Öne Çıkanlar Suyabatmaz Demirel Mimarlık Akdeniz Efsaneleri yemek dokuzuncu Ulusal İç Mimarlık Öğrenci Buluşması Mersin Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Ali Cin

Hayallerdeki bahçelere kavuşmak çok kolay
Evlerin ve iş yerlerinin açık alanı bahçeler, kışın yaklaştığı şu günlere bakıma ihtiyaç duyuyor. Yazın verimli, yemyeşil ve mis kokulu bir bahçenin hayalini kuranlar, gerekli bakımı uyguladıklarında hayallerindeki bahçeye kavuşabilir. ISS Haşere Kontrol ve Bitki Bakım Hizmetleri, kışa girmeden bahçelerde nelere dikkat edilmesi ve nasıl bir süreç izlenmesi konusunda ipuçları verdi.

Hava serinliyor, kış “geliyorum” diyor. Hal böyle olunca bahçeler her zamankinden daha çok bakım istiyor. Kara kış bastırmadan fırsatı iyi değerlendirip, bahçelerin bakımlarını yapmanın zamanı geldi. ISS Haşere Kontrol ve Bitki Bakım Hizmetleri, bahçelerde yapılması gereken bakım çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Mevsimin özelliğine bağlı olarak, soğuyan iklimden dolayı, bitkilerin bir kısmının optimal büyüme hızlarının yavaşladığını ve hatta durgunluk dönemine girdiğini belirten ISS Haşere Kontrol ve Bitki Bakım Hizmetleri yetkilileri; “Bu duruma halk arasında bitkilerin uyuması denilir. Bu dönemde, bitkide su iletimi gibi durumlar olmayacağından bitkiler için sulama, çim alanlar için biçim gibi bakım çalışmalarına ihtiyaç yoktur” diyerek, yapılması gereken uygulamaları şöyle sıralıyor:

Budama en önemli aşama

Yaşlı, kuru, zayıf, hasta ya da bitkinin gelişimini engelleyecek biçimde oluşan bölümlerin kesilerek ayıklanmasına budama denir. Bahçe bakım işlerinde sağlıklı bitki gelişimi için budama en önemli çalışmalardan bir tanesidir. Gelişi güzel bitki budamaları bitkinin gelişimine geri dönüşü olmayacak zararlar verebilir. Bitki türüne göre büyümenin en az olduğu kış aylarında budama tercih edilmelidir. 2,5 santimetre üzerindeki budama yaralarında mutlaka koruyucu macun uygulaması yapılmalıdır. Koruyucu macun uygulaması yapılmaması bitkinin hastalanmasına sebep olacaktır.

Form budamaları:
Bahçelerde bulunan şekilli bitkilerin formunu korumak amacıyla yapılan budamalardır.

Gençleştirme budamaları:
Bu budamalar bitkilerde daha taze sürgünler oluşturduğu için bitkide daha fazla çiçek ve daha sık bir bitki formu oluşturur. Çiçeksiz bitkilerde de yaşlı dallar kök boğazına yakın yerlerinden kesilerek taze sürgünlerin oluşması ve bunun neticesinde alttan itibaren dolgun bitkilerin oluşması hedeflenir.

Meyve budamaları:

Bahçelerimizde bulunan meyveler için en uygun budama kış aylarındadır. Bu meyvelerde su yürümesi tamamen durduğundan, bitki budamaları bitkiler için gereklidir. Bitkide meyve kalitesini arttıran başlıca etmen budamadır. Budanan bitkide meyve sayısı değil meyve kalitesi artar.

Ölü dal budamaları:
Bitkiler zaman içerisinde farklı nedenlerden dolayı dal kurumaları yapabilir. Bitki içerisinde kuruyan dalların kesilerek bitkiden uzaklaştırılması gerekmektedir. Kesilip bitkiden uzaklaştırılmayan dalların kuruması aşağıya ve içeriye doğru devam edeceğinden bitkide kurumalara neden olabilir.

Doğru gübreleme ile bitkiler kıştan korunabilir

Her ne kadar uyku veya durgunluk döneminde olsalar da bitkiler için besin takviyeleri çok önemlidir. Çünkü yaz aylarındaki azot ve fosfor kullanımına oranla kış aylarında daha fazla potasyum ağırlıklı gübreler, özellikle çim alanlar için uygulanmalıdır. Bitkiler içinse koyun gübreleri ve organik gübrelerin yanında bitki türüne özel gübreler kullanılarak, bitkilerin bahara daha kuvvetli çıkmaları sağlanabilir. Ayrıca soğuk kış aylarında bitkilerin kök boğazını sıcak tutmak da bitkilerin kış zararlarından korunmasını sağlar.

Bitkilerin çürümesini drenaj ile engelleyebilirsiniz

Toprağın su tutma kapasitesini aşan fazla suyun toprak içerisinde yatayda ve düşeyde hareket etmesi ya da geçirimsiz yüzeylerde çeşitli nedenlerle oluşan suyun alandan tahliyesi işlemine drenaj denir. Peyzaj alanlarda kışın yağışların artmasıyla drenaj problemi de yaşanmaya başlar. Bu problem bitki köklerinin çürümesine ve ölümlere neden olabilir. Çim alan ve bitkilerin sağlıklı kök gelişimi için mutlaka fazla suyun tahliyesi için drenaj sistemleri oluşturulmalıdır.

Kışlık ilaçlamalar bilinçli yapılmalıdır


Kış aylarında, bitki zararlıları yaşamlarına devam ediyor. Bazı türler faaliyetlerine de devam ederken; diğerleri kuluçka dönemine girmiş oluyor. Kış aylarında ilaçlama ziraat mühendislerinin belirlemiş olduğu ilaçlama takvimine göre etkin bir şekilde devam etmelidir. Bilinçsiz ve uygun olmayan ekipmanlarla yapılacak ilaçlama, bitkiye ve çevreye zarar verecektir. Ayrıca çim alan üzerindeki temizlenmeyen yapraklar, altta kalan çimlerin çürümesine ve bozulmalarına neden olur. Kışın don tutmuş ya da kar yağmış çim üzerinde gezilmemelidir.

Toprak İşlemesi

Kışın bitkilerin kök boğazındaki topraklar kabartılmalıdır. Bu sırada kabartılan toprağa; torf, yaprak çürüntüsü, organik gübre gibi koruyucu malzeme karıştırarak toprak nemini donlardan korumuş olursunuz. Her türlü bitki dikimi veya yer değişimi yapabilirsiniz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.