Öne Çıkanlar Zücaciye Mersin Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Ali Cin Osman Demirel Güneş Enerjisi Paneli nano ıhlara

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu: “İnşaat sektörünün lokomotifi müteahhitler de artık eğitimli olacak”
Her mesleğin eğitim alanı varken inşaat sektöründe lokomotif bir yer edinen müteahhitliğin eğitim alanının olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu dile getiren AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu, bu konudaki eksikliği farkındalık yaratarak tamamlamak istediklerini ifade etti. Bu konuda gerekli adımları atarak Çağ Üniversitesi ile iş birliğine gittiklerine söyleyen Karslıoğlu, projenin bundan sonraki sürecini Çağ Üniversitesi’nin yürüteceğini belirtti. 

Ülke gündeminde geniş yer edinen kentsel dönüşüm hakkındaki sorularımızı da yanıtlayan Karslıoğlu, Adana’da daha büyük bir sorun olan üst ve alt geçitler için onaylanırsa hayata geçirecekleri projeler olduğunu da söyledi.

Müteahhitlik okulunu kurmaya nasıl karar verdiniz? 

Aslında kamu müteahhitlerini ilgilendiren bir konu olmamasına rağmen farkındalık yaratmak için AKAMDER olarak bunun öncüsü olduk. İlk önce ÖSYM ve YÖK ile görüşmeler yaptık. Bu okulların nasıl açıldığını araştırdık. Bu okulların dışarıdan gelen talepler doğrultusunda açıldığını öğrendik. Bunun da başlangıç noktasının böyle bir farkındalık olduğunu söylediler. Daha sonra o kurstaki dersler için önümüzü açmalarını istedik. Hangi dersleri alacağımızı bilelim istedik. 

Müteahhitlik mesleğine girişle ilgili herhangi bir okul yok. Mühendislik fakültelerini bitirenler projeci oluyor.  Ama lokomotifin başında olan müteahhitlik mesleği için herhangi bir eğitimden geçilmiyor. Biz de dedik ki ‘Neden diğer mesleklerin eğitimleri var da müteahhitlik mesleği için bir eğitim bulunmuyor?’ Müteahhit eğitimli kişileri topluyor ama kendi mesleği ile ilgili bir eğitim yok. Burada bir hata var. Bu yüzden buna devletin el atması gerekiyor, diye düşündük. Biz de o dönemki ÖSYM ve YÖK başkanları ile bu konu için detaylı araştırmalar yaptık. Direk bu bölüm açılsın diyemiyorlar. Mesela Arıcılık Meslek Yüksek Okulu örneğinde olduğu gibi öncelikle açılan kurslar ve gelen talepler doğrultusunda okul açılabiliyor. Biz de bu kurslarla ileride açılacak okulun fitilini ateşlemek istedik. Bu şekilde başladık bu işe ve derslerini de hocaların nezdinde biz seçtik. Bu şu anda özgün bir proje ama bundan sonraki aşamalar ÖSYM bizden gelen talepler ve bizim aldığımız dersleri dikkate alarak MEB bakanlığını alt komisyonuna sunacak. Eğer alt komisyondan geçerse bu proje, en azından 2 yıllık müteahhitlik meslek yüksekokulu olarak başlayacağız. Onun çalışmaları sürüyor burada çok da güzel talep alındı.

Bu okulun öğrencileri kimler? 

Bu okulun öğrencileri şu an meslekte işini devam ettiren müteahhitler. Çok büyük bir talep var. Hatta Antep, Konya, Mersin gibi bölge şehirlerden talepler bile var. Buralarda kurslar yeniden açılacak. Şu anda biz devreden çıktık projeye Çağ Üniversitesi devam ediyor. Üniversitenin dışında master programı gibi akşamları eğitim veriliyor. Müteahhitlik yapmak isteyen herkes de bu kurslara katılabilir ancak meslek yüksekokulu olduğu zaman ÖSYM’nin bünyesindeki sınavdan geçme şartı gelecek. 

Müteahhitlik okulunda kimler ders veriyor? 

