Öne Çıkanlar Aydın Büyüktaş yataş Group GreenCoat Santimetre Business France

İspanya, Türkler için gayrimenkulde en güvenli liman oldu

Yabancıların Türkiye’deki, Türk vatandaşlarının da yurt dışındaki gayrimenkul yatırımlarıyla ilgili raporlar, çarpıcı bilgiler ortaya koydu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre Türkiye genelinde 2017’nin ilk 3 ayında yabancılara 4 bin 270 konut satışı gerçekleşti. Rakamlara göre bu satışlarda İstanbul bin 478 konut ile ilk sırayı aldı. İstanbul’u 856 konut ile Antalya, 380 konut ile Bursa, 212 konut ile Yalova, 191 konut ile Sakarya, 204 konut ile Ankara, 153 konut ile Trabzon, 119 konut ile Mersin, 99 konut ile Samsun ve 106 konut ile Muğla izledi. 472 konut ise diğer illerde satıldı.

İlk üçte Irak, Suudi Arabistan ve Kuveyt var

Bu yılın Ocak ve Mart döneminde Irak vatandaşları 884, Suudi Arabistan vatandaşları 435, Kuveyt vatandaşları ise 368 konut satın aldı. Bu listeyi Rusya Federasyonu vatandaşları 252, Afganistan vatandaşları 300, İran vatandaşları 138, Azerbaycan vatandaşları 159, Filistin vatandaşları 97, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları 81, Yemen vatandaşları 70, İngiltere vatandaşları 116, Mısır vatandaşları 130, Ürdün vatandaşları 93, Ukrayna vatandaşları 111, Almanya vatandaşları 119, Kazakistan vatandaşları 63, Norveç vatandaşları 44, Belçika vatandaşları 42, İsveç vatandaşları 58, ABD vatandaşları ise 40 konut satın alarak izledi. 726 konut ise diğer ülke vatandaşlarına satıldı.

Türklerin yeni yol haritası

İngiltere, Almanya, Norveç, Belçika ve İsveç gibi Avrupa ülkesi vatandaşlarının gayrimenkul yatırımında çok düşük kaldığı Türkiye’de ise Türk vatandaşları yatırım için İspanya’ya yönelerek yeni yol haritası çizdi. 

Daha bir yıl önceki emlak trendlerine göre Türklerin tercih ettiği ülkeler arasında ilk beşte dördüncü sırada kalan İspanya’daki gayrimenkul yatırımları, 2017’nin ilk 3 ayında arttı.

İspanyol emlak piyasasının 2017 ilk çeyrek raporu

Lucas Fox International ve İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü raporlarına göre Barselona, Madrid ve Valensia gibi şehirlerdeki satış hacmi artışı dikkati çekici oldu. Lucas Fox'un satış işlemleri Barselona'da yüzde 58, Valensiya'da ise yüzde 50 arttı.

Lucas Fox'un satış işlemlerinin toplam değeri de ilk çeyrekte önemli oranda arttı. Bu artış,  tüm bölgelerde yüzde 54 olurken, Barselona'da yüzde 62, Madrid'de yüzde 109 ve Valensiya'da yüzde 112 oldu. 

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsüne (INE) göre, 2017 yılının ilk iki ayında İspanya genelinde emlak satış işlemleri sayısı, 2016 yılının aynı dönemine göre de yüzde 10 oranında yükseldi. Buna göre en büyük önümüzdeki aylarda daha kolay finansman ve düşük faiz oranları ile evlere olan talebin artmaya devam edeceğini gösterdi.
 
Türkler ikinci sırada

Lucas Fox Operasyon Başkanı Rod Jamieson, Barselona'da, 2017 yılının ilk çeyreğinde İspanyol alıcılara satış miktarı geçen yılın aynı dönemine göre iki katına çıktığını, yabancılara satışta İngiliz vatandaşlarının ilk sırayı, Türk vatandaşlarının ise ikinci sırayı aldığını belirtti.

2017 yılının ilk çeyreğinde, İspanyol poundunun zayıflamasına rağmen Barselona, Madrid ve Valensiya'daki İngiliz alıcılara yönelik satışlarda belirgin bir artış olduğunu vurgulayan Rod Jamieson, “Diğer önemli trendler arasında, birçoğu Golden Visa (Süresiz Oturum) programından yararlanan Türk alıcılara yapılan satışların artması oldu. Türk vatandaşlarına bu yılın ilk çeyreğinde yapılan satışlar, tüm Lucas Fox Barselona satışlarının yüzde 12'sini oluşturdu” ifadeleri kullandı.

Rod Jamieson, İspanya'da ev satın alan yabancıların, en azından orta vadede iyi getiriler elde etmeye devam ettiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Türkler, İspanya'yı yatırım için güvenli bir cennet olarak görüyorlar. Bu arada Brexit'i takiben, daha önce İngiltere'ye yatırım yapan bir dizi uluslararası müşteri, fonlarını çeşitlendirmek için İspanyol şehir evlerine yatırım yapıyor. Sektörde öngörülen genel büyüme ile birlikte, mevcut düşük emlak fiyatlarının ve sağlıklı sermaye kazanımlarının avantajından yararlanmaktadırlar.”

Barselona’da 9 bine yakın gayrimenkulün yüzde 12’sini Türkler aldıLucas Fox International ve İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü raporlarına göre Barselona’da satılan 9 bine yakın gayrimenkulün yüzde 29’u İspanyol vatandaşı, yüzde 25’i İngiltere, yüzde 12’si ise Türk vatandaşları tarafından alındı. Türkiye’yi yüzde 7 ile Fransa, yüzde 5’lik dilimlerle ABD ve Fransa gibi ülkeler izledi. Türkler, Barselona’da binden fazla gayrimenkulün sahibi oldu.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.