Öne Çıkanlar Ev Elektroniği Fuarı YAPI Dergisi Nurus asma tavan PAB Mimarlık

Konut kredisinde faiz düştü yüzler güldü
Bankaların konut kredisi faizlerini düşürdüklerini açıklamasının ardından sektörde hareketlilik başladı. Vade planına göre oranlanan düşüşler, ev almak isteyen vatandaşı umutlandırdı.

Konut kredilerinin faizlerindeki bu düşüş, Çukurova bölgesine de hareketlilik getirdi. Çukurovalı sektör temsilcileri faiz düşüşlerini değerlendirdi. Özellikle konut almak isteyip de kararsızlık yaşayan alıcılar için olumlu bir adım olduğuna değinen yetkililer, hem vatandaşın hem de ekonominin yüzünün güleceğini vurguladı.

Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP) Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci, konut kredisi faizlerinin düşmesinin inşaat sektörünü canlandıracağının altını çizerek, "Faiz oranlarını aşağı çekmeleri konusunda bankalara yapılan çağrıların karşılık bulması ve konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in altına düşürülmesi Türkiye ekonomisi ve sektörümüz için sevindirici bir gelişme. Uzun süredir banka faizlerinin yüksek olması nedeniyle kredili konut satış rakamlarında ciddi azalmalar yaşanıyordu. Bu durum, inşaat sektörümüzü olumsuz etkiliyordu. Ciddi yatırımlar yapan sektörümüzün önünün açılabilmesi için bankaların da bizlere yardımcı olması gerekiyordu. Demokrasimizin ve ekonomimizin sıkıntılı günler yaşadığı bu dönemde yatırımlarına devam etme kararı alan inşaat sektörümüz için konut kredilerindeki bu faiz indirimi büyük destek ve moral oldu" dedi.

Tüketicilerin yüzünü güldürecek

Öte yandan, “Bu ortamda, bu faiz oranları ile ben nasıl ev alacağım” diyen tüketicilerin de yüzünün güleceğini vurgulayan Ekinci, " Vatandaşlarımız daha az maliyetlerle ev sahibi olurken, sektörümüzde de ciddi bir hareketlenme yaşanacak. Konut kredisi faizlerinin düşmesi bölgemizde de konut satışları açısından olumlu sonuçlar verecek. Yılın ilk yarısında istediği hareketliliği yakalamayan sektörümüz, yılın ikinci yarısında arzu ettiği rakamlara ulaşabilecek" diye konuştu.

Konut fiyatlarını arttıracak firmalar için gerekli önlemler alınacak

Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan Vursavuş, inşaat sektörü olarak konut faizlerindeki indirimi uzun zamandır beklediklerini belirterek, "Adana milletvekilleri ile yaptığımız yüz yüze görüşmelerde acil plan olarak mutlaka konut kredi faiz oranın yüzde 1 psikolojik sınırının altına çekilmesi gerektiğini dile getirdik. Bu oranlar yatırımcının dolayısı ile müteahhitlik sektörünün yüzünü güldürecek. Eylül ayı itibari ile hızlı bir satış artışı olacağını ve vatandaşımızın konut ihtiyacını karşılamada düşen bu faiz oranlarının çok iyi olacağını düşünüyoruz. Bu sayede konut satışları artacak ve yeni yatırımların önü daha da açılacak" dedi.

Vursavuş, konut fiyatlarını faiz oranlarının düşürülmesini bahane göstererek arttıracak olan firmalar olursa, onlar için de gerekli önlemlerin alınacağını ve yaptırımlarda bulunulacağının altını çizdi.

Faizlerin düşürülmesi sirkülasyonu arttıracak

Adana Kamu Müteahhitleri (AKAMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karslıoğlu, ev kredisi faizlerinin düşürülmesinin sektöre büyük bir rahatlama getireceğini vurguladı. Müteahhitlik hizmetlerinin çoğalmasına neden olacak ev kredisi faizlerinin düşürülmesinin olumlu bir adım olduğunun altını çizen Karslıoğlu, "Bu konuda hissedilecek en büyük pozitif etki daha şimdiden kendini göstermeye başladı. Artık özellikle yapı müteahhitlerinin önü açıldı" diye konuştu.

Faizlerin düşürülmesinin sirkülasyonu artıracağını ifade eden Karslıoğlu, "Piyasaya yansımasına bakacak olursak, ekonomik hareketlilik artacak. Bu da esnafımıza rahatlama sağlatacak. Konut kredisindeki bu düşüşlerin konut satışlarını artıracağı tartışılmaz bir gerçektir. Sektörümüzün dinamiği olan müteahhitlerimizin yakın geçmişten ders çıkararak konut fiyatlarına fazla müdahale etmeden fahiş zamlara tevessül etmemeleri de gerekir" şeklinde konuştu.

Faiz indirimi ekonomiyi hareketlendirir

Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, Türkiye genelinde konut kredisi faiz oranlarının indirilmesinin vatandaşa olumlu yansıyacağını vurguladı. Hükümetin vergi affının ardından bankalara yaptığı çağrının karşılık bulmasının sevindirici olduğunu ifade eden Sönmez, faiz indirimi sayesinde Adana’da inşaat sektörünün hareketlenmesinin önünün açılacağını ifade etti.

