Öne Çıkanlar Ev Elektroniği Fuarı YAPI Dergisi Nurus asma tavan PAB Mimarlık

Büyümemize izin vermeyen anneler

Televizyon karşısında, elleriniz çenenizin altında, gözünüzü bile kırpmadan çizgi film izlediğiniz zamanları hatırlarsınız. Şimdi sorsam size, tam saatinde koşa koşa izlediğiniz çizgi filmin adını hatırlayabilir misiniz acaba? O zamanlar hep çocuk kalacağız sanırdık ama bir gün, bir de baktık ki kocaman olmuşuz. Ya onlar? Sizce “ya ba da ba dooo” diye bağırarak izlediğimiz “Taş Devri” karakterleri yaşlandı mı? Ya da hatırladığınızda yüzünüzü güldüren sevimli Louie Anderson, artık bir delikanlı mı? Onlar büyümedi belki ama bizim de büyümemize asla izin vermedi. Bu sayımızda, çocukluğumuzun büyük bir parçası olan çizgi filmleri başka bir açıdan değerlendireceğiz. Büyümemize izin vermeyen bir diğer annelerimize, bu Anneler Günü’nde tebessüm armağan edeceğiz.

Belki hiç dizlerinde uyumadık, bize hiç masal anlatmadılar, odamızı dağınık bıraktık ya da oyuncaklarımızı toplamadık diye bize kızmadılar ama hep annemiz oldular. Ana karaktere dalıp giderken varlığını bile unuttuk çizgi film annelerimizin. O yüzden bu Anneler Günü’nde, o kıymetli anneleri size hatırlatmayı istedik. Bu güzel zaman yolculuğuna bizimle katılmak isterseniz gidiş dönüş biletiniz alındı bile… Arkanıza yaslanın ve tekrar izlemeye başlayacağınız çizgi filmi de seçmeye başlayın. Tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun.

Ya ba da ba doo!

Taş Devri, Çakmaktaş ve Moloztaş ailesinin macera dolu hikayesini anlatıyordu. ABD kaynaklı bu çizgi film, ilkel mağara adamlarının modern çağdaki yaşamını konu alıyordu. Evcil dinozorlar, iş yükünü hafifleten makineler, iletişim cihazları ve her türlü teknoloji, Taş Devri’nde kullanılıyordu.

Fred Çakmaktaş’ı kendine aşık etmeyi başaran, Çakıl’ın annesi Wilma, pozitif düşünen, ev işlerinde başarılı bir ev kadınıydı. Zeki, pratik düşünen, hırslı bir anne, eş ve arkadaştı. Eğlenceli şeyler  yapmaktan hoşlanan genç ruhlu Wilma, ailesi ve evcil dinozorları Dino için şefkatli ve eğiticiydi. Ev işlerinden iyi derecede anlayan, lezzetli ve sağlıklı yemekler yapmakta başarılı olan Wilma, hazır cevap yönü ve esprileriyle de son derece sevilen bir karakterdi.

Barney Moloztaş’ın güzel karısı, Bambam’ın annesi Betty; olgun ve sorunlar karşısında sakince durabilen yapısıyla dikkat çekiyordu. Güzelliği ile tüm çocukları kendine hayran bırakırdı. Evde Barney’den daha çok söz sahibiydi. Sevgi dolu, güçlü, iradeli ve nazikti. Asaleti, kollarını önünde kilitleyen duruşu, mavi kurdeleli siyah saçları ve mavi elbisesi ile ilkel çağın belki de en bakımlı kadınıydı.

Uçan arabalar, görüntülü telefonlar ve daha niceleri ile Jetgiller

“Jetgiller” de “Taş Devri” çizgi filmi gibi çağdaş Amerikan kültürünü ve yaşam stilini başka bir zamanda anlatıyordu. Jetgiller; robotların, uzaylıların, hologramların ve enteresan buluşların olduğu bir zamanda yaşayan oldukça eğlenceli bir aileydi. Kurgu ve konu bakımından başarılı bir yapım olan Jetgiller’in ailesi, George ile Jane Jetgil’in çocukları Elroy ve Judy’den oluşuyordu. George’un eşi, Elroy ve Judy’nin annesi Jane Jetgil; evdeki bütün işi robot hizmetçisi Rosie’ye yaptıran bir ev hanımıydı. Para harcamaktan hoşlanan, bakımına ve güzelliğine son derece önem veren Jane, uzay çağının sosyetik kadınlarındandı. Zeki, yaratıcı ve çocuklarıyla dosttu. Her baba gibi sert ve korumacı olan George Jetgil’e karşı çocuklarını destekler, onların isteklerini eşini de kırmadan yerine getirmeye çalışırdı. Kocasına karşı nazik, onu seven ve sayan bir eşti. Hayatım diye hitap ettiği eşi George’un korktuğunda Jane’nin kucağına atladığını hatırlarsınız belki...

