Öne Çıkanlar Aydın Büyüktaş yataş Group GreenCoat Santimetre Business France

Türk müteahhitler Rusya pazarını kaybetmek istemiyor

Türk yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin tarihsel gelişim sürecinde en büyük paya sahip Rusya ile ilişkilerin normalleşmesi, sektör için hayati önem taşıyor. Adana ve Mersin’de faaliyet gösteren müteahhitlerin örgütlü olduğu derneklerin başkanları, Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı ihale yasağı ve vize engelinin biran önce kaldırılması gerektiğini belirtiyor.

Türkiye Müteahhitler Birliği'nin "İnşaat Sektörü Ekim 2016 Analizi" raporuna göre, Türk müteahhitlik firmalarınca 1972 yılından 2016 Eylül sonuna kadar 110 ülkede üstlenilen 8 bin 772 projenin toplam bedeli 329.1 milyar dolara ulaştı.
 
Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin başladığı tarihten bu yana üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında yüzde 19.7 ile Rusya, yüzde 14.4 ile Türkmenistan, yüzde 8.8 ile Libya, yüzde 7.2 ile Irak, yüzde 6.5 ile Kazakistan ilk beş sırada yer aldı.
 
Son beş yılda Türk müteahhitlerinin yurt dışında üstlendikleri yeni proje tutarları yıllık 20 - 30 milyar dolar bandında gerçekleşirken, Ekonomi Bakanlığı verilerine göre 2016 yılının ilk 9 ayında yurt dışında 4.1 milyar dolar değerinde 65 yeni proje üstlenildi. Yılın ilk 9 ayında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında yüzde 19.2 ile Bahreyn, yüzde 15.0 ile BAE, yüzde 14.7 ile Kuveyt,  yüzde 12.3 ile Fas  ve yüzde 9.2 ile Senegal ilk beş sırayı alan ülkeler oldu.
 
Son dönemde üstlenilen proje tutarının geçmiş yılların aynı döneminde üstlenilen proje değerlerinin belirgin şekilde altında kalması, büyük ölçüde sektörün ana pazarlarındaki jeopolitik sorunlardan kaynaklandı. 
 
Rusya’nın önemi

TMB’nin "İnşaat Sektörü Ekim 2016 Analizi" raporunda, Türk yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin tarihsel gelişim sürecinde en büyük payla lider konumda bulunan Rusya ile ilişkilerin normalleşmesinin, sektör için “hayati” önem taşıdığı ifade edildi. 

Rusya'da alınan iş miktarının 2013 yılında 4.8 milyar dolar olduğu bilgisine yer verilen raporda, şunlar kaydedildi:

“Bu rakam 2014 yılında bir önceki yıla göre düşerek 3.9 milyar dolar olurken, 2015 yılında ise 5.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Her iki ülke arasındaki ilişkilerde normalleşmenin sağlanması, Türk inşaat firmalarının Rusya'daki faaliyetlerine yeniden ağırlık vermelerini ve yeni projeler üstlenmelerini sağlayacak.”

AKAMDER Başkanı Karslıoğlu: “Türkiye-Rusya ilişkilerinin eski düzenine girmesi, her iki ülke açısından da artı değerler katacak”

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği  (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, Türkiye'nin, Rusya ile ilişkilerinin önemine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Rusya ile ilişkilerin, uçak kriziyle birlikte darmadağın olduğunun altını çizen Karslıoğlu, “İlişkilerin düzelmesi, sadece inşaat sektörü olarak ülkemize sağladığı devasa ekonomik çıkarlar bakımından son derece önemli” dedi. 

Karslıoğlu, Türk müteahhitlerin dünyadaki bütün projelerinin bedelinin milyar dolarlarla ifade edildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin yurt dışındaki müteahhitlik hizmetlerinin yüzde 20’sini Rusya oluşturmaktadır. Bu rakam, ülkemiz ve sektörümüz açısından Rus inşaat sektörünün ne denli önemli olduğunun en önemli göstergesidir. Rusya’nın 1702 yılında Çarlık Rusya Daimi Elçiliğini ilk İstanbul’da açması ve Cumhuriyet tarihinden beri de Türk - Rus ekonomik iş birliklerini göz önüne alırsak, basit bir uçak krizinin bu ilişkiyi zedelememesi kanaatindeyiz. Karma Ekonomik Komisyonu 1992 yılından bu yana Türk - Rus ekonomik ilişkilerimizin ele alındığı temel mekanizmadır. Uçak krizinin getirdiği bu noktadan olumsuz etkilenen sadece Türkiye değildir. Rusya’nın, hem daha uygun, hem daha kaliteli, hem de daha hızlı inşaat yapma özelliğimizi göz ardı etmemesi lazım. Örneğin; Soçi Olimpiyatları inşaat ihalelerine Türk firmalarını yasakladılar. Olimpiyatlara 2 - 3 yıl kala baktılar ki, yetiştiremiyorlar bizi davet ettiler. Dünyaya rezil olmalarını engelleyen yine Türk müteahhitlerdir.” 

