Öne Çıkanlar Lokman Hekim Penthouse kadın doğum Düğün Organizasyonu Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası Başkanı Yalçın Avcı

Gayrimenkul yatırımında önemli kriterler

Genç nüfusa sahip ve yapı stokunun yüzde 60’ı 20 yaş üzeri konutlardan oluşan Türkiye’de, gayrimenkul hem önemli bir ihtiyaç hem de kârlı bir yatırım aracı olarak öne çıkıyor. Ancak bu ihtiyaçlara cevap verecek doğru konutları bulabilmek için değerlendirilmesi gereken pek çok kriter bulunuyor. Konut almanın ciddi bir iş olduğunu vurgulayan gayrimenkul danışmanları, oturum ya da yatırım amaçlı konut seçerken dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

Yüzölçümünün yüzde 92'si deprem kuşağında bulunan ve nüfusunun yüzde 95'i deprem tehdidi altında yaşayan Türkiye’de 18 milyonu aşan yapı stokunun yüzde 67’si ruhsatsız ve kaçak, yüzde 60’ı 20 yaş üzeri konutlardan oluşuyor. Ayrıca konutların yüzde 40’ı oturulamaz durumda ve depreme karşı güçlendirilmesi gerekiyor. Türk insanının yeni konutlara ihtiyacını ortaya koyan bu tabloya ek olarak, artan genç nüfus ve gayrimenkulün en kârlı yatırım araçlarından biri olması sonucu her gün çok sayıda tüketici doğru konutu bulabilmek için araştırma yapıyor. 

Konut seçmenin ciddi bir iş olduğunu ve tüketicilerin dikkatli davranmaları gerektiğini ifade eden Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, konut almanın 5 temel püf noktasını açıkladı.

Prim potansiyeli yüksek merkezi lokasyon bulunmalı 

Konut almayı planlayan tüketicilerin bölgenin getirdiği ve getireceği fırsatları iyi analiz etmeleri gerektiğini belirten Tamer Son, “Yatırım yapılması planlanan konutun bulunduğu bölgenin prim potansiyelinin iyi hesaplanması gerekiyor. Konutun fiyatının ve kira bedelinin sağlıklı bir şekilde araştırılarak yüksek kazanç sağlayacak doğru projenin seçilmesi hassas bir konu. Metroya, havaalanına, deniz ulaşımına yakın, merkezi bölgelerdeki konutlar hem yatırım hem de yaşam için her zaman avantajlı oluyor” dedi.

İnşaat teknolojisi sorgulanmalı 

Deprem ülkesi Türkiye’de insanların ancak dayanıklı, uzun ömürlü, nitelikli projelerde huzur içinde yaşayabileceklerini hatırlatan Son, “Tüketicilerin konut seçerken hem statik hem de estetik değerleri birlikte sorgulamaları gerekiyor. Zemin etüdünden projelendirmeye, malzeme kalitesinden yapım faaliyetine kadar bina üretim sürecinin her aşamasında alınacak mühendislik hizmeti yapıların güvenli ve sürdürülebilir olmasının en önemli teminatı. En son Deprem Yönetmeliği’ne uygun olarak, yüksek dayanımlı zemin üzerine güçlü radye temel, kalın ve uzun perde kolonlar, Türkiye Hazır Beton Birliği onaylı hazır beton ve konvansiyonel sistemle inşa edilen projeler bina dayanımı açısından avantaj sağlar. Bununla birlikte binayı dış etkenlere karşı koruyan, enerji tasarrufu, konfor ve güvenlik sağlayan ısı, su, ses ve yangın yalıtımı gibi uygulamaların da soruşturulmasında fayda var. Elbette binanın dışı kadar içinde kullanılan malzemelerin kalitesi ve yaşarken mutlu hissettirecek estetik unsurlar da çok önemli” diye konuştu.

Sosyal donatılı markalı projeler seçilmeli 

Kişilerin ihtiyaçlarına ve yaşam tarzlarına uygun olmayan konutların hayal kırıklığına neden olabileceğini anlatan Son, “Yaşanılan bölgede güven ve huzur içinde kaliteli zaman geçirilebilecek sosyal donatıların olması özellikle büyük şehirlerde motivasyon açısından avantaj sağlıyor. Ayrıca çocuklu ailelerin oturacakları konutu seçerken aktif ve güvenilir sosyal ortamlara sahip projeleri tercih etmeleri, çocukların özgüvenli bireyler olarak yetişmesi açısından da oldukça önemli. Bu noktada en sağlıklı yol, detaylı bir araştırma ile lokasyonu belirledikten sonra güvenli liman olan markalı konut projeleri arasından tercih yapmak” ifadeleri kullandı.

