Öne Çıkanlar Lokman Hekim Penthouse kadın doğum Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası Başkanı Yalçın Avcı Ceyhun Baskın

Konutta son moda, salon ve oda
Giderek artan arsa ve inşaat maliyetleri hem firmaları hem de kullanıcıları küçük metrekareli konutlara yönelmeye zorluyor. Özellikle yatırım amaçlı alınan 1+1 evleri daha çok yalnız yaşan kişiler ve öğrenciler tercih ediyor. HOME&OFFICE CONCEPT olarak 1+1 evlerin yükselişini araştırdık.

“Konutlar küçülse de asgari yaşam koşulları değişmiyor”


80’li yıllarda, 3 odalı konutların çok revaçta olduğunu bunun devamında da 4 odalı konutların üretildiğini söyleyen Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, son yıllarda ise konutların tekrar küçüldüğünü belirtiyor. Tüzün, “İnşaatların oturum alanları dönem içinde tekrar küçülmeye, 2 - 1 odalı konutlar üretilmeye başlandı. Konutlardaki bu daralmaya, o dönemlerde çekirdek ailelerin küçülmesi, gençlerin ayrı evlerde yaşama isteği ve parçalanan ailelerin fazlalığı neden gösterilirdi. Önceleri yapılan tesisin içine birkaç tane küçük daire yerleştirilirken, zamanla çok bloklu konut sitelerinde bloklardan biri ise küçük dairelere ayrıldı. Şimdilerde tamamı 2 ya da tek odalı evlerden oluşan siteler satışa sunulmaya başlandı” diyor.


Uzun zamandır Adana’da imarlı arsa üretimi konusunda sıkıntılar olduğuna dikkati çeken Tüzün, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Daralma, yapımcıları kent merkezine ve parsel bazında kentsel dönüşüme yönlendiriyor. Küçük ve 8 - 10 daire barındıran parsellere 16 - 18 daireli apartmanlar yapılıyor. Ekonomik nedenlerle konutlar küçülürken, sayıları artıyor. Ancak üretilen konutlara baktığımızda standart yaşam koşullarının sürdürülemeyeceği gerçeğiyle karşılaştığımızı belirtmek isterim. Elbette küçük konutlar üretilebilir, insan bazı zorluklara geçici bir süre katlanmayı da göze alabilir. Konutlar küçülse de asgari yaşam koşulları değişmiyor. Yeterli yaşam alanı, yeterli saklama, stoklama alanı yoksa o mekânda yaşamaya devam etmek acı verebilir. Konutun küçük olmasının değil, kullanışlı olmasının önemini vurgulamak isterim. İhtiyaçların karşılandığı mekânlar yuva olarak benimsenebilir ve yaşam sürdürülebilir. Sürdürülebilirlik, ancak o mekânın yuva olmasıyla mümkündür.”


"Lüks yaşama isteği etkili oluyor"

Çocuk sayısı az olan çekirdek ailelerin, çalışan tek bireylerin, aileyle yaşama geleneğini azaltan çalışanların 1+1 konutları daha fazla tercih ettiğini söyleyen Mimarlar Odası Mersin Şubesi Başkanı Ömer Sakar, kişilerin 1+1 konutlara yönelmesinin temelinde ekonomi olsa da lüks yaşama isteğinin etkili olduğunu belirtiyor.

Mersin’in kuzey ve kuzeybatı bölümü olan Yenişehir ve Mezitli bölgelerinde 1+1 konutların sıklıkla yapıldığın ifade eden Sakar, 1+1 konutların lüks hizmet içeriyor olmaları, yatırım, yaşamı kolaylaştırma, elektrik, su, doğal gaz gibi konularda daha az gider oluşturması, çabuk el değiştirmesi ve masrafını sübvanse etmesi gibi avantajları olduğunu söylüyor. Yatırım amaçlı tercihlerde de bu tür konutlara ilgi duyulduğunu ifade eden Ömer Sakar, öğrenci ve tek yaşayan insanların ev eşyası gibi temel ihtiyaçları minimize edecek şekilde karşıladığından 1+1 daireleri kiraya vermekte zorluk olmadığını vurguluyor.


“Doğru lokasyondaki 1+1 yatırımcısını üzmez”

1+1 konutlara yönelmenin asıl sebebinin ihtiyaçtançok artan arsa maliyetleri olduğunu belirten Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) Başkanı Mustafa Fidan Vursavuş, bu durumun 2+1 dairelerde tek yaşamak isteyecek kişileri, yeni ve konforlu olan 1+1 konutlara yönlendirildiğini söylüyor.

