Öne Çıkanlar Münevver Belen Villeroy Ali Eray Pınar Kesim Mersin Tüm Emlakçılar Meslek Odası

Adana "heykelini" istiyor

Adana’nın en eski yerleşim alanlarından olan ve günümüzde kazı çalışmaları da yapılan höyüğün bulunduğu Tepebağ Mahallesi’nde 1882 yılında tarihi bir binanın inşaat sahasında çıkarılan 30 santimetre uzunluğundaki granit heykel, patates çuvalı içerisinde yasa dışı yollarla yurt dışına götürüldü.

Kent merkezi ve çevresinin kaleler, camiler, köprüler, hanlar, kervansaraylar, Anavarza ve Kastabala Antik kentleri gibi birçok tarihi zenginlikleri barındıran Adana’dan götürülen heykel, o tarihlerde bir Mısır bilimcisine inceletildi. Ön bölümünde yer alan yazıya göre Mısırlı hasta bakıcıya ait 4 bin yıllık bir eser olduğu ortaya çıkan heykel, daha sonra ABD'li misyoner tarafından New York Metropolitan Müzesi'ne hediye edildi. Söz konusu heykelin müzeye getiriliş öyküsü de müzenin aylık dergisinde o dönemde devletler hukuku ile ilgili yasal bir düzenleme olmadığı için yer aldı. 

Yapılan inceleme ve tespitler sonrası, heykelin tekrar Türkiye’ye iade edilmesi için 2012 yılındaki "13 Kare Sanat Festivali" etkinliklerinde imza kampanyası düzenlenerek toplanan bu imzalar Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderildi.


 

İmza kampanyasının düzenlenmesinde emeği geçen ve o tarihteki "13 Kare Sanat Festivali" koordinatörlüğü de yapan Dr. Haluk Uygur, "Tepebağ Höyüğü" olarak anılan alanın, ilk çağlardan kalma olduğunu söyledi.

Yurt dışına götürülen 30 santimetre uzunluğundaki granit  "Mısırlı Hemşire Satsneferu Heykeli"nin New York Metropolitan Müzesi'ne getirilişinin yine müzenin 1921 yılında aylık yayımlanan dergisinde anlatıldığına dikkati çeken Uygur, “Heykel, müzede 'Güney Anadolu işi' olarak sergileniyor. 1882 yılında Amerikalı misyonerler tarafından yaptırılan binanın inşaatında bazı mezarlara rastlanıyor. Daha sonra kazı yeri genişletiliyor ve söz konusu heykel bulunuyor. Bu heykel patates çuvalı içinde yasa dışı yollarla yurt dışına götürülüyor. Bir Mısır bilimcisine inceletilen heykelin, ön kısmındaki yazıya göre, Mısırlı hasta bakıcıya ait 4 bin yıllık bir heykel olduğu ortaya çıkıyor. Bu heykel bizim için önemli. Tepebağ'dan 4 bin yıllık heykel çıkıyorsa bu höyüğün altında daha neler var” dedi.

Milletvekili Tümer, konuyu TBMM’de gündeme getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer de heykelin tekrar Türkiye’ye iade edilmesinin sağlanması amacıyla, konuyu, üyesi olduğu TBMM Kültür Varlıkları Araştırma Komisyonu’nda gündeme getirdi.

Söz konusu heykelin yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılmasının Adana sevdalıları Dr. Haluk Uygur ve Mehmet Emin Arıcı tarafından kanıtlandığını vurgulayan Tümer, “Tepebağ Ortaokulu olarak bilinen binanın temel kazısında bulunup patates çuvalları içinde bir gemiye konularak kaçırıldığı bilgisi verilen heykelin getirilmesi, hukuken sağlanabilir. Heykelin 4 bin yıllık yaşı göz önüne alınırsa, kentimizin tarihi açısından ne kadar önemli olduğu da görülür. İmza toplayan tüm hemşehrilerimiz gibi biz de yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerin geri getirilmesini istiyoruz. Bu konuda kurulan meclis araştırma komisyonunda elimizden gelen tüm mücadeleyi göstereceğiz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.