Öne Çıkanlar Stevie Awards depolama alanlar karalar group mine liman The Roof Bar

Asansörlerde etiketlere dikkat!

Çok katlı binaların yaygınlaşmasıyla birlikte hayatı kolaylaştıran unsurların başında gelen asansörlerin can güvenliği açısından denetim ve bakımı, oldukça önemli bir konu haline geldi. Güvensiz ve standartların altında olan asansörler, kullanıcılar için büyük tehdit oluşturabiliyor.

Tüm Asansör Sanayici ve İşadamları Derneği (TASİAD) Başkanı Ahmet Fikret Gökhan, Türkiye’de 500 bin civarında asansör olduğunu belirterek “Güvenli asansör konusunda kamu-özel sektör iş birliğinde ciddi ilerlemeler kaydettik. Sektörde 2012 yılında yüzde 20’lerde olan güvenli asansör oranını yüzde 70’lere çıkardık. Birkaç yıl içinde asansörlerimizin yüzde 100’ü güvenli hale gelecek.

Burada asansör sahiplerine ve kullanıcılarına da iş düşüyor. Asansörlerin aylık periyodik bakımlarının belgeleri tam olan firmalara yaptırılması ihmal edilmemeli. Asansör kullanıcıları yeşil veya mavi etiketi gördüğü asansörleri kullanmaya özen göstermemeliler” dedi.

“Yıllık 50 bin asansör ihtiyacımız var”

Gökhan, Belediye İmar Yönetmeliği'ne göre 4 katlı binalara asansör zorunluluğu getirildiğini hatırlatarak, “2012 yılından itibaren yönetmeliklerimizde iyileştirmeler yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Yıllık 50 bin asansör ihtiyacımız var. Ülkemizde yüzde 100 yerli asansör üretimi yapılıyor. Asansör ihtiyacımızın yüzde 80’i ise yerli firmalar tarafından karşılanıyor. Yerli firmalarımızın AR-GE’ye önem vermesi ve bu alanda gerekli kaynağı oluşturması gerekiyor. Firmalar, AR-GE ile ilgili verilen teşviklere başvurarak, kendilerine kaynak sağlayabilir. Türkiye'deki asansör firmaları önemli oranda ihracat da gerçekleştiriyor. Sektör olarak hedefimiz 250 milyon dolar olan ihracatımızı artırarak, yurt dışı ihalelerine katılıp Türk asansörünü dünyaya yaymak” diye konuştu.

Yapılan denetimlerde ise asansörlerin yüzde 64’ü yüksek riskli çıktı

Makine Mühendisleri Odası Adana Şubesi'nin ise yaptığı açıklamada; Türkiye’de kullanımda olan yaklaşık 400 bin asansör, her gün 50 milyon insan taşırken, yapılan denetimlerde ise asansörlerin yüzde 64’ü yüksek riskli çıktığının altını çizdi.

MMO Adana Şubesi, asansör yıllık kontrol sonuçları değerlendirildiğinde 2012, 2013 ve 2014 yıllarında kontrol edilen asansör ve yeşil etiket alan asansör sayısında önemli bir artışın sağlandığını belirtti.

Dünyadaki binaların tümünde yalnızca insan taşımaya yönelik 10 milyon, Avrupa'da 2 milyon, Türkiye'de ise 250 bin asansörün kullanıldığını kaydeden MMO Adana Şubesi, “Asansör sektöründe üretim yapan ilk 5 firma dünya pazarının yüzde 70'ine hakimken, Türkiye'de bu oran yüzde 40'a iniyor. Dünyada asansör sektörünün büyüklüğü 45 milyar dolara ulaştı. Türkiye'de bu rakam ihracatla birlikte 1 milyar dolar oldu. Dünyada her yıl 800 bin yeni asansör faaliyete geçerken, Türkiye'de de bu rakam 15 bini buluyor” şeklinde açıklama yaptı.

“Bina yöneticileri asansörlere yıllık periyodik kontrol yaptırmalı”

Asansör denetimleri hakkında HOME & OFFICE CONCEPT'e açıklama yapan KONE Türkiye Genel Müdürü Haldun Ulusoy da asansörlerin güvenliğinin çok önemli bir konu olduğunu dolayısıyla bazı unsurlara büyük önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.  Ulusoy, asansör montajının, ilgili asansör standardına göre yapılmış olması gerektiğini vurgulayarak “Asansörlerde tüm emniyet devreleri ile güvenlik sviçlerinin bulunması ve çalışır durumda olması gerekiyor. Asansörlerin güvenli olarak hizmet vermesinde kuşkusuz bina yöneticilerinin de sorumlulukları var. Bina yöneticilerinin, asansörlere yıllık periyodik kontrol yaptırmak ve kırmızı etiket almış, güvenlik açısından uygun olmayan bir asansörü güvenli hale getirilinceye kadar kullandırmamak gibi sorumlulukları bulunuyor” dedi.

“Denetim sıklığı uygun olsa da denetim oranları yetersiz”

Avrupa Birliği’nde yürürlükte olan asansör mevzuatının eş zamanlı olarak Türkiye'de de uygulandığını vurgulayan Ulusoy, “Şu anda Avrupa Birliği’nde olduğu gibi ülkemizde de yılda en az 1 defa asansör denetimi yapılıyor. Asansör denetimleri A tipi muayene kuruluşları tarafından gerçekleştiriliyor. Türkiye genelinde 500 binin üzerinde asansör bulunuyor. Denetim sıklığı uygun olsa da denetim oranları yetersiz kalıyor. Şu ana kadar asansörlerin yaklaşık yüzde 30’u yıllık periyodik kontrole tabi tutulmuş, yaklaşık yüzde 70’lik diğer kısım ise maalesef henüz kontrol edilmemiş durumda” şeklinde konuştu.

Ulusoy, Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği’nin açıkladığı 2015 yılı rakamlarına göre Türkiye genelinde 117 bin 993 kırmızı, 7 bin 856 sarı, 8 bin 289 mavi ve 70 bin 43 yeşil etiketli asansör bulunduğunu kaydetti.

HAZIRLAYAN: NAZİRE HİÇYAKMAZER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.