Başta merkez Sarıçam ilçesi olmak üzene Adana’nın her bölgesinde bitmek üzere olan 1+1 konutların olduğunu söyleyen Vursavuş, “1+1 konutlara yatırım yapmak isteyenlerin ilgisi yoğun bir şekilde artmaktadır. Özellikle de öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması için önem arz eden bölgelerde  yapılması halinde satın alan açısından bir sıkıntı yaratmayacak, aksine yatırımcısının yüzünü güldürecektir” diye konuşuyor. 1+1 konutları daha çok tek yaşayan kişilerin ve lokasyonu doğru ise öğrencilerin tercih ettiğine dikkati çeken Mustafa Vursavuş, 1+1 konutlarınavantajlarını ve dezavantajlarını şöyle anlatıyor: “1+1 konutlar diğer standart konutlara göre kısa sürede kiraya gitme ihtimali sebebiyle avantajlıdır. Doğru lokasyondaki 1+1 yatırımcısını üzmeyecektir. 1+1 konutları küçük oldukları için temizlenmesi kolaydır. Bu da genelde yaşı yüksek olup tek başına yaşayan vatandaşlarımız için kolaylık sağlamaktadır. Bir blokta çokça 1+1 olması, otopark yetersizliği ve kiralık daire fazlalığına yol açarken bu durum malikler arasında bir uyumsuzluk ve memnuniyetsizlik oluşturabilmektedir. Genellikle balkon olmaması da ayrı bir dezavantajdır.”


“1+1 daireler hem satışta hem kiralamada yatırımcılarakolaylık sağlıyor”

Son 10 yılda İstanbul’daki konut satışlarına bakıldığında 1+1 ve 2+1 dairelerin daha çok tercih edildiğini belirten Yıldırım Yapı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım; “Türkiye’de yalnız yaşayan nüfus her geçen gün artıyor. En son veriler bu oranın yüzde 4 olduğunu belirtse de, iş olanakları  ve göçün yoğun olduğu İstanbul’da bu oran daha da yükseliyor.  Firmaların doğru konumda, doğru konut çözümleri geliştirmeleri önem taşıyor. Bu trendi yakalayan inşaat firmaları da alıcıların ihtiyaçlarını dikkate alarak geliştirdiği projelerde, konforu küçük metrekarelere sığdırmaya başladı” diyor.

İnşaat projelerinde öncelikli olarak 1+1 dairelerin hızla tükendiğine değinen Yıldırım; “Şehrin merkezinde satış hızına baktığımız zaman da bu tip konutların çok daha hızlı satıldığını görüyoruz. Artık genç çalışanlar, yeni evli çiftler, kısa süreli Türkiye’de konaklayanlar özellikle şehrin merkezindeki semtlerde 1+1 konutlara yöneliyor. Sağladığı tasarruf imkânı ve giderlerinin daha az olması nedeniyle 1+1 daireler hem satışta hem kiralamada yatırımcılara kolaylık sağlıyor. Hem yaşamak isteyen hem de geleceğini düşünen yatırımcıların tercihi oluyor” diye konuşuyor.

“4+1 dairesini satıp 2 adet 1+1 daire alan var”

RE/MAX As Gayrimenkul Kurucu Ortağı Aylin Sönmez, 1+1 konutları yalnız yaşayanların, yaşlıların ve yatırımcıların kiraya vermek için özellikle tercih ettiğini söylüyor. Sönmez, “Çekirdek ailelerin sayısının artması, konut fiyatlarının ve arsa maliyetlerinin yüksek olması, fiyatı diğer evlere göre uygun olduğu için 2 kişilik bir ailenin hızlı ev sahibi olabilmesini sağlaması, genç yaşta ve bekarken 1+1 ev sahibi olmanın daha kolay olması, insanların daha fazla dışarda vakit geçirmeleri, ısıtma ve soğutma maliyetlerinin az olması kullanıcıları 1+1 evlere yönlendiriyor. İnşaatın çok hızlı tamamlanabilmesi ve daha çabuk satılması, çabuk kiraya verilebilmesi, yatırımcılar için amortisman süresinin çok kısa olması da yatırımcılar ve inşaat firmaları için 1+1 evleri cazip hale getiriyor” diyor.

Özellikle yeni gelişen bölgelerde daha fazla 1+1 dairelerin inşa edildiğini ifade eden Aylin Sönmez, “Merkezi yerlerde yapılan 1+1’ler neredeyse daha büyük dairelerle aynı fiyata satıldığı için beklenen rant yakalanamıyor. Yeni gelişen bölgelerde site içerisinde olması, ailelerin ve özellikle çalışan beyaz yakalıların tercihini daha çok arttırıyor. Özellikle inşaat kalitesi iyi ve ferah şekilde dizayn edilmiş ise rağbet daha çok artıyor” diye konuşuyor. Diğer dairelere nazaran 1+1’lerin daha çabuk kiraya verildiğine dikkati çeken Sönmez, “Kiraya vermek isteyenler özellikle 1+1 daireleri tercih ediyor. Hatta 4+1 dairesini satıp 2 adet 1+1 daire alarak öğrenciye ve çalışan kesime veren müşterilerimiz dahi var” diye sözlerini tamamlıyor.


“Projelerdeki ayrıntılar hayatı kolaylaştırıyor”

Yeni projelerdeki 1+1 evlerin geçmişteki evlerle karşılaştırılamayacak düzeyde kullanışlı olduğuna dikkat çeken Agency Gayrimenkul’ün kurucularından Yasin Tatlıdil, “Küçük konutlar kullanışlı yapısıyla dikkati çekiyor. Ayrıca büyük konutlara oranla 1+1 evlerin fiyatları da daha cazip. Bu evlerin aidatları daha düşük. Bu ayrıcalıklar da tüketicinin kararını etkiliyor. Üstelik insanlar bu evleri yatırım amacıyla da satın alıyor. Öğrenciler, yalnız yaşayan insanlar ve yabancılar da daha kullanışlı olduğu gerekçesiyle 1+1 evlere yöneliyor” diyor.

