında 27 milyon 287 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirdiğini açıklayarak, “Bu yılın ilk yarısında ise 17 milyon 500 bin dolar tutarındaki ihracatın yılsonunda 35 milyon doları geçmesi beklenmektedir” ifadeleri kullandı."Artık Türkiye mobilyada bir marka haline gelmeye başladı"

Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkârları Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan, fuarların önemine değindi.

Mobilyada akla ilk gelen ülkenin daha önce İtalya olduğunu belirten Ercan, “Artık Türkiye mobilyada bir marka haline gelmeye başladı. Adana da mobilyada önemli bir kent konumunda. Bu fuarlar sayesinde Adana sektör olarak mesafe alıyor. Mobilya sektörü, ihracat şansı yüksek olan sektörlerden ikincisi” dedi.


"Mobilya sektörünün ülke ekonomisi içindeki payı yüksek"

Adana Marangozlar ve Mobilyacılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yalçın Avcı, mobilya sektörünün ülke ekonomisi içindeki payının oldukça yüksek olduğunu söyledi.

Çukurova’nın, bu payın büyük bir bölümünü karşıladığını anlatan Avcı, şunları söyledi: “Adana’nın göz bebeği olan bu sektör, teknolojiyi takip ederek yeni tasarım ürünlere yönelmiş ve üretimini sürdürmektedir. Adana’da üreticilerin kümeleşmesini sağlayacak yeni binaların yapılması veya mevcut site alanının genişletilmesi gerekmektedir. Yapılacak bu çalışma, hem Pazar payını hem de istihdamı artıracaktır.”"Fuarın, ülkemize ve bölgemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim"

Adana Mobilya Sanayicileri İş Adamları Derneği Rüştü Erikçi, dernek olarak ülkenin büyüyenekonomisine ve Adana’nın mobilya sektörüne katkıda bulunmak için önemli çabalar gösterdiklerini belirtti.

11. Çukurova Mobilya Dekorasyon Fuarı’nın, daha önceki fuarlardan daha başarı olacağına inandıklarını dile getiren Rüştü Erikçi, “Fuarımızın başarılı geçmesi adına bizlere destek verenlere teşekkür eder, ülkemize ve bölgemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim” diye konuştu."Ortaya çıkardığımız eserden büyük gurur duyuyoruz"

TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, 11. Çukurova Mobilya Dekorasyon Fuarı açmaktan mutlu olduklarını belirterek, şunları kaydetti: “Adana ve Çukurova, mobilya üretimi ve tasarımı konusunda bambaşka bir boyuta ulaştı. Çukurova ve Adana mobilyasının markalaşması ve aynı zamanda yeni ihracat pazarlarına ulaşması bakımından fuar çok büyük önem arz ediyor. Bu fuar için hummalı bir çalışma yaptık. Ortaya çıkardığımız eserden de büyük gurur duyuyoruz. Bu fuarımızda kurulacak iş bağlantılarıyla hem mobilya sektörümüzün daha ileri seviyelere ulaşmasına hem de yeni ihracat bağlantılarının kurulmasına vesile olacağız. Fuarımızda yurt içindeki alım heyetleri dışında İsrail, Dubai, Filistin, Özbekistan, Hindistan, Ürdün, Lübnan, Umman, Tunus, Cezayir, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan ve Kosova gibi ülkelerden de alım heyetlerini ağırlayacağız. Alım heyetlerimiz iş bağlantısı kurmanın yanında bölgemizin turizm potansiyelini görme fırsatı bulacak, aynı zamanda tanıtımına katkıda bulunacak.”

Yapılan konuşmaların ardından, törene katılan protokol üyeleri fuarın açılış kurdelesini keserek stantları gezdiler.Firma temsilcilerinin görüşleri

Fuara Osmaniye’den katılan Venatto Mobilya Satış ve Pazarlama Müdürü Vedat Güler: “Fuarların önemi, yeni iş bağlantıları kurma adına çok önemli. Toptan üretime ağırlık verdiğimiz için uzun süre buradaki fuara katılmamıştık. Ancak bu yıl katılma kararı aldık. Bu fuarda yeni toptan iş bağlantıları kurma şansımız var.”

Fuara Gaziantep’ten katılan Alvino Mobilya Sanayi Genel Koordinatör Hasan Taşdemir: “Fuara katılım oranı çok iyi. Bizim fuardaki beklentimiz satıştan daha çok ürünlerimizin kalitesini ortaya koymak ve firmamızı tanıtmak. Fuardan beklentilerimiz yüksek ve bunu da karşılayacağımızı umuyoruz.”


Fuara Adana’dan katılan Zarina Home Pazarlama Müdürü Gökhan Er: “Fuara üretici katılımı oldukça iyi. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl ki görüntüden de memnunuz. Beklentimiz, her firmada olduğu gibi satış, yeni müşteri ve yeni tedarikçiler.”

Fuara Adana’dan katılan Erika Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Erikci:
“Geçen yıl düzenlenen fuar oldukça başarılıydı. Bu yıl düzenlenen fuarda da beklentilerimiz o yönde. Fuara çok iyi hazırlandık. Yurt içinden ve yurt dışından gelecek alım heyetlerini bekliyoruz. Fuara olan ilgi yüksek.”Fuara Adana’dan katılan Yonca Mobilya Pazarlama Müdürü Azer Yaşar: “Fuara çok iyi başladık. Stantların tasarımları mükemmel ve katılım çok iyi. Toptan ve perakende olarak yüksek oranda talep bekliyoruz. Fuar sonuna kadar beklentilerimizi karşılayacağımızı umuyoruz. Firma olarak yurt içinden daha çok yurt dışı bağlantıları kurmayı hedefliyoruz.”
 


Fuara Adana’dan katılan Çağ Mobilya sahibi Fırat Geçgel: “Fuara olan ilgi güzel. Bu yıl düzenlenen fuardan gerek yurt içinden ve gerekse yurt dışı bağlantıları kurma anlamında beklentilerimiz yüksek.”


Fuara Adana’dan katılan ahşap oyma ustası Nuri Akyıldız: “Ben çeşitli boyutlardaki ahşapları demir keskiyle işleyerek şekiller veriyorum. Selçuklu döneminden kalma bu sanatı yaşatmaya çalışıyorum. Tamamen el işçiliğiyle ortaya çıkardığım bu eserleri de her mobilya fuarında sergileyip, satma imkânı buluyorum.”HAZIRLAYAN: Ali Güreli - Nazire Hiçyakmazer

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.