Öne Çıkanlar atölye360 Cloud 7 Akıllı Kampüs Atlas halı Piramit

İMO’dan belediyelere “mimari proje” uyarısı: “Mimari projelerde oynama yapılıyor”
İMO olarak Adana’nın çevreye duyarlı, çağdaş, güvenli, planlı bir kent kimliğine ulaşması için vatandaşlarıyla, kurumlarıyla herkese görev ve sorumluluk düştüğünün bilincinde olduklarını belirten Kaya,  “Hiç kuşku yok ki bu görev ve sorumluluk birincil olarak bu konuda göreve talip olarak seçimle iş başına gelen belediyelerimize düşmektedir. Bizler mesleki ve toplumsal sorumluluğumuz gereği aynı zamanda kent sorunlarını dile getirerek, çözümü doğrultusunda kamuoyunda farkındalık yaratmakla da mükellefiz” dedi.
 


Arsa ve daire fiyatları arttı

 
Plan ve imar plan uygulaması iptalleri nedeniyle imar sorununun çözüme kavuşturulamaması sonucunda imara açık arazilerin sayısının ve büyüklüğünün kısıtlı olduğunun altını çizen Kaya, son zamanlarda bu arsaların birim metrekare fiyatlarında uçuk derecede fiyat artışları olduğunu söyledi. Kaya, buna bağlı olarak üretilen binalardaki daire fiyatlarının da önceki yıllara nazaran büyük artış gösterdiğini vurguladı.
 
Usulsüzlükler engellenmeli
 
Bina üretim darlığı ve daire fiyatlarındaki artışın şüphesiz ki pek çok kesim açısından sıkıntı yarattığını ancak bu durumu fırsata çevirmek isteyenlerin usulsüzlüklerine meydan vermemek gerektiğinin de son derece açık ve net olduğunu bildiren Kaya, şunları söyledi:
 “Bir süredir bazı müteahhit, mimar ve mühendisler tarafından, emsal alanlar üzerinde mimari projelerde bir takım oynamalar yapıldığına dair üyelerimizden şikayet almaktayız. 60  - 70 metrekare emsal alanda 3 +1 ya da 4+1 daireler çıkartıldığı, bu şekilde hazırlanmış etik dışı projelerin hukuksuzluğa ve haksız rekabete neden olduğu ve bu duruma da bazı merkez ilçe belediyelerin göz yumdukları meslektaşlarımızca şubemize iletilmiştir. Üyelerimizi rahatsız eden, mimar, mühendis ve yapı denetim firmaları açısından haksızlıklara neden olan bu durum üzerine kamuoyu nezdinde belediyelerimizi uyarma gereği duyduk. Haksız kazanca, usulsüzlüğe, haksız rekabete neden olan bu uygulamalara son vermek için belediyelerimizin bir an önce önlem alması gerekmektedir.”
 
Kaya, Adana’nın yıllara dayalı çok sayıda çözüm bekleyen sorunu olduğunu, bu sorunların tümünün de kısa vadede çözümünün mümkün olamayacağına işaret ederek, “Ancak yapılması gereken, kent yaşamının iyileştirilmesi için sağlıklı adımlar atmak ve yeni sorunlar yaratacak uygulamalara kapı açmamaktır. Bu doğrultuda belediyelerimizden dile getirdiğimiz bu sorunların ortadan kaldırılması için önlemler almasını talep ediyoruz” ifadeleri kullandı.
 
Adana Büyükşehir Belediyesi’nden ilçe belediyelerine “vatandaşları mağdur etmeyin” uyarısı
 
Adana Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığında merkez ve ilçe belediyelerine 10  Ekim 2016 tarihinde  “mevzuata aykırı yapılar” hakkında resmi yazı gönderdi.
 
Adana Büyükşehir belediyesinin yazısında, şu ifadelere yer verildi: “İlimiz genelinde müteahhitlik firmaları tarafından yapılan ruhsatlı konut inşaatları hakkında vatandaşlarımızca, Valilik Makamına yapılan şikâyetlere istinaden Sayın Valimizin bu şikâyetleri belediyemiz Genel Sekreterlik makamı ile şifahen görüşme yapmıştır. Yapılan görüşme neticesinde; ilimiz sınırları içerisinde inşa edilen bahse konu konutların genelinde onaylı mimari proje alanları ile müteahhitlerin, vatandaşlara vaat ettiği projelerin alanları hakkında farklılıklar olduğu; proje net esas alanları ile müteahhitlerin vatandaşlara kataloglar üzerinde veya inşaat yerinde pazarladıkları alanlarda ortak alanların daire alanlarına eklenerek satış yapılmaya çalışıldığı ve onaylı projeleri ile satış anındaki projelerde ciddi alan fazlalıkları olduğu belirtilmiştir. Vatandaşlarımızın bu hususta mağdur edilmemesi için gerekli tedbirlerin proje onaylama aşamasında belediyenizce alınması ve kesinlikle ortak alanları ve emsal dışı alanların daire alanına katılacak şekilde mimari projelerin onaylanmasına müsaade edilmemesi hususunda; gereğini arz ederim.”AYAMDER’den duyarlı yaklaşım
 
