Öne Çıkanlar Aydın Büyüktaş yataş Group GreenCoat Santimetre Business France

Türk dünyası ressamları, Adana’yı tuvalde ölümsüzleştiriyor

Adana Büyükşehir Belediyesi, resim sanatıyla Adana’nın uluslararası düzeyde tanıtımını sağlamak amacıyla 1. Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı düzenledi. Çalıştay kapsamında Türkiye ve 16 ülkeden davet edilen ressamlar, Taşköprü, Büyüksaat ve Ulu Camii gibi birçok tarihi yapıyı barındıran kenti gezmelerinin ardından, Adana Kültür Sanat Merkezi’nde (Tarihi Kız Lisesi Binası) çalışmalara başladı.

Küratörlüğünü Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Birsen Çeken ve aynı üniversitenin öğretim üyesi Doç. Dr. Gültekin Akegün’ün üstlendiği 1. Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı; Türkiye, Arnavutluk, Azerbaycan, Başkurdistan, Bosna Hersek, Dağıstan, Hırvatistan, İran, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Makedonya, Özbekistan, Sırbistan ve Tacikistan’dan 77 ressama ev sahipliği yapıyor. 

İlk kez düzenlenen etkinlik sayesinde, çok sayıda tarihi ve doğal güzelliği barındırdığı gibi aynı zaman coğrafi konumu, iklimi, insanı ve tarımıyla sayısız romanlara ve filmlere konu olan Adana, bir birinden değerli 77 Türk dünyası sanatçısının tuvalinde ölümsüzleşecek. Resim çalışmalarının, tarihi Kız Lisesi binasında yapılması da çalıştaya farklı bir anlam kazandırıyor.

Çalıştaya Türkmenistan'dan katılan Ressam Myrat Hojagulyyev: “Büyüksaat ve Türk bayrağı çalışması yapıyorum. Adana’ya geldiğimiz ilk 3 gün kenti tanıdık. Tarihi Büyüksaat Kulesi ve kulede asılı Türk bayrakları beni çok etkilediği için burayı resmetmeyi tercih ettim. Türk bayrakları sanki uçuyor gibiydi. Daha önce Isparta, Ankara ve İstanbul gibi kentlere gelmiştim. İlk kez geldiğim Adana da çok güzel bir kent. Bu çalıştaya çok tecrübeli ve tanınmış ressamlar geldi. Sergi gününe kadar resmimi bitireceğim. Türkiye ve Adana çok iyi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye bizi davet ettiği için çok teşekkür ederim. Sanata ve sanatçıya değer veren bir belediye başkanı.”

Biyografisi: Myrat Hojagulyyev 1969 yılında Aşkabat’ta doğdu. 1995 yılında Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Shota Rustaveli Atölyesi’nden mezun oldu. Çalışmaları, Türkmenistan Baskı Resim Müzesi, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Türkiye, İran, Rusya ve Almanya da sergilenmektedir. 2011 yılında Ahlat 14. Türksoy Uluslararası Resim Çalıştayı’na, 2012 yılında Sapanca’da 15. Türksoy Uluslararası Resim Çalıştayı’na, 2014 yılında Eskişehir’de Uluslararası Yaratıcılık Laboratuvarı çalışmalarına katıldı. 2015 yılında Singapur’daki Uluslararası Resim Sergisi’ne katılan Myrat Hojagulyyev, 2011 yılında Türkmenistan Sanatçıları Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Çalıştaya Azerbaycan'dan katılan Ressam Vugar Aliyev: “Bu çalıştayı kapsamlı ve anlamlı buluyorum. Kent gezisi sırasında Taşköprü ve köprüden akşamın karanlığında Seyhan Nehri’ne yansıyan ışıklardan çok etkilendim. Bunun üzerine Taşköprü çalışması yaptım. Türkiye’ye bu tür çalışmalar için çok geldim. Azerbaycan ve Türkiye ayrılmaz kardeş ülkeler. Azeri Türkleri olarak Türkiye'de sanatsal çalışma yapmak bizim için bir şeref.”  

Biyografisi: Vugar Aliyev 1970 yılında Bakü’de doğdu. 1997 yılında Azerbaycan Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olan Aliyev, Azerbaycan'da birçok devlet kurumunda sanat danışmanlığı ve ressamlık yaptı. Aliyev, Bakü'deki kendisine ait atölyesinde aktif olarak sanat hayatına devam etmektedir. Gerek Azerbaycan'da, gerekse uluslararası sanat dünyasında pek çok kişisel sergisi bulunan sanatçı aynı zamanda birçok karma sergiye de katıldı.

