Öne Çıkanlar Münevver Belen Villeroy Ali Eray Pınar Kesim Mersin Tüm Emlakçılar Meslek Odası

Türkiye’nin en prestijli gayrimenkul projeleri ödüllendirildi

Hürriyet’in öncülüğünde 5 yıl önce gayrimenkul ve inşaat sektörünü teşvik etmek üzere yola çıkan Sign of The City Awards töreni Hilton İstanbul Bomonti’de gerçekleşti. Yüksek Mimar ve Kent Tasarımcısı Prof. Dr. Sayın Güzin Konuk, World Architecture Community Kurucu Başkanı Prof. Dr. Sayın Suha Özkan eş başkanlığında toplanan 18 kişilik jüri; toplamda 5 ana kategoride 25 başlıkta 61 kurum ve kuruluştan gelen 120 başvuruyu inceledi. Gecede 38 proje “Sign of The City” ödülünün sahibi oldu.

“Kentsel dönüşüm en önemli gündem maddemiz”

Ödül törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Yeni hükümet sisteminin ilk Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak göreve geldiğimizde toplantılar yaptık. Sektörün sorunlarını, problemlerini masaya yatırdık. Bize düşen hızlı bir şekilde çalışmalar yapmaktı. İlk çalışmamız ‘Türkiye İçin Kazanç Vakti’ sloganı ile yola çıktığımız ve 1 ay gibi kısa bir sürede güzel bir satış yaptığımız bir kampanya gerçekleştirmek oldu. Bu kampanya ile birlikte yüzde 0,98 vade farkıyla 120 ay taksitlendirme yaptık, güzel bir satış gerçekleşti. Sektörümüzü ve sektörümüzü etkileyen diğer sektörlere ciddi bir hareket sağladı” dedi.

İmar barışı projesinden de bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “İmar barışı 31 Aralık 2017 öncesinde yapılmış yapıları içeriyor. Bugünlerde yapılan kaçak yapıları ilgilendirmiyor. Bu yapıların olmasına veya şehirlerin siluetini bozmasına müsaade etmeyeceğiz. 8,5 milyonun üzerinde bir talep geldi. Bu talep karşısında biz de duyarsız kalmadık ve tarihi 31 Aralık 2018’a kadar uzattık” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm konusuna değinen ve 580 bin konutun dönüşümünün gerçekleştirildiğini söyleyen Kurum sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizdeki yerleşim alanlarının yüzde 66’sı deprem bölgesi, nüfusun yüzde 71’i 1. ve 2. bu bölgelerde yaşıyor. Kentsel dönüşüm en önemli gündem maddemiz. Kentsel dönüşümde de yüksek binalar değil şehrin siluetine uygun yatay binalar yapma kararı aldık. Yüzde 10-15 oranında imar artışına müsaade edeceğiz. Arz talep dengesi çerçevesinde kentsel dönüşümün yürütülmesi bizim için önem arz ediyor.” 

Yabancıya mülk edinme düzenlemesi konusunda da bilgi veren Bakan Kurum, “Buna ilişkin 1 milyon dolar olan sınırı 250 bin dolara çektik. Yurt dışında yaşayan vatandaşların alabilmesi adına da düzenlemeler yapıyoruz. Bu yıl geçen seneye kıyasla yüzde 151 artışla 5 bin 615 satış gerçekleşti. Bizim bu yasadan beklentimiz yıllık 12 milyar dolar seviyelerine gelmesidir. Bu ülke bunu hak ediyor. 

Şubat 2019’da Almanya’nın Essen kentinde gerçekleştirilecek Evim Türkiye gibi yurt dışında ülkemizi tanıtan fuarlar, organizasyonlar yapmamız önem arz ediyor. Bu sadece sektörümüzü değil ülkemizdeki tüm sektörleri ilgilendiriyor. Oradaki tanıtımda sıcak satış olmasa da bu tanıtımlar bize ve sektörümüze olumlu bir şekilde yansır. Tüm sektör temsilcilerini Evim Türkiye fuarına katılıma davet ediyorum” dedi. 

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, “Türkiye’de yaptığımız projelerin hepsinin bir anlamı ve mesajı var. Dünyada ses getiren projeler yapıyoruz. Bugün burada 120 projenin başvurusunun olması gurur verici. Artık bina üretmekten çok yaşam alanları tasarlıyoruz. Geceye emek ve katkı sağlayan, geleceğe umudumuzu besleyen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.  