Artık 1+1 evlerde genellikle açık mutfak sisteminin uygulandığını belirten Tatlıdil, “Böylece mutfak ile salon aynı anda kullanılabiliyor. Bu şekilde salona genişlik kazandırılıyor. Bunun yanı sıra projelerdeki ayrıntılar hayatı kolaylaştırıyor” yorumunda bulunuyor.

“Küçük metrajlı konutlar, bireysel ve bağımsız olma eğilimi noktasında en büyük etken”

Özellikle metropol kentlerde yalnız yaşayanlar, boşanmış çiftler, çocuksuz ya da tek çocuklu aileler, öğrenciler, firmaların konukları ve üst düzey çalışanları için daha küçük evleri tercih eder hale geldiğini belirten Bilgen Terapi Enstitüsü’nden Profesyonel Öğrenci ve Ebeveyn Koçu Songül Çakıcı, “Bireysel yaşamın tercih edilmesi, öğrenciler için hem ekonomik hem kullanışlı olması, firmaların misafirlerini otelde ağırlamak yerine bu konutlarda ağırlama istekleri, home office olarak kullanıma uygun olması, ekonomik olarak daha uygun fiyatlarda satılması ve kiralanması, ikinci el piyasada daha kolay alınıp satılması, yoğun iş temposu nedeniyle evde geçirilen vaktin daha az olması bununla birlikte şehirli insanın adeta hayatını hafifleten unsurlarının olması, rezidans ve concierge hizmetlerinden faydalanarak daha lüks yaşamak için de 1+1 daireler tercih ediliyor” diyor.

1+1 evlerin genel olarak ailesi ile aynı şehirde olmayıp, başka şehirde ikamet edenler tarafından tercih edildiği için aile yapısına etkisinin çok fazla olmadığını savunan Çakıcı, bu konuda şu bilimsel yaklaşımlarda bulunuyor: “Aileleri ile aynı şehirde yaşadığı halde bu konutlarda ikamet etmeyi tercih edenler için, bireyselleşme arzusu ve özgürlük isteğinden bahsedebiliriz. Bu tür küçük metrajlı konutlar, bireysel ve bağımsız olma eğilimi noktasında en büyük etkendir. Bireysel yaşamı tercih eden kişi birçok sebeple bu evlerde ikamet etmeyi seçmektedir. Bu sebepler ekonomik olmakla birlikte birçok hizmetin hızlı ve konforlu olması da sayılabilir. Yoğun yaşam temposu nedeniyle bireyler kendi sorumluluğu ya da sorunları haricinde başka birinin sorumluluğunu alma, sorunlarına ortak olma konusunda daha izole bir yaşam tercih ediyor. Burada alışkanlıklar devreye giriyor, yıllarca kalabalık bir ailede yaşamış olan bireyler için yalnızlık tercihi söz konusu ise bireyin yalnız yaşama alışma süreci sıkıntılı yani psikolojisi üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Alışkanlıkları değiştirmek oldukça zor ve uzun bir süreçtir. Olumlu etkilerinden söz edecek olursak, birey konsept ürünlerin sunumu nedeniyle ev işleri sorumluluğu azaltmanın verdiği rahatlığı yaşıyor. Dolayısıyla da rahat bir yaşam tercih etmesi olumlu sonuçlar doğurabiliyor.”

“Küçük evin düzenli tutulması çok kolay”

1+1 evde yaşayan Tortoise Polyurethane Systems Fabrika Müdürü Yüksek Kimyager Asaf Ender Uluğtürkkan, 1+1 ev tercih etme nedeni şu sözlerle anlatıyor: “Çalışmak için gittiğim yerde kalıcı olamadığım için ailemi götürmedim. Kısmen de olsa evime gidip gelme duygusu gereği uzun süreli otelde konaklamak uygun değildi. Konaklama masraflarım firma tarafından karşılandığı halde ev tutulmasını istedim. Büyük bir evden ziyade küçük, çabuk derlenip  toparlanacak bir ev olması için 1+1 tercih ettim. Benim gibi 5 yılı geçmeyecek konaklamalar yapacak yöneticiler için lüks evler oldukça arttı. Artık iletişim teknolojisi, kapalı spor salonları, çamaşır yıkama ve ev temizlik hizmetleri olan daireler bulmak mümkün. Küçük evin düzenli tutulması çok kolay. Isınma giderleri ve aidatları metrekare hesabıyla yapıldığı için çok düşük.”

Uluğtürkkan, hafta sonu evde kaldığı zamanlarda duvarların üzerine geldiğini ve misafir kabul etmenin alan azlığından dolayı zor olduğunu da ifade ediyor.

HAZIRLAYAN: HACER ARIK GÖNÜL
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.