Öne Çıkanlar Penthouse Düğün Organizasyonu Serap Korkmaz Ceyhun Baskın Lokman Hekim

Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi Adana’da yapılacak
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 1. Çukurova Yapı Zirvesi’nde de tanıtımı yapılan Belediye Evleri Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili hak sahiplerini bilgilendirdi.

Çetin, projenin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasının sevindirici olduğunu belirterek, “Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki başta olmak üzere, eski Çevre ve Şehircilik Bakanımız Fatma Güldemet Sarı’ya, bakanlık bürokratlarına, müşavir firma SAMPAŞ’a, Çukurova Belediyesi bürokratlarına, meclis üyelerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Projenin, Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olduğunu anlatan Çetin, süreçle ilgili şu bilgileri verdi:

“2013 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla ‘Riskli Alan’ ilan edilen Belediye Evleri Mahallesi’nde, 4 yıl içinde, konut ve iş yerlerinden oluşan 7 bin 200 bağımsız bölümün ölçümlerini tamamladık. Tüm binaların özelliklerini belirleyip, uzman ekspertizler eşliğinde taşınmazlarınızın değerlendirmelerini ve kentsel dönüşüme söz konusu 107 hektarlık alanın zemin etüdünü yaptık. Yeni hazırladığımız nazım ve uygulama imar palanlarından sonra, bölge halkımızın taleplerini içeren anketler gerçekleştirdik. Anket sonuçlarını dikkate alacak şekilde, sosyolog uzmanlarla, yeni mahallemizin projesini hazırladık. Bugüne kadar yaptığımız bu yoğun çalışmaların ardından, projemiz onaylandı ve yapım aşamasına geldik.”

Çetin, projenin onaylanmasının ardından, konuyla ilgili yaşanacakları ve yapılacakları da şöyle aktardı:

“Belediye Evleri Mahallesindeki mevcut konutları, 11 farklı konut tipi olarak ayırdık. Bu yapılardaki hak sahiplerini, 15 gün içerisinde yüz yüze görüşmek üzere belediyemize davet edeceğiz. Bu görüşmede, projenin tüm detaylarıyla ilgili halkımız bilgilendirilecek, merak ettiği tüm sorulara cevap verilecek. Kentsel dönüşüm projemiz, etaplar halinde yapılarak, ruhsat tarihinden itibaren en fazla 24 ayda hak sahiplerine teslim edilecek. Hak sahiplerinin tamamına, taşınma ve kira yardımı yapılacak. Kira yardımı, bakanlığımızın belirlediği kira miktarı kadar 700 ila 800 lira arasında olacak, inşaat süresi boyunca, hak sahiplerine verilecektir. Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm projesiyle, yaşanabilir, çağdaş ve Türkiye’nin en güzel yaşam alanlarından birini oluşturacağız. Bölge halkımızı kalkındıracağız. Bu projeyle meydana gelecek tüm değer artışlarının getirisini halkımıza yansıtacağız. Bu aşamadan itibaren sözleşme çalışmalarımız başlayacak. Sözleşme çalışmalarımız devam ederken, dünya çapında Adana’ya yaraşır sizlerin hak ettiği bir projeyi geliştiriyor olacağız. Ulusal ve uluslararası marka firmalar tarafından geliştirilecek projemiz Adana’nın incisi niteliğinde.”

“Akıllı bir kent oluşacak”
 
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, bu proje ile Adana’da örnek bir kent oluşturulacağını belirtti. 

Sadece üst yapısı ile değil, altyapısı, binaları, yolları, yeşil alanları, donatıları, sosyal ve kültürel fonksiyonları, teknik ve teknolojik bileşenleri ile 360 derece bakış açısı ile düşünülen akıllı bir kent oluşacağını anlatan Çetin, şunları söyledi:

 “Projemiz altyapısı su, atık su, yağmur suyu, enerji, elektrik, doğalgaz, iletişim bileşenleri ile bütünlük içinde bir defada planlanarak yapılacak ve sokaklarımız tekrar tekrar kazılmak zorunda kalmayacaktır.  Sürdürülebilirlik unsurlarının öne çıkacağı projemizde olabildiğince tüm kaynakların geri dönüşümünün sağlanması ana hedefimiz olacaktır. Projemizin ulaşım altyapısında, örnek kente yakışan geniş bulvarımız, trafiğin rahatça aktığı yollarımız, toplu ulaşım akslarımız, güvenli bir şekilde baştan tasarlanmış bisiklet yollarımız, yeterli otoparklarımız olacak. Modern ulaşım sistemlerinin geleceği olan elektrikli araçlar için şarj istasyonlarının bile yer aldığı bir kent planlıyoruz. Projemizdeki binalarımız da yeşil ile bütünleşmiş, geniş balkonlu, modern ve ferah tasarımları ile hak sahiplerimiz için en iyi bir şekilde inşa edilecek. Projemiz yeşil alan açısından da Adana için bir örnek olacak. Turunç kokulu on binlerce metrekarelik yeşil alanda yürüyüş ve koşu yolları, aktivite alanlarında çocuklarımızın güvenle oynayacağı parklarımız olacak. Proje alanında çocuklarımız okullarına yürüyerek gidebilecek. Anaokulu, ortaokul, lise dahil tüm eğitim kurumlarımızın yanı sıra, sağlık birimlerimiz tüm kentlilerimizin hizmetinde olacak. Yaşlılar ve engelliler için de her şeyi düşünüyoruz. Engelsiz kent tasarımı ile yollarımız, kaldırımlarımız, yol işaretlerimiz herkesin kent yaşamının içinde olmasını sağlayacak.”
 
Sosyal donatı alanları 

Çetin, proje kapsamında yapılacak kentleşmede, mahallenin tüm çöplerinin yer altına alınacağını, bisiklet yolları, yürüyüş ve koşu yolları, spor alanları gibi yaşamı kolaylaştıracak ve sosyal aktiviteleri artıracak düzenlemeler olacağını açıkladı.  
 
Yeni kurulacak mahallede, hem engelsiz bir yaşam alanı olacağını hem de Adana’nın en yeşil alanının yer alacağını ifade eden Çetin, şunları kaydetti:

“Okul, sağlık, dini tesis, semt pazarı, çocuk parkı, spor tesisi ve yeşil alanlar artırılacak. Yaşlı ve yalnız yaşayan vatandaşlarımızın konutlarına acil durum butonları yerleştirerek, onların yaşamında yardımcı olacağız. Yeni kurulacak mahallenin girişlerine, Anadolu-Selçuklu eserlerinin ve sanatının yer alacağı temalar yerleştirilecek. Projemizin birçok bölgesinde de temalı çalışmalar yer alacak. Kent mobilyaları ve özel peyzaj projeleri ile örnek bir mahalle oluşturacağız. Hak ettiği konuttan daha geniş konut isteyen hak sahiplerinin, farkını ödemek şartıyla, bu taleplerini, dikkate alıp değerlendireceğiz. Hak sahipleriyle yapılacak sözleşmenin ardından, yapılar tahliye edildikten sonra, yıkım ve yapım çalışmaları da start alacak. Türkiye’nin en büyük ve en güzel projelerinden biri olacak kentsel dönüşüm projemizin, önce değerli halkımıza, Çukurova’mıza, Adana’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.