Öne Çıkanlar alışveriş festivali Adana Havalimanı Halı Fikri Işık Fatih Topaloğlu

Yapı sektörünü buluşturan fuar

Adana HiltonSA Oteli'nde düzenlenen fuarın açılış törenine, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Adana Ticaret Odası Başkan Vekili Mehmet Şahbaz,  Adana Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Süleyman Sönmez, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, ELKA Fuarcılık Genel Müdürü Bülent Yamaç, bazı derneklerin ve yapı sektörünün temsilcileri katıldı.

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, fuarın bölgede yeni yapılan projeler ve yapılacak olanların tanıtılması adına önemli olduğunu söyledi.

İmar konusunda Adana Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin uyumunun mutluluk verici olduğunu ifade eden Tümer, “Bundan sonraki tek hedef, ortak bir noktada buluşup, tek hedefe doğru yürüyebilmek” dedi.

“Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi, örnek proje”

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, fuarda belediyelerinin de standının bulunduğunu belirtti.

Adana için önemli olduğunu düşündüğü fuara katılımın beklenen boyutlarda olmadığını belirten Çetin, katılım sağlamayan firmalara bundan sonraki organizasyon için çağrıda bulundu.

Gayrimenkulün her zaman en doğru yatırım araçlarından biri olarak görüldüğünü, bu anlamda Adana'nın bir yıldız olmaya aday olduğunu anlatan Çetin, “Sorumluluk alanımızdaki Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi Türkiye'de örnek alınan ve her yerde konuşulan bir proje. Bu projenin, tamamlanmasının ardından Türkiye'de tip proje olarak değişik illerde uygulanacağını düşünüyorum.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın denetimindeki bu proje Adana için çok önemli. Ancak, 6 ve 7 milyar lira arasında olduğu söylenen bu projenin uygulanması noktasında sahada çeşitli zorluklarla karşılaşılıyor.  Bu üzücü bir durum” diye konuştu. 

Şahbaz, fuarların önemine değindi

Adana Ticaret Odası Başkan Vekili Mehmet Şahbaz, fuarların önemine değinerek, Çukurova Gayrimenkul Yatırım Fuarı’nın çok uzun yıllar sürmesi dileğinde bulundu. 

Yapı sektörünün, ekonominin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu belirten Şahbaz, “İnşaat sektörünün hareketlenmesi demek, onlarca yan sektörün hareketlenmesi demektir. Onun için inşaat sektörü ülkemizin ekonomisi için çok önemli” ifadeleri kullandı.

Fuar, uluslararası olacak

ELKA Fuarcılık Genel Müdürü Bülent Yamaç, fuarda bölgede proje üreten inşaat ve müteahhitlik firmalarının yer aldığını kaydetti.

Fuarda bu yıl Çukurova Belediyesi'nin standının yer aldığını vurgulayan Yamaç, fuarı önümüzdeki yıl uluslararası hale getirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından, Çukurova Belediyesi ile Yıldırım Proje İnşaat, Yamaç Mimarlık, Göregen-Seba İnşaat, Çimko, Eke İnşaat, ADİVA Yapı ve Gayrimenkul firmaların temsilcilerine sektöre katkılarından dolayı onur “Parlayan Projeler” ödülleri verildi. Törene katılanlar tarafından daha sonra fuarın açılış kurdelesi kesildi.

“Adana, gayrimenkul ve inşaat sektöründe gelişime açık bir bölge”   

Fuara katkı sağlayan HOME&OFFICE CONCEPT dergisi muhabirinin sorularını yanıtlayan Adana Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Süleyman Sönmez, fuarın Adana’ya ciddi katkı sağladığını söyledi.

Fuarda, katılımcı firmaların birbirlerinin projelerini inceleme ve daha iyisini yapma noktasında tatlı bir rekabet ortamı sağlandığını anlatan Sönmez, “Alıcı noktasında ise inceleme fırsatı ve hareketlilik kazandırıyor.  Bunun için ELKA Fuarcılığa teşekkür ediyorum” dedi.