Bu uygulama Türkiye’de bir ilk. Bu konuda da en yakın gördüğümüz üniversite Çağ üniversitesi oldu. Ben de masterımı orada yapmıştım zaten. Çetin Bedestenci hocamızdan randevu aldık. Projemizi ona anlattık. Projeyi çok beğendi ve projede yer almak istediğini söyledi. Kendi önerilerini sundu. Biz bir otelin odasında ‘Nescafe sütlü mü olsun sütsüz mü olsun?’ diyerek 3 saatlik bir sertifika programı olmasın istemedik. İlk dönem kursumuz gerçekleşti. Mezunlarımızı bile verdik. Şu anda 5 aylık eğitim süreci var. Bu süre zarfında Çağ Üniversitesi’ndeki hocalardan eğitim aldılar. Haftanın 5 günü 4 saatlik dersler halinde eğitimler verildi. Sınav yapıldı ve sınavda başarısız olanlar diploma alamadı. Yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle aynı katta eğitim görüldü. Daha önce hiç üniversitenin kapısından girmemiş insanlar üniversite de okuma heyecanı yaşadı. Eğitimlerin sonunda kep atma töreni de gerçekleştirdik.

Sektörün diğer sorunlarına da bunun gibi radikal çözümler bulmayı hedefliyor musunuz? 

Bizim sektörün en önemli sorunu yine eğitim. Sektörle bağlantılı ustalar için sertifika programı düzenletiyoruz. Bizim mesleki yeterlilik kurumumuz var. Bu kurumda çok güzel işler yapma planındalar. Şu anda 25 Mayıs 2016’da son günü olan bir program var. Biz de AKAMDER olarak mesleki yeterlilik kurumuna müracaatımızı yaptık. Bizim işlerimize bir başka kurumun eğitim vermesini istemedik. Mesleki yeterlilik kurumunda bizim projelerimiz geçerse AKAMDER bir de okul türetmiş olacak. Bu okul örgün bir eğitim olacak Organize Sanayi Bölgesi’nde sınavlı bir program olacak. Eğer kabul edilirse bütün ustalarımıza mesleki yeterlilik belgesini biz vereceğiz. Eğer yetiştiremezsek bunun yetkisini almış bir okulu bünyemize almış olacağız. Yani her koşulda bizim kontrolümüz altında gidecek. Adana’da 120 tane üyemiz var. Bu sayının da içerisinde 5 bine yakın sertifika bekleyen 13 dal var. Gelecek hedeflerimizin içinde en önemlisi de müteahhitlerin oda olması. Şu anda bunun üzerinde çalışmalar yürütüyoruz. Müteahhitlerin de oda olmasını istiyoruz. Gerçi şu anda bunun önü tıkanmış durumda ama biz bu konuda elimizden gelen çalışmayı da yürüteceğiz. 

Şu anda ülke gündeminin başında yer alan kentsel dönüşüm ile ilgili bakış açınızı öğrenebilir miyiz? 

Kentsel dönüşüm Adana haricinde güzel gidiyor. Devlet 6331 sayılı yasaya göre hak verdi. Çok güzel yasaları var. Bu yasanın son hali deneme yanılma yöntemler ile değiştirilerek bugünkü haline geldi. Yıllar önce başlamış bir programdı ama adliye boyutunda olay tıkanıyordu. Bir kişi bile vermek istemediği zaman olmuyordu. Bu durumu engellemek adına yüzde 70 kota konuldu. Bir kişi bile müracaat etse riskli ise bina yıkılıyor. Biz onunla alakalı da Adana’da ilk yetki alan STK’yız. Adana’da 4 tane özel firma, büyükşehir ve diğer 5 tane ilçe belediyemiz bir de AKAMDER var.

Yine kentsel dönüşümde yanlış giden bir şey var. Adana’da bir madde ile trafik sorunu çözülebilirdi. O da ‘Her daire kadar bodrumda otopark olması gerekiyor yoksa ruhsat vermem’ maddesi olacaktı. Eğer bu maddeyi koysalardı Kuzey Adana’da trafik sorunu kalmazdı. Ama bundan sonraki yapılan binalar için yönetmelik yayınlansa diyoruz o da yapılmıyor. Ayrıca kentsel dönüşümlere Adana müteahhitleriyle girilmesi gerekir diye düşünüyoruz. En sağlıklı yöntem bu olur. 

Şu anda bırakın kentsel dönüşümü Adana’nın yüzlerce sorunundan biri de üst ve alt geçit sorunu. Bununla da ilgili çözüm önerisi getirdik. Kabul edilirse farklı üst geçit projelerimiz var ve bunları hayata geçireceğiz.

HAZIRLAYAN: AYSUN ÖNCÜL - NAZİRE HİÇYAKMAZER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.