8 yaşında ve aşıksanız, hayat gerçekten çok güzel

8 yaşında sarışın bir çocuk olan Cedric, okulda sorunlar yaşardı ve bu çizgi film Cedric’in kurduğu basit hayaller üzerinde yoğunlaşırdı. Okulunda Çin kökenli sınıf arkadaşı Chen’e aşıktı. Cedric’in en iyi arkadaşı 80 yaşındaki büyükbabası Paul’du. Onu en iyi anlayan oydu. Gece olduğunda yaşadığı her şeyi günlüğü ile paylaşan Cedric, sonunda hep aynı cümleyi kurardı: "8 yaşındaysanız ve aşıksanız hayat gerçekten çok güzel..." Cedric’in annesi Mary Rose; sarışın, kuralcı ve iyimser bir kadındı. Daima çocuğunun yanında olmaya çalışırdı fakat ailesiyle geçinmekte zorluk çeken Cedric’i mutlu etmek çok da kolay değildi. Kuralları genellikle Cedric’in iyi bir insan olması, kültür düzeyinin artması ve mutluluk üzerineydi, her anne gibi ve kuralları dahilinde oğlunun isteklerine cevap verirdi.

Ayın prizma gücü harekete geç!

Ay Savaşçısı’nın hikayesi, alnında hilal şekli olan bir siyah kedinin Usagi’nin odasına girmesiyle başlıyordu. Kedinin kendisiyle konuşmasına şaşıran Usagi, seçilmiş bir savaşçı olduğunu öğrendiğinde kendini Tokyo’yu kötülerden korumaya adadı. Bir diğer görevi ise diğer seçilmişlerle birlikte prensesi bulmaktı. Sarı ve uzun saçlarını iki yandan ayırıp toplayan Ay Savaşçısı Usagi’nin annesi, uzun mavi saçlarıyla çok güzel bir kadındı. Oldukça sakin, soğukkanlı bir anneydi fakat Usagi karnesinde düşük notla geldiğinde bambaşka bir kadın olur, sinirle Usagi’yi evden kovduğu bile olurdu.

Mavi saçlı, Amerikalı Marge Simpson

The Simpsons, Homer, Marge, Bart, Lisa ve Maggie’den oluşan orta sınıf bir Amerikan ailesinin, çocuklardan daha çok yetişkin odaklı bir animasyon durum komedisiydi. Şov, Springfield adlı kurgusal bir şehirde geçmekte ve Amerikan kültürünü, toplumunu, televizyonunu ve farklı insanlık hâllerini hicvediyordu. 3 sezon yayımlandıktan sonra skeç yarım saatlik prime time şovu olarak geliştirildi ve bir sezonda ilk 30 reyting listesinde yer aldı. Bu tatlı kurgusal ailenin anne karakteri olan Marge Simpson’ın kendine özgü kovan şeklindeki mavi saçları vardı. İyi niyetli ve aşırı sabırlı bir anneydi. Homer ile Marge; Bart, Lisa ve Maggie adında üç çocuğa sahipti. Marge, sık sık Simpson ailesindeki düzeni devam ettirmeye çalışarak var olan tuhaf davranışlarda ortak bir yol bulmaya çalışırdı. Genelde kalıp televizyon annesi olarak betimleniyor ve sık sık “TV anneleri” hakkında olan listelerin zirvesinde yer alıyor.

402 Numaralı Sınıf

402 Numaralı Sınıf, bir sınıf ve bu sınıfın öğrencileri arasındaki olayları anlatırdı. Şimdiye kadar  yapılmış en iyi okul konulu çizgi film olma özelliğini taşıyor. Karakterler başarılı bir şekilde kurgulanmıştı ve her karakter çocukken arkadaşlarımız olmuştu.

Karakterlerin anneleri de tıpkı onlar gibi başarılıydı. Gerçek bir annenin tüm özelliklerini barındırıyorlardı. Tüm anne karakterlerini tek tek anlatmak istemiyorum, bu yüzden bu efsane çizgi diziden sadece iki anne karakteri seçtim.

