Öne Çıkanlar Kalebodur Gökhan Karakuş Sait Faik Abasıyanık Burkon Turizm Aslı Kutluay

Yapı sektörü, “1. Çukurova Yapı Zirvesi”ne akın etti
Fotoğraf: Kanadalı mimar ve kent planlama uzmanı Sidney Rasekh

Çukurova yapı sektörü, 1. Çukurova Yapı Zirvesi’nde buluştu. “Yaşanabilir bir kent... Nasıl?” mottosu ile HOME&OFFICE CONCEPT Dergisi ve Öncül Sefa İletişim Hizmetleri tarafından düzenlenen zirvede, konuklar dünyanın en yaşanabilir kentinin öyküsünü, kentin mimarından öğrenirken, Adana’nın ve Mersin’in kent vizyonunu iki kentin büyükşehir belediye başkanlarından dinleme fırsatı buldu. Geldiği aşama itibarıyla Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi’ni ise Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin zirvede yapı sektörüne anlattı.

HOME&OFFICE CONCEPT Dergisi ve Öncül Sefa İletişim Hizmetleri’nin birlikte düzenlediği 1. Çukurova Yapı Zirvesi’nde “Yaşanabilir bir kent... Nasıl?” sorusunun cevabı, mimarlar, iç mimarlar, müteahhitler ve yerel yöneticilerle birlikte arandı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı Nesim Ekinci, Adana Mimarlar Odası Başkanı Bekir Kamışlı, Adana İç Mimarlar Odası Başkanı Çağkan İnan, TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, Adana Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Süleyman Sönmez ve çok sayıda izleyici zirveyi takip etti.

Açılış konuşmasını HOME&OFFICE CONCEPT Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Öncül Sefa İletişim Hizmetleri Kurucu Ortağı Mustafa Öncül ile zirvenin ev sahibi olan Adalı Holding adına Gürhan Adalı yaptı. Öncül yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Düzenlediğimiz bu yapı zirvesinin, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş ile büyük bir metropol oluşturan Çukurova’ya, bölgemizin yapı sektörüne, ekonomisine mütevazı da olsa bir katkı sağlamasını yürekten diliyoruz.

Yapı sektörünün tüm taraflarını, kentlerin ve insanların bugününü olduğu kadar yarınını da ilgilendiren gelişmeler yakından izlenmeden, mevcut sorunlara gerçekçi ve işlevsel çözümler aranmadan yapı sektörünün sağlıklı bir büyüme ve gelişme göstermesi zor olacaktır. İnşaat sektöründeki gelişmelerin ve hangi oranda olursa olsun yaşanacak büyümenin bölgemize olan yansımaları, sektörün tüm taraflarını doğrudan etkileyecektir. Öte yandan, merkezi ve yerel yönetimlerin sektöre olan etkileri; kentsel dönüşümün sektöre getireceği dinamizm; özellikle son yıllarda artan lüks konut üretiminin sektördeki her alanda sağladığı çeşitlilik; daha düne kadar lüks olarak görülen sosyal donatı, teknolojik yenilik gibi birçok konunun artık orta ve hatta alt segment konutlara kadar inmiş olmasının müşteri profili ve satın alma süreçlerine olan etkileri; çevre, yeşil binalar, enerji verimliliği gibi konular, konut üretimine farklı açılardan bakma zorunluluğunu getirmektedir.

Bu yıl birincisini yaptığımız Çukurova Yapı Zirvesi’nde, yapı sektörünün tüm taraflarını bir araya getirmeye çalıştık. Bugün burada, yapı sektörünün bugününü ve yarınını konuşacağız.” Yurt içinde ve dışında yaptıkları yatırımlardan elde ettikleri ticari kazanımları Adana ve Çukurova’nın büyümesi, gelişmesi adına yatırım olarak geri döndürmeyi kendilerine misyon edindiklerini dile getiren Gürhan Adalı, “Biz Adalı ailesi olarak içerisinde Çukurova sevdası besleyen, el ele verip iş birliği yapabileceğimiz, ortak akılla hareket edebileceğimiz, şehrimizin kalkınmasında öncü olacak bütün projeleri desteklemenin arzusunu taşıyoruz. Bu vesile ile bu tarz organizasyonların çoğalmasını ve geleneksel hale gelmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

