Öne Çıkanlar Kalebodur Gökhan Karakuş Burkon Turizm İlk Hekim Dakar

Ekmekçi Halil Bey Konağı,“Yazarlar Evi” olacak
Adana’nın en eski yerleşim birimlerine ve tarihi yapılarına yakınlığı ile dikkat çeken Ekmekçi Halil Bey Konağı, Seyhan Belediyesi tarafından restore ediliyor. 200 yıllık bir tarihe sahip olan konak, restorasyon sonrasında Yazarlar Evi olarak hizmet verecek. Adana geleneksel konut mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan tarihi konağın restorasyonunun 2016 yılı sonunda tamamlanıp, derneğe devredilmesi planlanıyor. Çukurova Sanat Girişimi’nin alt yapılanması olan Yazarlar Evi Derneği’nin girişimleri sonrasında Seyhan Belediyesi tarafından restorasyonunun yapılmasına karar verilen konak; Ramazanoğlu Konağı, Çarşı Hamamı, Yeni Hamam, Karacaoğlan Müze Kütüphanesi, Eski Vilayet Binası, Irmak Hamamı, Tarihi Kapalı Çarşı, Büyük Saat Kulesi, Taşköprü gibi Adana’nın tarihini yansıtan önemli mekânların kesişim noktasında bulunuyor. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı döneminde halkın sığındığı konak, restorasyon sondasında Adana sanat dünyasının buluşma noktası olacak.

Yazarlar Evi Deneği olarak restore edilen Ekmekçi Halil Bey Konağı’nda birçok ulusal ve uluslararası etkinlik gerçekleştirmeyi planladıklarını söyleyen Yazarlar Evi Derneği Başkanı Çetin Yiğenoğlu, dernek olarak konakla ilgili planları hakkında şu bilgileri verdi: “Ekmekçi Halil Bey Konağı’nın Türkiye’nin ekin dünyasına örnek bir çalışma olmasını arzu ediyoruz. Adana’yı daha yaşanılır bir kent yapmak için kültür, sanat faaliyetlerini sürdürmek istiyoruz. Burada dünyanın farklı noktalarından gelen sanatçıları ağırlayacağız. Konağın ikinci katı konuk evi konumunda olacak. Konuklar burada kalacak, çalışmalar yapacak. Bu konak yeni kazanacağı işlevleriyle Çukurova’nın dünyaya açılan bir penceresi olacak. Buraya gelecekolan sanatçıyı burada konuk edeceğiz ama gelmişken Adana’da da kendi dalıyla ilgi bir çalışma yapması talebinde bulunacağız. Eski Adana’nın, kent yaşamının, sosyal yaşamın canlandırılmasına, insanların kültürel, sanatsal açıdan daha aydınlık günlere erdirmesine yardımcı olacağız.” 

Yapım sistemi kâgir, duvarlar üzerine tuğla dolgulu ahşap karkas sistemi ile yapılan Ekmekçi Halil Bey Konağı, 1800’lerin başında inşa edildi. Konak yassı tuğla, ahşap, çimento sıva harcında keten kullanılarak inşa edilmiş. Bina zemin kat seviyesi, merdivenleri ve avlu döşemesi o döneme ait özgün kesme taştan oluşuyor. 2 katlı binanın her 2 katındaki pencereler ve cumbalı balkon yola bakıyor. Yarım daire şeklindeki balkonda bulunan, yuvayı, özgürlüğü temsil eden ve halen varlığını sürdüren zarif kuş heykeli sanki sokağın 3 yolunu kontrol ediyor. 

Konağın batıya bakan büyük balkon kapısının üzeri yarım daire içine yerleştirilmiş renkli camlardan oluşuyor. Odalardaki yüklük, duvarın derinliğinde gömme dolaplar, tavan ve döşemeler ahşaptan yapılmış. İç avlu revaklı ve ahşap dikmelerle hayat (teras) taşınıyor. Dış görünüşüyle de oldukça estetik bir görünüme sahip olan binanın giriş kapısının her 2 tarafındaki ahşap payandalar ince bir işçilikle nakışlanmış. Konağın bahçe kapısı geniş bir iç avluya açılıyor. Avlunun sağında o zamanlar selamlık denilen, içinde bir de ocaklık bulunan odayla, solunda pencereleri avluya bakan büyük bir oda daha bulunuyor.

Yazarlar Evi Derneği’nin yönetim kurulu üyelerinden ve konağın son sakinlerinden olan Başak Hülya Ekmekçi ise, “Bu konak bize aile yadigârı. Yıkılıp harap olması ya da apartman yapılmasını istemiyorduk. Konağın restorasyonu için çok fazla çabaladım, birçok kuruma başvurdum. Çetin Yiğenoğlu sayesinde bu hayalim gerçek oluyor. Bu restorasyonla Çetin Hoca’mın Yazarlar Evi hayali, benim de restorasyon hayalim gerçek oluyor” dedi.

HAZIRLAYAN: HACER ARIK GÖNÜL
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.