Öne Çıkanlar Zücaciye Mersin Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Ali Cin Osman Demirel Güneş Enerjisi Paneli nano ıhlara

Çocukluk anıları “KAF Konak”ta yaşayacak
Settar Altınay tarafından 1910 yılında Karadenizli ahşap ustalarına yaptırılan Settarlar Konağ artık “KAF Konak” adıyla yaşayacak. Boytorun Architects kurucu ortağı Mimar Yudum Boytorun ve kuzeni Sirel Timur Bartın’da bulunan aile yadigarı Settarlar Konağı’nı 5 yıllık restorasyon çalışmasından sonra butik otel ve restorana dönüştürdü.

İlk misafirlerini 2016 yılında ağırlamaya başlayan KAF Konak, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOKİ ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı hibe ve kredileriyle hayata geçirildi.

KAF Konak’ın sıradan bir otelden farklı olarak, Bartın için hem ticari hem de sosyal katma değer oluşturan bir turizm işletmesi olmasını amaçlayan Boytorun ve Timur, restorasyon sürecine kalkışırken bölgedeki turizmi ve ekonomiyi canlandırırken, yerel istihdamı güçlendirip bölgenin kaybolan lezzetlerini ve kültürel değerlerini ortaya çıkartıp tanıtımını yapmayı amaçlamış.

İlk günden bu yana binanın bir konaklama tesisi olmasını ve bahçesinde de bir restoran açmayı hayal eden kuzenler, konağın odalarında geçmişin anılarını yeniden canlandırmayı, restoranda ise bayramlarda ailecek bir araya toplandıklarında büyükannelerinin günler öncesinden hazırlamaya başladığı yemekleri servis etmeyi hayal etmiş. Bu süreci biraz da çocukluklarına dönüş olarak gören Yudum Boytorun ve Sirel Timur, yapının yeniden yaşamaya başlamasının, insanların bu konakta mutlu olmalarının, yemeklerin pişmesinin ve kahkahaların yükselmesinin bu projedeki ana çıkış noktaları olduğunu ifade ediyor.

Kaf Konak’ın dönüşüm hikayesi Yudum Boytorun için 2010 yılında kuzeni Sirel Timur ile anılarının ve özlemlerinin peşinden bir yolculuğa çıkma kararıyla başlamış. Boytorun, “2010 yılında restorasyon çalışmalarına başladığımızda ev artık yok olmaya yüz tutmuştu. İçerisinde ailemize ait ne varsa evsizler tarafından yağmalanmış ya da ısınmak için yakılmıştı. Çatının da artık su almaya başlamasıyla yapı çürümeye başlamıştı. Dönüp bakınca bu süreçte bizi en çok zorlayan şeyin finansman olduğunu görüyorum. Onun dışındaki her şey çok ama çok zevkliydi... Aldığımız kredileri, üzerine tekrar aldığımız kredileri, bozdurulan birikimleri ve yaşadığımız bütün finansal sıkıntıları turizm işletme belgemizi elimize aldığımız gün unuttuk” diyor.“KAF Konak bölgedeki benzerlerinden farklı olacak”


Kuzenler, KAF Konak’ın bölgedeki benzerlerinden farklı olarak, hem ticari hem de sosyal katma değer oluşturan bir turizm işletmesi olmasını amaçlıyor. Bartın’daki turistik tesisler, beklentileri sayıca karşılamaya yakın olsa da, mevcut potansiyeller kullanılmadığından ve bu nedenle de turistik faaliyetlerin yoğunluğunun mevsimlere ve tatil dönemlerine göre değiştiğinden şikayetçi olan ikili, Bartın’da 12 ay boyunca turistik cazibe oluşturabilecek potansiyelin olduğuna inanıyor.

Yudum Boytorun ve Sirel Timur, KAF Konak ile başlayan bu sürecin kente çeşitli açılardan katkı sağlamak amacıyla devam edeceğini şu sözlerle anlatıyor: “Ailemizin geçmişini taşıyan bu tarihi yapıyı yenilerken, yapı ve anılarımız özelinde konağı yaşatmak, yeni nesillere ve turizme kazandırmak, bölgesel bir değer yaratmak ve ekonomik katkı oluşturmak istedik. Settarlar Konağı’nın 'KAF Konak'a dönüşümünü ve yeniden canlanış hikayesini tamamladıktan sonra bu konu hakkında daha da çok düşünmeye başladık.”Restoran büyükannenin adını taşıyor


KAF Konak, Bartın kentinin ruhuna, konağın tarihi kimliğine, tipolojisine, yapısal izlerine sadık kalarak, günümüz konfor ve teknoloji bileşenleriyle biçimlendirilmiş. Konak,  6 odası ve konağa 1932 yılında gelin olarak gelip 2000 yılında vefat edene kadar hep bu konakta yaşamış, Yudum Boytorun’un anneannesi, Sirel Timur’ın da babaannesi olan Rukiye Altınay’ın adını taşıyan restoranıyla yeniden hayata tutunuyor.

Settarlar Konağı’nın KAF Konak’a dönüşüm hikayesi, rölöve projesi ve onaylarında Mimar Selim Karakaş, iç mimari proje ve uygulama işlerinde Yudum Boytorun ve Boytorun Mimarlık ekibinden Hande Şanlımeşhur ile İzzet Filizer; Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Safranbolu Anıtlar Kurulu, TOKİ ve Sirel Timur’un çabaları ve destekleriyle tamamlandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.