Öne Çıkanlar Stevie Awards şarap soğutucu Polimeks Yekta Kopan uzaktan erişim

Kardeşlik kenti Hatay “EXPO 2021” adayı

Hoşgörü, kardeşlik, barış, sevgi ve medeniyetler şehri Hatay, EXPO 2021 için tarihi bir adım attı. Hatay, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş tarafından AIPH Genel Kurulu’nda yapılan sunum sonrasında, EXPO 2021’e oybirliği ile resmen aday gösterildi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın EXPO 2021’e kabul edilmesini kentin bugüne kadar ki en prestijli projesi olarak değerlendirdi.

Bölgede ve sınır dışında yaşanan olaylara rağmen Hatay’ın EXPO 2021 adaylığına kabul edilmesinin dünya pazarına açılma konusunda büyük bir fırsat olduğunu belirten Savaş, “Şehri tanıtma konusunda yaşadığımız sorunları,  kabul edilen adaylık sayesinde aşacağız. EXPO’yu bölgesel kalkınma ve tanıtım projesi olarak görüyoruz” dedi.300 milyon TL’lik yatırım yapılacak 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, EXPO 2021’e  “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla aday olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“EXPO 2021 için Almanya'da AIPH Genel Kurulu’nda sunumumuzu yaptık ve sunumun ardından adaylığımız oybirliği ile kabul edildi. Bu güzel haberin ardından çalışmalarımıza aynı heyecanla devam edip EXPO’yu Hatay’a getirmeyi hedefliyoruz. Çünkü bu proje ile Hatay dünyanın gözünde de prestijli bir şehir olacak. Dev fuarın şehrimizde düzenlenmesi ile dünya standartlarında hazırlanacak 300 dönümlük botanik bahçesi, 6 ay boyunca Hatay’da diğer ülkelerin bahçeleri ile birlikte sergilenecek. Ayrıca olimpiyatlar seviyesinde yapılacak organizasyon, Hatay’a 300 milyon TL yatırım kazandırmış olacak ve bu sayede kenti en az 2.5 milyon kişinin gezebilmesini sağlayacak. Fuarın, kente sosyo-ekonomik olarak katkılar sağlayacağına ve şehrin yaşam kalitesinin artmasına da yardımcı olacağına inanıyorum. Adaylık aşamasında büyük bir adım attık ve bunun gururunu birlikte yaşıyoruz. Bu gurur Hatay’ın, bu gurur Türkiye’nin gururudur.”

EXPO 2021’in hangi şehirde düzenleneceği ise mart ayında yapılması beklenen toplantıda sonuçlanacak.

EXPO 

EXPO, kültür, tarih, eğitim, sanat, eğlence ve ticaret alanlarında bir olimpiyattır. Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) şu anda 4 tür EXPO düzenlemektedir: Dünya EXPO’su, Uluslararası özel temalı EXPO, Bahçecilik EXPO’su ve Milano Trienal. 

Dünya EXPO’ları, 5 yılda bir düzenlenen ve evrensel EXPO olarak tanımlanan EXPO’lardır ve süreleri 6 aydır. Bu tür EXPO’lar son yıllarda 2000 Hannover, 2005 Aichi, 2010 Şanghay’da düzenlenmiş olup, 2015 yılında Milano’da düzenlenmiştir. Dünya EXPO’ları; bugüne kadar düzenlendikleri tüm kentleri köklü bir şekilde değiştirdikleri gibi, bu kentlere görkemli anıtsal yapılar da kazandırmışlardır.

EXPO’ların ortak hedefi
Her bir EXPO kendi alanında halkı bilinçlendirmeyi, değişimi paylaşmayı, ilerlemeyi teşvik etmeyi ve diyalog ile deneyimleri aktarmayı hedeflemektedir.

Katılımcılar için çok geniş bir kitleye hitap eden ve etki sahibi kişiler, uzmanlar, sivil toplum kuruluşları ve politikacıların bir arada çalışmasına olanak veren bir etkinliktir. 

Uluslararası toplum için EXPO ilerleme ve iş birliği için diyalog platformudur. EXPO insanlığın karşılaştığı temel zorluklara çözüm bulmak için tüm dünyayı bir araya getirir. Katılımcılar bir sergi alanı kurarlar ve bu alanda tema ve alt temalarla ilgili kendi deneyimlerini ve fikirlerini sunarlar. Ayrıca konferanslar, çalıştaylar gibi profesyonel toplantılar organize edilir. Söz konusu etkinlikler fikir alışverişine, çözümler üretmeye ve yeni iş birliği bağları kurmaya yardımcı olur.