Örnek daireler incelenmeli

Örnek dairelerin projenin bitmiş hali hakkında fikir vermesi nedeniyle önemli olduğunu vurgulayan Son, şöyle konuştu: “Müşteri açısından bir teknik şartname özelliği taşıyan örnek daire, projenin kalitesini ve vaat ettiği yaşam standardını görsellerden çok daha iyi yansıtıyor. Projede sunulanların uygulanabilirliği çok daha net görülebiliyor. Görsellerle anlatılamayacak ya da gözden kaçabilecek bazı detaylar da konut satın alacaklar tarafından daha sağlıklı bir şekilde değerlendirilebiliyor.”

Köklü ve güvenilir inşaat firmaları tercih edilmeli

Konut alırken huzurlu olabilmenin en kesin yolunun köklü ve güvenilir firmaları tercih etmekten geçtiğine dikkati çeken Tamer Son, şunları kaydetti: “Tüketicilerin konut almayı düşündükleri firmanın referanslarını araştırması ve mümkünse eski projelerini yerinde görmesi çok faydalı olur. Mühendislik ve mimarlık hizmetlerine gereken önemi veren, projelerini zamanında teslim eden, taahhüt ettiği tüm özellikleri eksiksiz bir şekilde hayata geçiren, projeleri prim yapan köklü inşaat firmalarını tercih etmek büyük avantaj sağlar.” 

“Gayrimenkul alımları artacak"

Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran da bahar dönemiyle birlikte ev satın alımlarının artacağını belirterek, bu tür durumlarda ailelerin ya da yatırımcıların dikkat etmesi gereken ayrıntıları sıraladı.
 
Önümüzdeki 10 yıl içerisinde ulaşım, sağlık ve eğitim yatırımlarının en iyi olduğu lokasyonların en çok prim yapacak yerlerin başında geleceğini anlatan Başaran, şunları söyledi:

“Çocuklu aileler kendileri için ev seçimi yaparken ister istemez belli başlı kriterleri göz önüne almalıdır. Bunlar arasından en temel özelliklerin başında, okula yakınlık ve ulaşım kolaylığı gelmektedir. Çocukların belli bir yaştan sonra kendilerine ait bir alana sahip olmaları, psikolojik gelişimlerine olumlu anlamda etki edecek ve öz benliklerini kazanmalarına yardımcı olacaktır. Dolayısıyla seçeneğiniz evde çocuğunuza ait bir oda olması çok önemli. Seçeceğiniz semtin ya da binanın güvenlikli olması gerekmektedir. Binanın balkon ve merdiven korkuluklarındaki ara mesafenin küçük çocukların geçebileceği açıklıkta olmamalı. Evin çevresinde sosyal tesislerin olması, çocukların güvenilir bir ortamda vakit geçirmesini sağlayacaktır. Ev alırken kişilerin dikkat ettiği kriterler arasında manzara, kullanım alanı, deprem korkusu, şehir gürültüsü, ısı tasarrufu, kirlilik ya da toz gibi konular öne çıkıyor. Örneğin manzara isteği olan aileler çok yüksek katları tercih ederken, bahçeden yararlanmak isteyenler bahçe katını seçiyor. Deprem korkusu olanlar ise müstakil evlerde oturmak istiyor.”

Topraktan alınacak bir dairenin kazancının her zaman inşaatı bitmek üzere olan daireden fazla olacağını vurgulayan Başaran, aynı zamanda imar ve iskân izinleri, tapunun sorunsuz olması, yapı kullanım belgesi, gayrimenkulün bulunduğu bölgede gelecekte bir kamulaştırma olup olmayacağı,  zemin incelenmesinin doğru şekilde yapılması, deprem ve diğer doğal afetlere karşı dayanıklılık ile kooperatif yapılarında ortak kullanılan alanları ve hakları gibi ayrıntılara da dikkat edilmesini istedi.

Sektöre can suyu olan uygulamalar

Faiz oranlarının düşmesi, kampanyalar, tapu harcındaki indirim ve yabancılara konut satışıyla ilgili düzenlemeler de gayrimenkul sektörünü canlandırdı.

Tapu harcında yapılan indirimin konut alımında kararsız ve beklemede olan yatırımcıları da harekete geçireceğini söyleyen Evrim Kırmızıtaş Başaran, ‘‘Damga vergisinin sıfırlanması, tapu harcındaki indirim uzun süredir beklediğimiz, sektöre can suyu olacak bir düzenleme. Doğrudan alıcıyı ilgilendiren bu düzenleme; konut almayı düşünen ama erteleyen, kararsız olan yatırımcıları motive ederek harekete geçirecek. Bunlar fiyatları çok etkilemese de konut alıcılarının masraflarında azalma olması alımı teşvik edecek. Bu da gayrimenkul sektörü aracılığı ile ekonomide yüksek oranda hareketlilik yaratacak” diye konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.