Öne Çıkanlar Kalebodur Gökhan Karakuş Burkon Turizm İlk Hekim Dakar

Daha az harcayıp daha çok ısının

Kış mevsiminin kendini iyice hissettirmeye başladığı şu günlerde Termo Teknik yetkilileri ekonomik ısınmanın yollarını anlattı. Uzmanından daha az harcayıp daha çok ısınmayı sağlayacak önlemler ve yöntemler:

Yalıtım tasarruf ettirir

Yalıtım, ısınma için harcanan yakıtın/enerjinin tamamını kullanabilmek ve evlerden dışarıya kaçan enerjinin en aza indirilmenin ilk koşuludur. Yalıtımı doğru yapılmamış evler ve binalarda kullanılan yakıtın önemli bir kısmı dışarıya gittiğinden, istenilen sıcaklık değerlerine ulaşılması için daha fazla enerji harcamak gerekir. Doğru bir yalıtımla çok önemli oranlarda tasarruf sağlanabileceği bilinmektedir. Binanın dış ve iç yüzeylerinin doğru malzeme ve işçilik ile yalıtımı, kapı ve pencerelerin kalitesi, ısınmada verimliliği doğrudan etkilemektedir.

Doğru kombi veya kazan kullanın


Verimlilik, bir kombinin veya kazanın yaktığı birim doğal gaz başına verdiği ısı miktarını ifade eder. Bu anlamda doğru kombi veya kazan kullanmak verimlilik ile eşdeğerdir. Ortalama bir premix yoğuşmalı ve yoğuşmasız kombi arasındaki verim farkı yaklaşık yüzde 20’dir. Avrupa’da birçok ülkede yüksek verim değerlerinden dolayı yıllardır premix yoğuşmalı kombiler tercih edilmektedir ve son regülasyonlar ile birlikte konvansiyonel kombi kullanımı durdurulmuştur. Premix yoğuşmalı kombiler aynı zamanda yanma sonucunda ürettikleri atık gazın emisyon değerlerinin düşük olması sayesinde çok daha çevreci ürünler olarak bilinir. Merkezi ısıtma ile ısınan binalarda ise yoğuşmalı kazanların kullanımı yer tipi çelik kazanlara göre minimum yüzde 20’ye varan verimlilik avantajı sağlar.

Düzenli bakım

Kombiler, farklı bölümlerden oluşan, birden fazla sisteme sahip, evdeki ısıtma tesisatı ile bağlantısı bulunan cihazlardır. Bu nedenle, tesisattaki ısı üretimini sağlayan kombilerin verimliliğinin sürekli kılınması yıllık bakımları ile sağlanır. Yıllık bakımlar esnasında yetkili serviler tarafından yapılan kontroller ve ayarlamalar kombinizin tükettiği gaz miktarını da azaltarak panel radyatörlerinizin daha verimli ısıtmasını sağlayacaktır. İhtiyaçlarına uygun doğru ürün seçenler, yalıtımlarını en iyi şekilde yaptıranlar ve yıllık bakımlarını yapanlar kış aylarını daha az enerji harcaması yapıp, daha iyi ısınarak geçirecektir.

Yeterli panel radyatör uzunluğu

Panel radyatörler, kombi ve kazanların ürettiği ısıyı eve yayarak ısıtma sisteminizi tamamlarlar. Bu anlamda kombinizin yeterli ve verimli ısıtmasının yanında, evinizin metrekaresine doğru oranlanmış bir toplam panel radyatör uzunluğuna sahip olmak şarttır. Aksi halde kombiniz ne kadar verimli çalışsa da, kombinizin ürettiği ısı evinize eksik hesaplanmış radyatörler nedeniyle yeterince yayılamaz; yeterli sıcaklığa ulaşılamadığından kombinizi daha fazla çalıştırmanıza ve daha fazla enerji sarf etmenize neden olur. Ayrıca panel radyatörlerinizin önüne ve üzerine konulan eşyalarda radyatördeki ısının yayılmasını engelleyecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.