Çalıştaya Kosova'dan katılan Ressam Ethem Baymak: “Adana'ya ilk kez geliyorum. Çok güzel bir şehir. Adana'ya geldiğimiz ilk 3 gün kentin tarihi yerlerini gezip, izlenimlerimizi tuvale aktarmaya başladık. Bu tür çalıştaylar Adana için önemli bir olgu. 70'den fazla özellikle Türk dünyasından ressamların bir arada çalışma yapması ve bunu da tarihi bir binada gerçekleştirmesi çok güzel. Bu çalıştayı organize edenleri kutluyorum. Etkinliğe katılan tüm ressamlarla konuştum ve hepsi gerçekten çok memnun. Bu arkadaşlarımız ülkelerine gittiğinde Adana ve Türkiye’nin güzelliklerini anlatacaklardır. Türkiye güzel ve özgür bir ülke.”

Biyografisi: Ethem Baymak 1952 yılında Prizren’de doğdu. Çok yönlü olan sanatçı, Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi'nde Sanat Tarihi dersi vermektedir. Değişik konularda 22 özgün kitabı olan sanatçı, eleştiri, deneme, şiir gibi yazın türlerinde incelemeleriyle uluslararası bilimsel toplantılara katıldı. Balkan Türk ressamlarından önde gelen Baymak'ın çok sayıda kişisel ve ortaklaşa sergileri mevcut. Aldığı takdirler, altın plaketler ve dereceler bunu doğrulamaktadır. Uzmansal çalışmalarını Türkiye, Çekoslovakya, İtalya, Almanya, Hırvatistan gibi ülkelerde zaman zaman sürdürdü. ABD, Avrupa Birliği ve Türkiye'deki özel ve müze koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Kosova'da yaşayan sanatçının çalışmalarının ana hedefi ise Balkanlar'da zamanın dişlerinde çiğnenen veya bilerek yıkılan eski mimariyi tablolarında ölümsüzleştirmek, gelecek kuşaklara birer belge bırakmaktır. Bunu yanı sıra ressam Ethem Baymak'ın soyut çalışmaları da mevcuttur. Şu anda Kosova Türk Sanatçılar Derneği başkanıdır.

Çalıştaya Kazakistan'dan katılan Ressam Rufina Sharipova: “Türk dünyasından bu kadar sanatçının bir arada bulunduğu etkinlik çok güzel. Daha önce de bu tür etkinliklere katıldım ama bu çok farklı. Çalıştay için geldiğimiz Adana’da, önce gezi yapıp çevreyi görme imkânımız oldu. Kentteki tarihi yapılar hepimizi çok etkiledi. Ben de Ulu Cami'yi tuvale yansıtmayı tercih ettim. Akademik bir teknikle Ulu Cami'yi resmettim. Büyük fırçalar ve tuval kullandım. Mavi ağırlıklı bir resim çalışması oldu. Ulu Cami'den sonra eski Adana'yı da resmedeceğim."

Biyografisi: Rufina Sharipova 1987 yılında Almatı Taldıkorgan’da doğdu. 2003 yılında ülkesindeki Çocuk Sanat Kolej’inden, 2009 yılında ise Kazakistan Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Tasarım Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. 2009’dan itibaren Kazakistan Devlet Televizyon Kurumu’nda resmi olarak sahne ve kostüm tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. 2009 yılında Atayurt sinema filminde ressam asistan olarak görev aldı, 2010 yılında oyun sinema filminde ressam yönetmenliği yaptı, 2011 yılında ise Keşkentay sinema filminde kostüm tasarımcısı olarak çalıştı. Kazakistan’da reklam sektöründe grafik tasarım çalışmalarına da devam ediyor. Halen Kazakistan’da yaşayan sanatçı, birçok ulusal ve uluslararası yarışmada birincilik ve ikincilik gibi çok sayıda ödüllere layık görüldü.

