Öne Çıkanlar Stevie Awards depolama alanlar karalar group mine liman The Roof Bar

Sağlıklı Kentler Birliği Mersin Buluşması
Anadolu Üniversitesi Porsuk MYO Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Demir, “Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji Potansiyeli ve Geleceği” konulu oturumda, 2020 yılına kadar yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminin yüzde 45 artacağını söyledi.

Bu yıl 13 belediye başkanı, birlik üyesi belediye temsilcileri, akademisyenler ve 200’e yakın katılımcı ile gerçekleşen Sağlıklı Kentler Birliği Mersin Buluşması’nda, dünyada yenilenebilir enerji kaynakları, elektrik tüketimi ve bu tüketimin doğurduğu sonuçlar ve yeni enerji potansiyelleri konuşuldu.

Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı ve SKB Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Cengiz Türe başkanlığında “Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji Potansiyeli ve Geleceği” konulu oturum yapıldı.

Anadolu Üniversitesi Porsuk MYO Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Demir oturumda yaptığı konuşmada “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarımız ve Elektrik Üretim” konusu ile ilgili bilgiler paylaştı.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının, gücünü güneşten alan, hiç tükenmeyeceği düşünülen ve çevreye emisyon yaymayan enerji kaynakları olduğunu belirten Prof. Dr. Demir, yenilebilir enerji kaynaklarının fosil yakıtlar gibi sera gazı yaymadıklarını belirtti. 

Yenilenebilir enerjinin dünyadaki durumuna değinen Prof. Dr. Demir, 2020 yılına kadar yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminin yüzde 45 artacağını söyledi.
Elektrik üretimi amaçlı yenilenebilir enerjinin Türkiye’nin enerji politikasındaki yerinden bahseden Prof. Dr. Demir, arz güvenliğinin sağlanması açısından elektrik enerjisi üretiminde kullanılan kaynakların çeşitliliğinin arttırılması, yerli kaynak payının arttırılması konusunun önemine değindi.

“Mersin’in en büyük zenginliği Güneş”

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Göksu ise “Yenilenebilir Enerji Potansiyeli ve Sağlıklı Kentler İçin Değerlendirilmesi” üzerine yaptığı konuşmada temiz ve sağlıklı kentlerin güneş enerjili kent projeleri ile mümkün olduğunu söyledi.

Kentlerdeki asıl kirlenme nedeninin fosil enerjiler olduğunu sözlerine ekleyen Doç. Dr. Göksu, kirliliğin nedenlerinin tespit edilip bu kirlenme odaklarının nasıl giderileceğinin belirlenmesi konusuna işaret etti. 

Dünyada kirlenme oranlarına değinen Doç. Dr. Göksu, Güneş odaklı sisteme geçebilirse dışarıya para ödeyen değil dışarıya enerji satan ülke konumuna gelinebileceğini sözlerine ekledi. 

Mersin’in güneşlenme konusunda en şanslı illerin başında geldiğini ve Mersin’in en büyük zenginliğinin de güneş olduğunu aktaran Doç. Dr. Göksu, "Güneş kentler geleceğin kentleridir. Güneş enerjili imar planları yaparsak, güneş enerjili kentler kurabiliriz. Güneş kent, güneş enerjisiyle çalışan kent demektir. Doğayla birlikte yaşayan, yapay olmayan kent demektir. Sağlıklı kentleri Güneş’i kullanmadan yaratamazsınız”  diye konuştu.

Konferansta Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine ve imalat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emin Açıkkalp, “Yenilenebilir Kaynaklar ile Enerji Eldesi ve Çeşitli Öneriler” konulu sunum gerçekleştirdi.

Doç. Dr. Emin Açıkkalp yaptığı sunumda yeni güneş enerjileri teknolojileri, rüzgar enerjileri için farklı çözümler, atıktan elektrik üretimi, yakıt pili uygulamaları ve enerji depolama konularına değindi. Atıktan enerjinin çevre kirliliğine neden olmadığını belirten Doç. Dr. Emin Açıkkalp, atıktan enerji üretim tesislerinin endüstriyel sektörde en düşük emisyon oranlarına sahip olduğunu söyledi.

Mersin örnek oldu

Buluşmanın ikinci gününde gerçekleşen panele, SKB Müdürü Murat Ar başkanlık etti. Panelde 'Bursa'da İklim Değişikliği İle Mücadele İçin Enerji Verimliliği' konusunu Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Nalan Fidan, Evsel Katı Atıklardan Elektrik Üretim Projesi konusunu Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Dr. Bülent Halisdemir ve Yeni Nesil Belediyecilik konusunu Tepebaşı Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Suat Yalnızoğlu anlattı. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve çöpten elektrik üretimini sağlayan proje hakkında bilgiler paylaşan Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Dr. Bülent Halisdemir, geri dönüşümün ve geri dönüşümden elde edilen kazancın önemine vurgu yaptı. Mersin’in Evsel Katı Atıklardan Elektrik Üretimi Projesi, katılımcılardan tam not aldı.

Atıktan üretime özel ödül

Sağlıklı Kentler Birliği Mersin Buluşması’nda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kent genelinde faaliyete geçirdiği Evsel Katı Atıklardan Elektrik Enerjisi Üretilmesi Projesi. Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. 

2016 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulamaları Yarışması Ödül Töreni ve karbon salınımını hesaplayan üye belediyelere verilen sertifika töreni ile devam eden etkinlikte 8 belediye de projeleri ile ödüle layık görüldü.

Sağlıklı Kentler, Mersin’e hayran kaldı

Konferansların ardından misafirler Mersin’in tarihi ve turistik mekanlarını gezerek Mersin’i yakından tanıma imkanı buldu. Gezinin ilk durağı, Mersin’in tarihi güzelliklerinden Kanlıdivene oldu. Burada Kanlıdivane hakkında bilgiler alan davetliler, daha sonra Mersin’in Akdeniz’in sembollerinden biri olan Kızkalesi ile dünyaca ünlü Cennet ve Cehennem obruklarını inceledi. 

Davetliler teknik gezi kapsamında Astım Mağarası ve Tarsus’u da inceledi. Mersin’in eşsiz güzelliklerini yakından görme imkanı bulan Sağlıklı Kentler Birliği üyeleri, Akdeniz’in incisi Mersin’e hayran kaldıklarını ifade etti.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.