"Sign of The City’nin Önemi Büyük"

Törenin açılışında konuşan Demirören Medya İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal, Türkiye’nin son yıllarda alt yapı yatırımları ve inşaat projeleriyle önemli yol kat ettiğini söyleyerek, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde inşaat sektörü 2017 yılında öncelikli desteklenen sektör seçilmişti. Bu sayede 2018 yılında da inşaat sektörü iktisadi faaliyetler ve iç piyasa ekonomisinin canlandırılmasında lokomotif görevi görmeye devam etti. Bugün inşaat sektöründe faaliyet gösteren pek çok kuruluş, sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da büyük ölçekli ve iftiharla anılan projelere imza atıyor. Büyükşehirlerimizde sürmekte olan kentsel dönüşüm faaliyetleri ise vatandaşlarımızın daha nitelikli yapılara kavuşmasına, standartları daha yüksek bir yaşam sürmesine olanak tanıyor. Bu noktada Sign of The City ve benzeri girişimlerin önemi çok büyük” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın katkılarıyla ve İstexpo iş birliği ile 8, 9 ve 10 Şubat tarihlerinde Almanya’nın Essen şehrinde düzenlenecek ‘EVİM TÜRKİYE’ fuarından da bahseden Soysal, “Bildiğiniz gibi Avrupa’da yaşayan yaklaşık 4 milyon vatandaşımız var. Her yaz Türkiye’ye geldiklerinde, konut yatırımlarında hatırı sayılır bir hareketlilik yarattığını gözlemlediğimiz bu vatandaşlarımıza özel bir fuar projesini hayata geçireceğiz. İnanıyorum ki, ‘Evim Türkiye’, sadece inşaat sektörünü değil, bağlı 200 sektörü de harekete geçirecek bir organizasyon olacak” diye konuştu. 

SotCA Jüri Eş Başkanı Yüksek Mimar ve Kent Tasarımcısı Prof. Dr. Güzin Konuk konuşmasında şu noktalara dikkati çekti: “21’inci yüzyıl bilgi teknolojileri yüzyılı. Kentler artık yeni yaşam biçimlerini etkiliyor. Kentlerin oluşumunda 3 hedefin üzerinde durulması gerekiyor: Farkındalık, bakış açısında derinlik ve iş birlikleri platformu. Bu akşam bu 3 hedefin de SotCA bünyesinde gerçekleşmesi gurur verici.” 

SotCA Jüri Eş Başkanı World Architecture Community Kurucu Başkanı Prof. Dr. Suha Özkan ise projelerin bağımsız bir jüri tarafından oy birliği ile seçildiğini belirtti ve “Tüm jüri üyeleri çağdaş teknolojiyi kullanarak şeffaf bir eleme gerçekleştirdi. Ödül alanları kutluyor ve yapı tarihine damga vuran SotCA’yı alkışlıyorum” dedi. 

SotCA 2018 Kazananlar
En iyi Konut Projeleri Kategorisi

En İyi Konut-Devam Eden Projeler
Modda Suites, Ontan Mühendislik Mimarlık- Mimari Tasarım: Mennan Elmacı

En İyi Çok Katlı Konut-Tamamlanmış Projeler
Kumru Ankara, Kuzu Toplu Konut İnşaat- Mimari Tasarım: A Tasarım Mimarlık

En İyi Çok Katlı Konut-Devam Eden Projeler
Akzirve Hayat, Akzirve Turizm İnşaat Gayrimenkul Yatırım - Mimari Tasarım: Tabanlıoğlu Mimarlık

En İyi Rezidans-Devam Eden Projeler
Prym Luxury Residence Tokat, Prym Gayrimenkul Yatırım – Mimari Tasarım: HD Tasarım Mimarlık - Hakan Dol

En İyi Ticari Projeler Kategorisi

En İyi Endüstriyel / Lojistik Yapı-Tamamlanmış Projeler
Aster Tekstil / Tokat / Erbaa, Aster Tekstil – Mimari Tasarım: Idee Decor- Karay İnşaat Mimarlık

En İyi Endüstriyel / Lojistik Yapı-Devam Eden Projeler
NG Kütahya Seramik 15 Temmuz Şehitler Fabrikası, NG Kütahya Seramik Porselen Turizm A.Ş.

En İyi Karma Kullanımlı Proje-Devam Eden Projeler
Cubes Ankara, Ndl Gayrimenkul – Mimari Tasarım: Lejant Mimarlık

En İyi Hizmet Yapıları Kategorisi
En İyi Sağlık Binası-Tamamlanmış Projeler

Memorial Bahçelievler Hastanesi, İstanbul Memorial Sağlık Yatırımları – Mimari Tasarım: Memorial Proje Yönetimi

En İyi Eğitim Binası / Kampüsü – Tamamlanmış Projeler
Terakki Vakfı Okulları Tuzla/ Tepeören Kampüsü, Terakki Vakfı Okulları – Mimari Tasarım: Yavuz Selim Sepin/Sepin Mimarlık

En İyi Eğitim Binası / Kampüsü – Devam Eden Projeler
Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Yaşam Merkezi, Yda Group – Mimari Tasarım: Osman Sualp Güreşçioğlu