Çalışyata Ankara'dan katılan Prof. Dr. Hasan Pekmezci: "Bu çalıştay çok mükemmel. Böyle bir etkinlik birkaç yönden değerlendirilebilir. Birincisi Türk topluluklarından sanatçıların bir araya gelmesi önemli. Bu arkadaşlarımızın kardeşlik ve sanat açısından bir arada bulunması, Anadolu, Adana ve bölgenin tanıtımı açısından müthiş bir hareket. İkincisi, böyle tarihi bir binada çalışmak başlı başına büyük bir avantaj. Bu mekân, kimliği olan bir bina. Abidin Dino'nun dedesi Abidin Bey zamanında yapılan bir bina. Bu nedenle hepimizi içten etkileyen bir bağ oluştu. Adana, tarihi ve kimliği olan bir kent. Gezide bunu tam anlamıyla gördüm. Adana, bence İstanbul ve Ankara ile sanat ve kültür odağı olması gereken, bunu da ayrıca hak eden bir kent. Resmi ve özel kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, sanata gereken değeri vererek bunu yeniden canlandırmalı. Adana’da yıllar önce çok mutlu olduğum etkinliklere katıldım. Ben, geçmişle gelecek arasında zaman kavramı anlamında bağ kurduğu için tarihi Büyüksaat Kulesi, tarihi Varda Köprüsü ve kentle özdeşleşen güneşi örnek alarak kompozisyon yaptım. Özellikle içinde bulunduğumuz binayı seyrettikçe içim titriyor. Bu, aidiyet duygusu. Bir toplumu çökertmenin en kestirme yolu, aidiyet duygusunu yok etmektir. Ben, bu toplumun bireyi, bu binanın, bu ülkenin, bu doğanın, bayrağın ve tarihi eserin insanıyım. Bu duygunun yok edilmesine izin vermemek gerekir.”

Biyografisi: Hasan Pekmezci 1945 yılında Beyşehir Üzümlü’de doğdu. Hasan Pekmezci’nin resim alanına olan ilgisi ve sevgisi İlkokuldan hemen sonra eğitim görmeye başladığı Öğretmen Okulu’nda, nitelikli resim öğretmenlerinin yönlendirmeleri ile gelişti. Ardından resim sınavıyla kabul edildiği İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri’ni 1965 yılında birincilikle bitirdi ve Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde öğretmen olarak göreve başladı. Aynı yıl Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü kazandı. Enstitüden, sanatın insan yaşamını sarmalayan en üst düzeyde insani etkinlik olduğunu özümleyerek mezun oldu. Sanatçı, öğretmenliğin önemine ve kutsallığına inanarak bu mesleğe tutku ile bağlandı. Arifiye Öğretmen Okulu, Çankırı Ortaokulu öğretmenliği görevlerinde bulundu. Sanatçının yapıtları ilk kez 1969 yılında Devlet Resim Heykel sergisine seçildi. 1971 yılında ilk kişisel sergisini Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde düzenledi. 1978 yılında yetiştiği ve ideali olan Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’ne Öğretmenler Kurulu kararı ile öğretmen olarak davet edildi. Bu kurumda serigrafi atölyesini kurdu. 1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğretim üyeliğine, baskı resim atölyelerini kurmak ve bu dersleri vermek üzere atandı. Sanatçı, 1989 yılında Uluslararası Şili Bienali’ne seçildi. 1991 yılında 7 bin 370 eserin katıldığı Osaka Trienali’nde uluslararası jüri tarafından sergilenmeye değer görülen 100 sanatçıdan biri olarak bu sergide Türkiye’yi temsil eden tek Türk sanatçısı oldu. 1987'de doçent, 1995 yılında ise profesör olduğunda alanında birçok önemli ödülün sahibiydi. Hasan Pekmezci, yağlıboya, özgün baskı ve gravürlerden oluşan eserleri ile bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında 55 kişisel sergi açtı ve yüzlerce karma ve gurup sergisinde yer aldı. Pekmezci, adına kurulan gezi grubu ile yıllardır dünyanın çeşitli ülkelerinde 300'den fazla müze ve sanat merkezini inceleme fırsatı buldu. Bu gurupla pek çok sanat öğrencisinin, sanatçının, sanat meraklısının uluslararası müzelerle, ustaların eserleriyle tanışmasına fırsat yarattı.

