Öne Çıkanlar Aydın Büyüktaş yataş Group GreenCoat Santimetre Business France

Türk dünyası ressamları, Adana’yı tuvale yansıtacak

Adana Büyükşehir Belediyesi, resim sanatıyla Adana’nın uluslararası düzeyde tanıtımını sağlamak amacıyla 1. Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı düzenledi. Çalıştay kapsamında Türkiye ve 16 ülkeden davet edilen ressamlar, 12 - 19 Ocak tarihleri arasında Adana Kültür Sanat Merkezi’nde (Tarihi Kız Lisesi Binası), Adana’nın tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerini resmedecek. 

8 gün boyunca Adana resimleri yapacaklar


Küratörlüğünü Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Birsen Çeken ve aynı üniversitenin öğretim üyesi Doç. Dr. Gültekin Akegün’ün üstlendiği 1. Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı’na, Türkiye, Arnavutluk, Azerbaycan, Başkurdistan, Bosna Hersek, Dağıstan, Hırvatistan, İran, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Makedonya, Özbekistan, Sırbistan ve Tacikistan’dan 77 ressam katılacak.

Eşsiz koleksiyon 75. Yıl Sanat Galerisi’nde sergilenecek

Türk dünyası ressamları, önce geziler yapıp Adana’yı görme imkânı bulacak, daha sonra Adana Kültür Sanat Merkezi’nde 19 Ocak’a kadar resimlerini tamamlayacak. Bu süreçte sabah saat 09.00’dan itibaren ressamların çalışmaları halka açık olacak. Sanatseverler ve resim tutkunları, Adana’yı çeşitli yönleriyle tuvale yansıtan Türk dünyası ressamlarıyla kısa söyleşiler de yapabilecek. Ressamlar, “Adana” temalı resimlerinin yanı sıra bir de özgün eser resmedecek. Sanat çalıştayının son günü 19 Ocak’ta 77 ressamın eserleri, 75. Yıl Sanat Galerisi’nde sergilenecek. Ortaya çıkacak eşsiz Adana resim koleksiyonu, 30 Ocak’a kadar izlenimde kalacak.

“Çalıştay, Adana’nın resim sanatıyla da uluslararası düzeyde tanıtılmasına katkı sağlayacak”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 75. Yıl Sanat Galerisi’nde düzenlenen etkinliğin tanıtım toplantısında, 1. Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı’nın sürekli olmasını amaçladıklarını söyledi.

Çukurova’nın bereketli topraklarının, sıradan bir materyali bile sayfalarca betimleyebilme yeteneğine sahip olan Yaşar Kemal’i, romanlarında Taşköprü’yü, Seyhan Nehri’ni, Kuruköprüyü, Kale Kapısını, Melek Girmezi’i konu alan Orhan Kemal’i ve Bayrak Şairi olarak anılan Arif Nihat Asya gibi nice değerli sanatçıları bağrından çıkardığını belirten Sözlü, şöyle konuştu:

“Çukurova’nın sıcak ve samimi insanlarını güzide romanlarına taşıyan edebiyatçılarımızla nasıl ki övünçle bahsediyorsam, bugün de Adana’nın tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerini resmedecek Türk dünyası ressamlarının bizimle olmalarından mutluluk duyuyoruz. Bu çalıştay, Çukurova’nın güzelliklerini resmederek Adana’nın resim sanatıyla da uluslararası düzeyde tanıtılmasına katkı sağlayacak. Türkiye’de belki ilk olacak bu etkinliğin örnek olmasını ve sanata katkı sunmasını temenni ediyorum.”

Çalıştaya katılan ressamlar:

“Abaz Dizdarevic, Adis Lukac, Ahmet Atan, Ahmet Şinasi İşler, Ahmet Türe, Alaybey Karoğlu, Ali Düzgün, Ali Ertuğrul Küpeli, Anita Kalac, Asuman Aypek, Arslan, Attila Döl, Aysun Altunöz Yonuk, Ayşe Okur, Bahar Karakaş, Bedri Karayağmurlar, Birsen Çeken, Burhan Ahmeti, Bülent Salderay, Bülent Yavuz Yılmaz, Canan Deliduman, Ceyda Güler, Cornelie Margan, Çağatay Akengin, Edisa Dizdarevic, Emre Şen, Ethem Baymak, Fatih Başbuğ, Galib Gasımov, Gültekin Akengin, Harun Türkmenoğlu, Hikmet Şahin, Hikmet Uluçam, Hasan Pekmezci, Hasan Zeybek, Hülya Karoğlu, Ilda Kurbasevic, Ira Skopljak, İsa Eliri, Leyla Kodaman, Marjana Shkodra, Mehmet Özkartal, Mehmet Sağ, Mehmed Sulijevic, Mehmet Şirzad, Mensure Jahic, Merve Şenoymak Ersan, Mirsada Baljic, Mithat Yılmaz, Momunbek Akmatkulov, Mustafa Arapi, Mustafa Hastürk, Myrat Hojagulyyev, Nehat Bekiri, Nilüfer İnandım, Nurudin Masovic, Olcay Boratav, Olga Eren, Orhan Cebrailoğlu, Osman Çaydere, Rade Vujavic, Ramazan Can, Rauf Tuncer, Resid Kruezi, Rufina Sharipova, Sead Kajabegovi, Selver Kardovic, Semih Büyükkol, Shukhrat Abdumalıkov, Sinan Yasdıman, Şükran Pekmezci, Uğurcan Akyüz, Vugar Aliyev, Yakup Göktaş, Yüksel Hancıoğlu, Zakaria Zakariaev, Shanybek Berdieev, Zuhal Başbuğ.”

Hazırlayan: ALİ GÜRELİ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.