Halk için EXPO eğitim ve eğlence alanıdır. EXPO eğitim ve eğlenceyi birleştiren bir deneyimdir ve çok sayıda konferans, sempozyum, sergi ve gösteri gibi faaliyetleri düzenleme olanağı sunar. Yenilikçi mimarisi ile EXPO alanının kendisi bir cazibe merkezidir. İnteraktif sergiler, çığır açan teknolojiler ve EXPO’nun yoğun kültür programı ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim yaşatır. Katılımcılar İçin EXPO uluslararası iletişim ve ekonomik fırsatlar yaratır. Ev sahibi ülke, ülkeler, uluslararası organizasyonlar, sivil toplum kuruluşları ve şirketleri davet eder ve kendi pavyonları veya sergileri ile etkinliğin bir parçası olmalarını sağlar. Bu katılımcıların kendi başarılarını, fikirlerini, kültürlerini ve ürünlerini uluslararası kitleye sunmalarını sağlar. Katılımları ülkelerin sadece uluslararası imajına değil aynı zamanda uluslararası ortak faaliyetlerinin gelişmesine de katkıda bulunur.

EXPO’lar katılımcı ülkelere, ev sahibi ülke ve diğer ülkeler ile iş birliği bağlarını güçlendirmeleriyle birlikte ülkelerini tanıtma fırsatı sunar. Şirketler etkinliklere katılarak pazarlarını genişletir, diğer şirketler ve kuruluşlarla irtibat kurar ve yatırım olanakları yaratarak yeni kitleler ile iletişime geçer. EXPO ayrıca uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerine de çalıştıkları alanlarda farkındalık yaratabilmeleri için bir platform sunar.

Ev sahibi ülke için ülkenin markalaşması ve kalkınması için bir araçtır. EXPO’lar dünya liderleri ve karar merciler ile birlikte milyonlarca ziyaretçinin dünya çapında dikkatini çeken birkaç etkinlikten biridir. Ülkeye uluslararası imajını güçlendirme fırsatı sunar ve uluslararası alanda kendisini kilit bir konuma yerleştirir. EXPO ayrıca kalkınmayı teşvik eden etkili bir yoldur. Altyapı, ulaşım ağları ve misafir kapasitesinin artmasını teşvik eder. Ayrıca, iş alanları yaratır ve ülkenin küresel iş ve yatırım çevresini geliştirir. 

Bahçecilik EXPO’su nedir?
 
Bahçecilik EXPO’sunu diğer EXPO’lardan ayıran en önemli özellik, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIHP) ile BIE’nin müşterek onayı ile hayata geçirilmeleridir. Başka bir deyişle, süreçte tek bir kurum değil, iki farklı kurum yetkilidir. Uygulamada, AIPH Konseyi projeyi benimsediği takdirde, BIE Genel Kurulu’nda ev sahibi ülkeye ve şehre etkinliği düzenleme hakkı verilmektedir. 

Uluslararası kapsamı, süresi (3-6 ay arası), büyüklüğü (en az 50 ha), milyonlarca ziyaretçisi ve yenilikçi, eğitici ve eğlendirici yönlerinden dolayı bir anlamda bahçeciliğin Dünya EXPO’larıdır. 

Dünden bugüne Bahçecilik EXPO’ları 

Bahçecilik EXPO’su tarım, bahçecilik ve peyzaj alanlarını canlandırmak ve bu alanlarda yenilikleri teşvik etmek için ortaya çıkmıştır. Bugün bahçecilik EXPO’su aynı zamanda bahçecilik aracılığıyla şehirlerdeki yaşamın iyileştirilmesi, deneyimlerin paylaşılması ve dolayısıyla bölgesel kalkınmanın sağlanması gibi önemli görevler yüklenmektedir. 

Bahçecilik EXPO’su alanları; şehrin yeşillendirilmesine katkısı, kurulan bahçeler, parklar ve kültürel alanları ve eğlenceli vakit geçirilmesini sağlayan faaliyetleri vasıtasıyla yaşam kalitesinin artmasına etki etmektedir. 

1960 yılından itibaren farklı yıllarda farklı ülkelerin ev sahipliğiyle düzenlenen Bahçecilik EXPO’ları tüm dünyada büyük ilgi görmektedir. Tanıtım ve turizme büyük katkılar sağlayan EXPO’lar, düzenlendiği kente büyük yatırımlar çekmekte, altyapıları ve hizmet alanlarını geliştirmektedir. Şehrin ticari hayatı ve tarım sektörü de bu oluşum ile daha da gelişmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.