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaybey Karoğlu: “Sanat ve kültürün fukaralaştığı bir dönemde bulunuyoruz. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin sanata ve sanatçılara destek vererek böyle bir etkinlik düzenlemesi çok önemli. Siyasi belirsizliklerin devam ettiği, insanların kan barut ve savaş ortamının hengâmesini yaşadığı bir ortamda sevgi, barış ve dostluğun bir arada olduğu böyle bir etkinliği, son derece anlamlı buluyorum. Bu noktada sanata ve sanatçıya yoğun destekleri olan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye şahsım ve sanatçı arkadaşlarım adına teşekkür etmeyi borç biliyorum. Türk dünyasından çok değerli sanatçıları bir arada bulundurmak gerçekten zor ve anlamlı. Adana yeni eserlere kavuşacak. Ankara ve İzmir belediyelerinin de benzer faaliyetleri çoğaltmalarını diliyorum. Kültürle ayakta durabilir, kültürle nefes alabilir, misakı milli ve varlığımızın devamını da kültürle koruyabiliriz diye düşünüyorum. Bugün Musul’da, Telafer’de, Kerkük’te yoksak, Batı Trakya’da sıkıntıdaysak, Kıbrıs’ın ne olacağı belirsiz ise bunun kültür ve sanat alanı olarak gereğini yapmamızdan kaynaklanan eksikliğin sonucu olarak görüyorum. Belki sanat ve siyasetle böyle bir bağ kurulamayabilir. Ancak sanatına sahip olan kendine de sahip olur ve dünyada daha gür olarak sesi çıkar, daha bağımsız ve hür olur. Sanata gereği gibi destek veremediğimiz bir süreç yaşadık. Umuyorum, bu olumsuzluklar ortadan kalkar da sesimiz daha gür çıkar, ekinlerimiz güneşe daha kolay döner, daha yeşerir ve göverir. Ne mutlu Türküm diyene.”

Biyografisi: Alaybey Karoğlu 1961 yılında Trabzon’un Çaykara ilçesinde doğdu, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladı. 1983 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. 1986 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Türk Resminde Eleştiri konulu tezi ile yüksek lisans, 1988 yılında resim dalında Sanatta Yeterlilik Belgesi, 1996 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sanat Tarihi Bilim Dalı’nda Türk Resminde Yerellik konulu tezi ile doktora diploması aldı. 1983 -1985 yıllarında Tunceli Pertek Pınarlar Orta Okulu, Stajyer Resim Öğretmenliği ve 1985 - 1988 yıllarında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Ağrı Eğitim Yüksek Okulu Resim Öğretim görevliliği yaptı. 1988 - 1990 yılları arasında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü’nde Resim Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 1990 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü’nün kurucu Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanlığı görevini sürdürdü. 2006 yılında Doçent, 2011 yılında ise profesör oldu. Halen Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde görev yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası çok sayıda bilimsel makale ve bildirinin yanı sıra panel, konferans ve sempozyumlara katıldı. Kişisel sergiler yanı sıra çok sayıda ulusal ve uluslararası yarışmalı - çağrılı sergilere katıldı. Beş ödül aldı. Ata TV’de güzel sanatlar alanında bir yıl boyunca her hafta kültür- sanat programı yaptı. Kısa adı GESAM olan Türkiye Güzel Sanatlar Eseri Sahipleri Meslek Birliği Yönetim Kurulu, Uluslararası Dünya Sanat Akademisi ve Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği (UPSD) üyesidir.

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu: “Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'ye bu etkinlik için teşekkür ediyorum. Bu çalıştayda farklı ülkelerden sanatçılar bir arada. Herkes kendi sanat anlayışıyla Adana'nın güzelliklerini, tarihini, sosyal ve kültürel alanlarını yorumluyor. Ben de buna çok farklı bir şekilde bakmaya çalışıyorum. Adana'nın daha çok heyecanlı, hareketli, insanının hızlı olduğunu resmime yansıtıyorum."

Biyografisi: “Orhan Cebrailoğlu 1970 yılında Azerbaycan Gence’de doğdu. Yüksek lisansını 1998, doktorasını ise 2006 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde yaptı. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi olarak görevini sürdüren Cebrailoğlu, Güzel Sanatlar Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM) ve Dünya Sanatlar Akademisi Üyesidir. Cebrailoğlu’nun eserleri 50’den fazla uluslararası kişisel ve karma sergide yer aldı ve çok sayıda çalışmaya katıldı.

Türk dünyası sanatçılarının eserleri, 75. Yıl Sanat Galerisi’nde 19 - 30 Ocak tarihleri arasında sergilenecek.
Hazırlayan: ALİ GÜRELİ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.