Başkanlığını Mustafa Fidan Vursavuş’un yaptığı Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER)’de,  Çukurova Belediyesi’ne emlak değeri yüksek Turgut Özal, Kenan Evren ve Uğur Mumcu bulvarları gibi yerlerdeki çok katlı binaların dönüşümünde, ruhsat başvurularının çok daha titizlik ve birden fazla mimar imzası ile incelenmesi düşüncesinde olduklarını içeren bir resmi yazı gönderdi.
 
“Müteahhitler arasında aynı parsele emsal fazlalığı yaratılarak oluşturulacak haksız kazancın sizler de, bizler de karşısında olmalıyız” cümlesinin dikkati çektiği yazıda, “İş yoğunluğundan gözden kaçabilecek bazı durumlar birden fazla mimar imza ve kontrolü ile sıfıra indirgenebilir düşüncesindeyiz” ifadelerine yer verildi. 
 
“Onaylı mimari ve onaysız uygulama mimarisi”
AYAMDER’İN yazısında şu görüşlere yer verildi: “Bunun dışında eski tabirle iki proje uygulamasının (onaylı mimari ve onaysız uygulama mimarisi) tekrar bazı müteahhitler tarafından uygulamaya sokulduğu bize gelen şikâyet ve onaylı proje bilgilerinden de anlaşılmaktadır. Bunun çözümü de sahadaki projelerin mevcut projesine uygun yapılıp yapılmadığını, temel üstü aşamasından başlamak üzere adını adım ve ciddi bir şekilde takibi ile mümkündür. Aksi taktirde oluşacak başta müteahhitler arasındaki haksız rekabeti önleyemeyiz. Ayrıca tüketicilere de onaylı mimaride 1+1, 2+1 daireleri bu şekilde 3+1 ve 4+1 diye pazarlanmasının önüne geçemezsiniz. Bu da en güzel belediyenin tarafından oluşturulacak saha mühendisleri tarafından günlük olarak kontrol edilebilir bir durum ile düzeltilebilir. 

Saha mühendisleri bir mimar ve bir inşaat mühendisinden oluşacak araçlı bir ekip olmalıdır. Bu ekipler özellikle genç mühendisler arasından seçilmelidirler. Hem sosyal belediyecilik anlayışı ile istihdam sağlamış, hem de işlerin zamanında sahada kontrolü sağlanmış olur.” 
 
Uygulama önerisi
 
AYAMDER,  ruhsatı imzalanan projenin bir bilgisayar yazılımı ile saha mühendislerinin mevcut taşınabilir bilgisayarlarına uyarı olarak not düşebilecek bir uygulama önerisinde de bulundu.
 
Uygulama ile saha mühendislerinin söz konusu ada, pafta, parsele anında intikal edeceği anlatılan yazıda, “Bu durum aynı zamanda yapı denetim firmalarının iş ilerleme istekleri olmadan bir türlü gidilemeyen inşaat ilerleme kontrolleri ve hak edişleri içinde aktif olarak kullanılmalıdır. Böylelikle de temel aşamasından yüzde 100 iş bitim hak edişine de gitmenin önü kesilmiş olur. Ara hak edişler zamanında ve düzgün kontrol edildiği için oluşacak sorunlarda işin başında tespit edilmiş ve engellenmiş olacaktır” denildi.
 
Tavsiye ve isteklerin nedeni
 
Bu tavsiye ve isteklerin, müteahhitler arasında son zamanlarda Çukurova Belediyesi hudutları içerisinde verilen kat karşılığı proje tekliflerinde oluşan ve oluşması muhtemel haksızlıkların önüne bir an önce geçmek için olduğu vurgulanan AYAMDER’in yazısında, şunlar kaydedildi:
 
“Bu konu ile ilgili teknik başkan yardımcınızla dönem dönem konuşulmuş olup, bu fikirlerimiz sözlü olarak kendilerine tarafımızdan iletilmiştir. İleride oluşması muhtemel tüm haksızlıkların önüne geçilmesi için bir komisyon kurulmasını ve özellikle iskân raporlarının bu komisyon tarafından da yerinde projelere uygunluğu denetlenecek yapılmasını, bunun için mimarlar odası inşaat - elektrik - makine mühendisleri odasından da destek alınması gerektiğini de belirtmek istiyoruz. Bu sayede sosyal ve adaletli belediyecilik uygulamasının hak yemeden ve kimsenin hakkını da kimseye yedirtmeden uygulanacağından hiç şüphemiz yoktur.”

 
Hazırlayan: Ali Güreli
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.