En İyi Sosyo - Kültürel Yapı – Tamamlanmış Projeler
Selçuklu Kongre Merkezi, Konya Selçuklu Belediyesi – Mimari Tasarım: Tabanlıoğlu Mimarlık

En İyi Sosyo - Kültürel Yapı – Devam Eden Projeler 
Jüri Özel Ödülü: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü  /  Çağdan Mühendislik – Mimari Tasarım:  Semra Uygur – Özcan Uygur / Uygur Mimarlık
Jüri Teşvik Ödülü: Kartal Dragos Kahramanlar Camii, Sadık Kahraman - Apak Mimarlık
Jüri Teşvik Ödülü: Merkezefendi Belediyesi Merkez Kütüphanesi, Merkezefendi Belediyesi - TAFF Mimarlık Mühendislik

En İyi Ulaştırma ve Altyapı Hizmetleri – Devam Eden Projeler
İzmir Sürdürülebilir Ulaşım Projesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi – Mimari Tasarım: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Kent ve Mimarlık Kategorisi
En İyi Mimari Tasarım (Kamu) -  Tamamlanmış

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, Konya Selçuklu Belediyesi – Mimari Tasarım: ARUP Mühendislik ve Müşavirlik (Primary Consultant – Butterfly House Consultancy (HK)

En İyi Mimari Tasarım (Kamu) - Devam Eden Projeler
Bursa Ulus Kültür Merkezi, Bursa Yıldırım Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü - Mimari Tasarım: Mental Design Works - Salih Çıkman

En İyi Mimari Tasarım ( Özel Sektör ) – Devam Eden Projeler
Evora İzmir, Teknik Yapı-Halk GYO Adi Ortaklığı – Mimari Tasarım: Teknik Yapı Proje

Genç Mimar Teşvik-Devam Eden Projeler
Eğirdir Çarşı Projesi, Eğirdir Belediyesi – Mimari Tasarım: Ali Sinan/ ASMA

En İyi Kentsel Tasarım – Devam Eden Projeler
Bolu/ Mudurnu Mahalle Projesi, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü – Mimari Tasarım: Alper Aksoy Mimarlık

En İyi Kentsel Tasarım – Tamamlanmış Projeler
İzmit Kültür Tepesi Kentsel Tasarım Projesi, İzmit Belediyesi – Mimari Tasarım: META Peyzaj Planlama

Kültürel ve Doğal Mirası Koruma ve Yaşatma 
Altındağ- Tarihi Kent Merkezinde Bir Mahalle Yeniden Doğuyor, Altındağ Belediyesi – Mimari Tasarım: Km Mimarlık

Eyüp Sultan Tarihi Merkez Üçgen Ada Kentsel Tasarım ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi, Eyüpsultan Belediyesi – Mimari Tasarım: Eyüpsultan Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü ESTAM Birimi

İzmir Tarih Projesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi 

Kadir Has Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Cibali, Kadir Has Üniversitesi – Mimari Tasarım: Tures Planlama Restorasyon - Mehmet Alper

Narmanlı Han, Erkul Kozmetik Sanayi Ve Ticaret &Eteksan Tekstil – Mimari Tasarım: Dr. M. Sinan Genim

En Yeşil Bina – Tamamlanmış Projeler
Sincan/ Etimesgut Tapu ve Kadastro Hizmet Binası, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü - Hasançebi Mühendislik – Mimari Tasarım: Ekodenge

En Yeşil Bina – Devam Eden Projeler
Kıbrıs Town Houses, Kıbrıs Developments – Mimari Tasarım: Harper Özbirim-Hafise Kasap-Ebru Olgun Çağıner

Jüri Teşvik Ödülü
Summer Wind, Ülkü Doğan – Mimari Tasarım: Ali Kerestecioğlu  - Doç. Dr. Funda Kerestecioğlu

Diğer Kategoriler
En İyi Pazarlama Kampanyası – Devam Eden Projeler

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi Sponsorluğu, Tahincioğlu Gayrimenkul

En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi
Folkart Sanata Değer Folkart Yapı
İçerde Çocuk Var, Tahincioğlu Gayrimenkul
Nef Karaçay, Nef Gayrimenkul 
Oyun Engel Tanımaz, Nilüfer Belediyesi
Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi, Konya Selçuklu Belediyesi

En İyi Gayrimenkul Tesis Yönetimi – Tamamlanmış Projeler
Nidapark Seyrantepe, Tahincioğlu Gayrimenkul – Mimari Tasarım: Viva Mimarlık

Sign of the City Jüri Onur Ödülü
Prof. Dr. Metin Sözen, Çekül Vakfı Başkanı

Sign of the City Awards 5. Yıl Özel Ödülü
İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.