Öne Çıkanlar Aydın Büyüktaş GreenCoat yataş Group Business France Santimetre

Bambulardan yeşil bir dünya
Hardy, Amerika’da 14 yıl yaşadıktan sonra 2010 yılında babasının kurduğu Yeşil Okul’un inşa ekibinde görev almak için moda dünyasını ve oradaki kariyerini bırakarak Endonezya’ya gitti. Şu anda Bali’yi sürdürülebilir tasarımın küresel bir merkezi yapmayı ve dünyanın geri kalanına da bu tasarımları duyurmayı hedefleyen Hardy, kurduğu IBUKU ekibi ile doğal malzemelerle sıra dışı ve yenilikçi bir yol izliyor. Bambu evlerini ve bu doğal malzemeyi tüm dünyaya yaymayı hedefleyen IBUKU’nun bir de bahçe ekibi bulunuyor. Bu ekip de Elora Hardy’nin kardeşi Orin Hardy tarafından yönetiliyor. Peyzaj mimarlarıyla iş birliği içinde çalışan ekip, ekolojik manzaralar oluşturmaya odaklanmış. Amaç olarak kendilerine insanları yenilenebilir bahçe üretimine teşvik etmeyi belirleyen bahçe ekibi, John Hardy’nin Yeşil Okul projesinden ilham alarak yollarına devam ediyor.Bambunun potansiyelinin göz ardı edildiğini fark eden Hardy, bölgedeki yetenekli genç beyinleri bir araya getirerek tasarımcı ve inşaatçılardan oluşturduğu IBUKU ekibini kurdu. Özellikle bulundukları bölgelerin yerel halkının, bölgenin tropik özelliklerine uygun yapıdaki evlerde yaşaması gerektiğini düşünen Hardy, Bali’nin geleneksel eski ustalarının ve yeni fikirlerin oluşturduğu ekibiyle bu alanda kolları sıvadı. Bambu evler tasarlamak için çağdaş mühendislikten yararlanan ekip, 40’tan fazla yeni bambu evi inşa etti.

Hardy, bir araya topladığı ekibi ile 6 yıl içinde Bali’deki bambu yapılara adeta yeni bir soluk getirdi. Dünyanın en hızlı yetişen bitkilerinden biri olan ayrıca hem esnek hem de çelikle yarışacak kadar dayanıklı bir yapıya sahip olan bambuyu Bali’nin temel malzemesi haline getiren IBUKU ekibi, sürdürülebilir yapılara da yeni bir bakış açısı getirdi.

Güzellik ve esnekliğin yanı sıra, 4 yıllık büyüme döngüsü ve karbon bağlama kapasitesiyle en çevreci malzeme olan bambu, kısa vadeli yapılarda Asya'da kullanılan geleneksel bir malzeme olmasının yanı sıra bambulara uygulanan yeni tedavi yöntemleriyle de uzun ömürlü olması sağlanıyor. Geçen dönemlerde bambulara yerleşen termitler ve tozlar zamanla bu bitkiyi istila etmiş. Bu böcek istilalarını engellemek için ekip, yeni tedavi yöntemleri bulmuş. Bambuya işlenen bor çözeltisi ile doğal bir çözelti elde edilmiş ve böylece termitler bambulardan uzaklaştırılmış.Asya'da, bambu, kutsallığı, zarafeti, dayanıklılığı ve uzun ömürlü olmayı simgeliyor. Bambu ormanlarının gizemi ve güzelliği o bölgenin en doğal temalarından biri. Antik Çin edebiyatında da yer edinen bu bitki “Fırtına geldiğinde, bambu rüzgâr ile eğilir. Fırtına kesildiğinde ise dik konumuna devam eder" sözüyle doğa ve insan arasındaki uyumunu ortaya koyuyor.

Bambu, çelikle eşdeğer güce sahip olmasının yanı sıra esnek bir malzeme. Yapının bütününde değişikliklerin hesaplanması için mühendislik sürecinde detaylara önem veriliyor. Yapının ve kullanılan malzemenin esnekliği hesaplanarak zamanla bütünlüğünün bozulmaması sağlanıyor.IBUKU ekibi, bambuları Bali ve Java nehir vadileri ve dağları arasından dikkatle seçiyor. Mühendislerin yaptığı hesaplamalara göre bir bambunun genel yapısal performansı minimum 25 yıl. Ancak özenle seçilmiş bir bambu, düzgün tasarlanmış bir yapı ve bakımları düzenli yapılan evin ortalama ömrü 100 yılı buluyor. Hatta Güney Amerika ve Avrupa'da 100 yıldan daha eski bambu yapılarına rastlanmış.IBUKU ekibinin tasarladığı bambu evleri uzun süreli güneş ve yağmura maruz kalmasını önleyerek inşa ediliyor. Bambu her türlü hava koşullarına dayanıklı kaplama ile kaplanıyor. Tedavisi önceden düzgün yapılmış bir bambunun yapı haline geldikten sonra önemli yapısal bakım gerektirmiyor. İnşaat başlamadan önce bambu sadece bir kez tedavi ediliyor. Böylece böceklere karşı ilave tedavilere gerek duyulmuyor. Bambu evinin çatısı uzun süreli yağmurlara temas ve direkt güneşe maruz kalmaması için muhafaza ediliyor. Yapının bu iklim koşullarına maruz kalan yerleri gözlemleniyor ona göre o bölgeler korumaya alınıyor. Her birkaç yılda bir de bu gözlemler gerçekleştiriliyor ve ona göre gerekli bakımları yapılıyor. Yeniden kaplama süreci ise her 2-4 yılda bir görünümünü ve uzun ömrünü korumak amacıyla yapılıyor. Bu bakımlar kaliteli ve teknolojik su yalıtımı ve UV direncini daha da artırmak amacıyla da gerçekleştiriliyor. 
HAZIRLAYAN: NAZİRE HİÇYAKMAZER
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.