Adana’da neredeyse tüm bölgelerde yoğun konut yapımının devam ettiğini dile getiren Sönmez, “Ziraat Bankası’nın değişik vadelerdeki konut kredisi faiz oranlarını indirmesinin ardından diğer bankalar da faiz indirim uygulamasına geçti. Yüzde 0.82’den başlayan vadeler hem inşaat sektörüne hem de konut sahibi olmak isteyen vatandaşları bir nebze olsun rahatlatacak” diye konuştu.

Sönmez, Adana ekonomisinin beklenen düzeye gelmesi için inşaat sektörüne daha çok destek sunulması ve yeni arsa üretilmesinin yolunun açılması gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Faiz düşüşleri sektöre ivme kazandıracak

Ömer Bayram İnşaat Genel Müdürü Halit Erdoğan, faiz düşüşlerinin olumlu etkilerinin ülke genelinde ve bölgede kısa sürede görüleceğini belirterek, stok halindeki konutların kısa sürede satılacağını söyledi. Erdoğan, bu düşüşün ülkedeki olumsuz havanın insanlar üzerindeki etkisinin azaltılması için gerekli bir adım olarak gördüğünü ifade ederek, faizlerin düşürülmesi ekonominin lokomotifi olarak anılan sektörün ivme kazanmasını ve ekonominin canlı tutulmasını da sağlayacağının altını çizdi.


Konut üreticileri faiz düşüşlerini fırsata çevirmemeli

Erdoğan, faizlerdeki düşüşün emlak piyasası için önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, "Ülkemizde yaşanan zor günlerin ardından gelen bu haber piyasa için oldukça rahatlatıcı oldu. Tabi böyle bir durumda faiz indirimlerini fırsat bilip talep artacak diye fiyat artışı yapan firmalar da olursa bu fırsatçılık olur. Ülkemiz gerçekten zor bir süreçten geçti. Ekonomimizin düzelmesi ve halkımızın moral motivasyonunun yukarda tutulması için biz konut üreten firmalar da üzerimize düşen görevi yapmalıyız. Faizlerin inmesi hem bizler için hem de konut alacak halkımız için bir fırsattır. Bu durumu her 2 tarafta olumlu düşünerek değerlendirmesi gerekir" diye konuştu.

Faiz oranlarındaki bu düşüş kararsız alıcıları olumlu etkileyecek

E İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi Zafer Ofluoğlu,  faiz düşüşlerinin hem sektör için hem de vatandaş için oldukça olumlu bir adım olduğunu belirtti. Ofluoğlu, bu düşüşlerin özellikle son dönemde yaşanan sıkıntılı süreçte kararsız alıcıları iyi yönde etkileyeceğini söyleyerek "Bankalardaki konut kredisi faizlerinin düşüşü uzun ödemelerde kolaylık yaratacağı için satışları arttıracak. Firmalar da genel olarak üzerine düşeni yapacaktır. Özellikle konut üreticilerinin tutumu sektördeki dengeyi koruyacak. Ancak piyasadaki hareketlilik ya da enflasyondaki olası artışlar sonucu tedarikçilerin fiyat artışı durumu konut fiyatlarını o yönde etkileyebilir. Onun dışında fiyatlarda herhangi bir artış düşünmüyoruz" şeklinde konuştu.

Ev fiyatlarında kısa vadede artışlar olabilir

Konut kredilerindeki faiz indiriminin piyasalara şimdiden yansıdığını vurgulayan RE/MAX As Gayrimenkul Kurucu Ortağı Aylin Sönmez, "Elinde nakit parası olan, kısmi kredi kullanacak olanlar piyasanın bulunduğu bu durumu avantaja çevirmeye çalışıyor. Yalnız, bizim gördüğümüz kadarıyla bankalar henüz bu indirimleri karşılayacak bir organizasyon ve alt yapı hazırlamadıkları için bu faiz oranlarını müşterilerimize yansıtmakta zorlanıyoruz. Şu anda yapılmış olan en önemli konu faiz oranlarının 0,70 olmasa da 0,99 seviyesine indirilmiş olmasıdır. Bu durum alıcı kitlesini, psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına indiği için az da olsa rahatlattı" dedi.

Sönmez, faizlerdeki indirimin ev fiyatlarını hemen yükseltmese de kısa vadede yükselmelerin başlayacağını belirterek "Şu an alıcılarda hala bir tedirginlik bulunuyor. Bu kampanyanın biraz daha uzatılması ve piyasaların rantabl duruma geldiğinin hissettirilmesi gerekiyor. Çünkü harekete geçen müşteriler kadar hala bekleyip görelim psikolojisinde olan müşterilerimiz de bulunuyor. Bazıları da yapılan indirimleri hâlâ yeterli görmüyor. Bu kampanya 1 ay değil 3 ay olduğu takdirde hem bölgemizde hem de ülkemizde piyasaların canlanmasını sağlayacağına inanıyorum" diye konuştu.


Sektörün canlanması istihdama da iyi gelecek

Mimar - Müteahhit Tamer Gülcan, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat sektörünün, konut kredi faizlerinin düşmesiyle hareketleneceğini söyleyerek, sektörün canlanmasına ve konut satışlarının artmasına ciddi katkı sağlayacağının altını çizdi. Konut satışlarının inşaatları arttırarak istihdama da büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Gülcan, "Konut kredi faizlerinin düşmesi ile ev fiyatlarında bir artış veya azalma beklemiyorum. Satış kabiliyetini artıracağını düşünüyorum” dedi.


HAZIRLAYAN: Nazire Hiçyakmazer - Hacer Arık Gönül
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.