Ülkenin lokomotif sektörlerinden olan yapı sektörünün ülke genelinde satış anlamında çıkış yaşadığını dile getiren Sönmez, şöyle konuştu:

“Adana bazında da hem imar noktasındaki açılımların yapılamamasın hem de bu süreçte beklenen vizyon projelerin gelişiminde bir tıkanıklık yaşanıyor. Ancak bu fuarlar, tıkanıklığı aşmanın yolu. Adana, gayrimenkul ve inşaat sektöründe gelişime açık bir bölge. Yeni açılan imar alanlarıyla inanıyorum ki Adana’da Türkiye ortalamasının üstünde bir büyüme olacak. Kentsel dönüşümü de buna katarsak Adana Türkiye’de şu ana kadar yakalayamadığı gayrimenkuldeki ve özellikle inşaat sektöründeki gelişimi önümüzdeki yıllarda arayı kapatacaktır. Önümüzdeki dönemde biraz siyasi ve biraz da dış politikanın getirdiği noktaları aşacağız. Ancak olumsuzluklara karşın buradan iş insanlarımıza mesajım şudur. Her ne olursa olsun, morallerimiz yüksek olsun.”

Halil Avcı’dan manevi destek

Adana Müteahhitler Birliği’nin geçmiş dönem başkanlarından olan Halil Avcı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Halil Avcı,  fuarı düzenleyenlere teşekkür etti.

Firma olarak fuara katılamasalar da manevi destek vermek amacıyla açılış törenine katıldığın söyleyen Avcı, “Adanalı meslektaşlarımız çok güzel ve kaliteli projeler yapıyor. Bu yönden kendileriyle övünüyorum. Sektör olarak bir iniş trendi var. Bunların çeşitli etkenleri mevcut. Biz işimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ekonomik dalgalanmalar, sektörü etkiliyor. Ana girdi kalemlerinden demir ve çimento fiyatları arttı. Bu artış, döviz artışının daha fazlası oranlarda oldu. Bu müteahhitlerin finansman ve yapı maliyetlerini artıran durum. Bu artış konut fiyatlarına da yansıyacak. Hükümetimizin bunu göz ardı etmeyeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Girdi maliyetleri arttı 

ADİVA Yapı ve Gayrimenkul Kurucu Ortağı Alp Utku, fuara katılımın daha fazla olması gerektiğini söyledi.

Daha çok yatırım yapmak ve yeni ev sahibi olmak isteyenlere yönelik bir fuar olduğunu belirten Utku, “Fuarda, kampanyalarımızla müşterilerimiz için elimizden geleni yapıyoruz. Üç gün sürecek fuar, yeni projelerin sunulması adına olumlu geçecektir” dedi.

Alp Utku, inşaat sektörünün 2017 yılı başlarında çok iyi olduğunu, ancak yıl sonuna doğru bilinen nedenlerle düşüş trendine girdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Bu tıkanıklığa ek olarak döviz artışı satışları düşürdü. Demir ve çimento gibi girdi maliyetlerindeki artış, inşaat maliyetlerine yansıdı. Bunu piyasa aslında baskılıyor. Bugünkü konut fiyatları uygun fiyatlar. Sanırım yeni projelerde fiyatlar biraz daha yükselecek.”

“Maliyet artışı konut fiyatlarına yansıtılmıyor”

Yamaç Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yamaç, bu yıl üçüncü kez düzenlenen fuarın başarılı geçeceğine inandığını söyledi.

Konut sektörünün her zaman lokomotif sektör olduğunu dile getiren Yamaç, şunları kaydetti:

“Adana’daki konut sektörünün, ekonomideki dalgalanmalara karşın iyi olması gerekir. Ancak girdi maliyetlerindeki artışlar sıkıntıya yol açıyor. Böyle olmasına karşın bu artışı konut fiyatlarına yansıtmıyoruz. Yansıtmamız halinde beklemede olan sektör iyice etkilenir. Yeni projeler yapılamaz, yeni başlayanlar devam etmez.  Bununla ilgili olarak daha önceden olduğu gibi KDV oranının aşağıya çekilmesi gibi hükümetin tedbir alması gerekir.”


Öncül Sefa İletişim Hizmetleri ve mimarların, mobilya ve yapı sektörünün dergisi olan HOME&OFFICE CONCEPT dergisinin standının da yer aldığı fuar, 10 Aralık tarihine kadar açık kalacak.

HAZIRLAYAN: ALİ GÜRELİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.