Umutlandıran gelişmeler

AKAMDER Başkanı Karslıoğlu, 15 Temmuz’daki  “çapsız” darbe girişiminin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ekibinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iyi ilişkileri, ülkemizi 7 bakanıyla birlikte ziyaret etmesi ve 57 firmaya  çalışma izni vermesinin, umutlandıran gelişmeler olduğunu dile getirdi.

Bunun yeterli olmadığını bildiren Karslıoğlu, “Şartlara uyan kanunlar çerçevesinde her firmamızın ihaleye katılmasına izin verilmeli. Ruslar 9-10 milyar dolarlık uzay üssü kuruyorlar. 2 milyon metrekarenin üzerinde devasa bir yatırım. Bunu bizsiz yapabilirler mi? Yapamazlar!  En kısa sürede bu ihale yasağının kalkması Türkiye - Rusya ilişkilerinin eski düzenine girmesi her iki ülke açısından da artı değerler katacak.  Bizler inanıyoruz ki, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu işi 2017 yılının ilk aylarında iyileşme sürecine girdireceğini ve inşaat sektöründeki ihale ambargosunun küçük yasal değişikliklerle kaldırılacağını umut ediyoruz” ifadeleri kullandı.

MERYAP Başkanı Ekinci:  “Rusya’nın ihale yasağını kaldırması, sektörümüzü hareketlendirecek”

Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP) Başkanı Nesim Ekinci de, Rusya'nın, Türk inşaat şirketlerinin dış projelerinin önemli ayağını oluşturan bir ülke olduğunu söyledi.

Rusya'da, onlarca Türk firmasının büyük inşaat projelerinde başarılı işlere imza attığını bildiren Ekinci, "Türk müteahhitleri, bu ülkede önemli işlere imza attıktan sonra, iki ülke arasında çıkan sıkıntıların ardından gelen ihale yasağı sektörümüz için önemli bir iş hacmi kaybı yaşattı" dedi.

Ekinci, inşaat sektörü olarak son 1 yılda sadece yurt dışında değil, ülke içinde de bazı sorunlarla boğuştuklarını ifade ederek, şöyle devam etti: 

“Yurt içinde kredi faiz oranlarının düşürülmesi, yurt dışında da Rusya ile başlayan iyi ilişkiler, sektörün hızla toparlanmasını sağlayacak. Özellikle Rusya cephesinde askıya alınan projelerin tekrar gündeme gelecek olması ve başlayacak yeni işler, sektöre hareketlilik kazandıracak. Bölgemizden de daha önce Rusya’da iş yapanlar firmalar mevcut. Sorunların giderilmesinin ardından onlara da tekrar bu pazara girme fırsatı doğacak. Ayrıca, demircisinden çimentocusuna, boya imalatçısından inşaat işçisine kadar inşaat sektöründe yer alan her eleman da, bu hareketlenmeden etkilenerek, tekrar bu ülkede çalışma fırsatlarına ulaşacak."

Ekinci, iki ülke arasındaki gayrimenkul ve inşaat konusundaki işbirliğinin kısa süre içinde öncekinden de iyi hale geleceğine inandığını belirterek, "Ancak bunun için hızlı bir şekilde Türk firmaların ihalelere katılmasını engelleyen kararnamelerinin yürürlükten kaldırılmasını ve vizesiz seyahat uygulamasına dönülmesini bekliyoruz" diye konuştu.

AYAMDER Başkanı Vursavuş: "Türkiye’nin Rusya’daki en büyük yatırım alanlarından inşaat sektörü güzel haberler bekliyor"

Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) Başkanı Mustafa Fidan Vursavuş da, Rusya ile ilişkilerin düzelme yoluna girmesinin, Türkiye'deki diğer sektörlerde olduğu gibi ülke ekonomisinin lokomotifi inşaat sektörünü de sevindirdiğini söyledi.

Bu gelişmenin ilk somut adımlarının, Rusya'nın kendi vatandaşları için Türkiye'ye seyahat yasağı ile sebze ve meyve ihracatı ambargosunu kaldırmasıyla atıldığını belirten Vursavuş, "Türkiye’nin Rusya’daki en büyük yatırım alanlarından inşaat sektörü de güzel haberler bekliyor" dedi. 

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un bir süre önce Türk müteahhitlerine “Acele elin, Rusya'ya gelin, yerinizi Çinliler alıyor” şeklindeki açıklamasının umut veren gelişme olduğunu bildiren Vursavuş, şunları kaydetti:

"Büyükelçinin bu söylemine karşın Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı ihale yasağı ve vize engeli devam ediyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Çukurova bölgesinde de bazı firmalarımız Rusya'da kaliteli projelere imza attı. Eğer Rus yetkililer ülkelerinde bu standardı sürdürmek istiyorsa, biran önce ihale yasağı ve vize engelini kaldırmalı. Çünkü Rus müteahhitler ağır çalışıyor, Çinlilerin yaptıkları işlerin kalitesi de tartışılır. Bu durum Türk müteahhitlerin elini güçlendiriyor. Başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere her iki ülke arasındaki tüm sıkıntıların giderilmesi noktasında ülkemiz tarafından ciddi adımlar atıldı. Umarız sektörümüz için Rusya'dan en kısa sürede güzel haberler gelir."

Hazırlayan: ALİ GÜRELİ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.