Çizgi dizinin en önemli ve sevilen anne karakteri; derslerden ve ödevlerden kaçmak için her yolu deneyen tembel Jessie’nin annesini hatırlarsınız. Pek sevimli bir anne örneği değil ama o zamanlar seyrederken iyi ki benim annem böyle değil diye düşünüp annemizin değerini anlamamıza yardımcı olurdu. Gerçi, o kadar afacan bir karakterdi ki Jessie, annesi iyi bile dayanıyordu. Her anne gibi, onun annesi de tek bir şey isterdi o da çalışkan bir evlat…

Bunlardan bir diğeri de çalışkan, ispiyoncu, bilmiş, elinde not defteriyle gezip arkadaşlarının her hareketini not eden, geveze Poly’nin annesi… Çizgi diziyi takip etmemiş olanlar için daha net bir betimleme yapmak gerekirse şunu söyleyebilirim. Her sınıfta bir tane çalışkan öğrenci vardır hani, öğretmene ödevleri hatırlatır. İşte 402 Numaralı Sınıf ’taki o öğrenci Poly’di. Poly’nin annesi de tıpkı Poly gibi zeki bir kadındı ama neyseki onun kadar geveze değildi. Her şeye bir çözümü vardı ve daima, ne olursa olsun Poly’nin yanında olurdu. Kızı üzülmesin diye her fedakarlığı yapan ve kendisi için “ay ne tatlı” dedirten bir anne karakteriydi.

Afacan Dennis

Afacan Dennis, unutulmaz çizgi filmlerden biri. Küçük Dennis Mitchell, yorulmak bilmeyen,  yardımsever, bir o kadar da sevimli bir karakterdi. Komşuları Bay Wilson’ı çok seviyordu ve en yakın arkadaşı olarak görüyordu. Sakarlığı yüzünden Bay Wilson’ın başına gelenler adamcağızın devamlı Afacan Dennis’den kaçmasına sebep oluyordu. Herhalde başka bir anne olsa Dennis’in afacanlıklarına bu kadar soğuk yaklaşamazdı ama Alice Mitchell daima sabırla karşılar, olaylar karşısındaki sakinliğini korurdu. Sarışın, zayıf, nazik ve güzel konuşan bir kadındı Bayan Mitchell. Genellikle Dennis ile konuşması için eşini ikna etmeye çalışır ve Dennis’in yaptığı yaramazlıkları telafi etmek için sürekli Bay Wilson’dan özür dilerdi.

Hesap lütfen!

Okula gitmek, arkadaşlarıyla takılmak, aşık olduğu kızı tavlamaya çalışmak, kız kardeşini kızdırmak gibi sıradan şeylerle hayatını geçiren Andy Larkin, şaka yapmaya bayılıyordu. En büyük eğlencesi muziplikleriyle annesine, babasına ve kız kardeşine zor anlar yaşatan Andy, şakaları için okul arkadaşlarını, öğretmenlerini, hatta valiyi bile kurban olarak seçmekten çekinmiyordu. Şakaların sonunda daima “Hesap lütfen!” derdi. Çizgi film’in jeneriğinde geçen “Herkese şaka yapar, Andy’nin nesi var?” şarkı sözleri bir sonraki bölüme kadar dilimize takılırdı. Andy’nin annesi Frida Larkin, oğlunun tüm yaramazlıklarına rağmen sakinliğini koruyabilen bir yapıya sahipti. Kısa sarı saçları, uzun yuvarlak suratı ve tuhaf dudaklarıyla dikkat çekerdi. İnsanlara karşı daima nazikti.

Bunu duydum!

Afacan Louie, Amerikalı komedyen Louie Anderson’ın Wisconsin’da geçen çocukluğunu, büyük kardeşlerinden ayrı bir şekilde anlatıyordu. Sekiz yaşında şişman bir çocuk olan Louie; arkadaşlarına bağlı, biraz haşarıydı. Babasının “bunu duydum!” nidaları ve annesinin tatlı patatesleriyle yaşamak zorundaydı. “R” harfinin telafuzunda zorlandığı için çok tatlıydı.

Louie’nin annesi Aura Anderson, çok iyi bir aşçıydı. Sıklıkla, sinirlenen kocası Andy’i sakinleştirmeye çalışırdı. Hamarat, zeki, konu evin düzeni olduğunda kuralcı bir anneydi. Ayrıca beyzbol ile ilgili de çok geniş bir oyun bilgisine sahipti. Aura tatlı patatesler pişirirdi ve çocukluğumuz bunun nasıl bir şey olduğunu hayal etmeye çalışarak geçerdi. Şişmandı, yüzü kocamandı ve üçgene benzeyen bir saç şekli vardı. Gerçekçi ve duyguları açıkça yaşamaktan yana olan Aura, sinirlerini aldırmış bir karakter olabilir.

HAZIRLAYAN: HİLAL ERKANAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.