Sidney Rasekh, Vancover’ın dönüşüm hikayesini anlattı

Çukurova Yapı Zirvesi’nin ilk oturumunda Kanadalı ünlü mimar, şehir planlamacısı, sürdürülebilir kent planlama uzmanı Sidney Rasekh, “Dünyanın en yaşanabilir kentini oluşturmak: Vancover” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Rasekh yaptığı sunumda Kanada’nın Vancouver kentinde 30 yıllık bir sürede yapılan kentsel dönüşümü ve Vancouver kentinin nasıl dünyanın en yaşanabilir şehrine dönüştüğünü anlattı. Rasekh, konuşmasında şehri planlarken şehirde yaşayanların görüşlerinin alındığını ve ortak kararlarla hareket edildiğini belirtti. Sidney Rasekh, şimdilerde Vancover’in dünyanın en çok tercih edilen ve konut fiyatları en pahalı şehirleri arasında yer aldığını söyledi. Rasekh, dünyanın en zenginlerinin ve ünlü oyuncularının da Vancover’da yaşamak istediklerini sözlerine ekledi. Rasekh, şehri dönüştürürken şehrin ekonomik olarak gelişmesi için yapılması gerekenleri de planladıklarını belirtti ve Vancover’dan dünyaya yayılan uluslararası markaları dinleyenlerle paylaştı.

“Kentsel dönüşümler, sosyal dönüşümleri de beraberinde getirmeli”

Adana ve Mersin’in kent vizyonunun konuşulduğu ve duayen reklamcı Faruk Atasoy’un yönettiği oturumda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek bir araya geldi. Oturumda ilk sözü alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, hem yaşanabilir kent nedir sorusunun cevabını verdi hem de Mersin’in yaşanabilir bir kent olması için yaptıkları çalışmalardan ayrıntılı olarak bahsetti. Başkan Kocamaz, yapılacak kentsel dönüşümlerin sosyal dönüşümleri de beraberinde getirmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Kocamaz, kentlerin gelişmesi için kentin merkezine de en uzak noktasına da aynı hizmetin götürülmesi gerektiğine dikkat çekti. Burhanettin Kocamaz, yaptıkları çalışmalarda kamu ihtiyaç ve yararlarını gözetirken özel sektör  profesyonelliği ile konforlu, fonksiyonel ve estetik kaygısı yüksek, yenilikçi tasarımlar yaptıklarını söyledi. Yaşanılabilir bir kent meydana getirirken, şehirde yaşayan tüm gruplar, özellikle kadınlar ve engelliler için bir dizi çalışma başlattıklarını ifade eden Kocamaz, hoşgörü ve barışın olmadığı, insanların birbirine güven duymadığı bir kentte, bütünleşme ve kentlilik bilincinin sağlanamayacağını da vurguladı. Başkan Kocamaz, konuşmasının son kısmında, Adana ve Mersin’in birlikte hayata geçireceği projelerin iki kente da yarar sağlayacağını belirtti.

“Çarpık kentleşme kişileri, şehri terk eder duruma getirdi”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’dan sonra söz alan Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, “Kent vizyonu derken sadece kent merkezlerini değil mahalle haline gelen, Torosların zirvesindeki köyleri de düşünmeliyiz. Adana ve Mersin’in en büyük ortak sorunlarından biri çarpık kentleşmedir. Çarpık kentleşme kişileri, şehri terk eder duruma getirdi. Yaşanılabilir bir kent için yapılması gereken ilk adım imar düzenlemeleridir” dedi. Akyürek, kentleri sadece yapı anlamında çağdaşlaştırmanın yeterli olmadığını söylerken, yaşanılabilir bir kentin olmazsa olmazlarının başında huzur ve güven ortamının tesis edilmesinin geldiğini vurguladı.

“Şehir planlamak kağıt üzerinde kolaydır. Planları uygulamak zordur”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana’da faaliyet gösteren oda ve sivil toplum kuruluşlarının şehircilik ve şehirleşme konularına çok fazla kafa yorduklarını söyledi. Başkan Sözlü, ilerleyen zamanlarda kentlilik, kentleşme ve güzel kentler inşa etme ile ilgili farkındalığın artarak devam edeceğini belirtti.

Sözlü, “Türkiye’de şehirleri belediye başkanların kurduğu düşünülür. Şehirleri belediye başkanları kurmaz, belediye başkanları şehirleri planlar ya da mevcut planları uygular. Şehir planlamak kağıt üzerinde kolaydır. Planları uygulamak zordur” dedi. Belediye başkanlarının yaptıklarından daha çok yaptırabildiklerinin önemine dikkat çeken Başkan Sözlü, “Belediye başkanları, şehirleri imar ederken tek başına değildir, bu yüzden şehri el birliği ile düzeltebiliriz” diye konuştu.

Adana’ya ulaşımın birçok büyük şehre oranla kolay olduğunu söyleyen Başkan Sözlü, Adana’nın verimli hava, kara ve deniz ulaşımı ile yakın bir zamanda hem Türkiye’nin hem de Ortadoğu’nun çekim merkezi olacağını belirtirken, dünyada da fark edilen bir kent olacağını vurguladı. 

Türkiye’nin en büyük dönüşüm projesi

Zirvede Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili bir sunum yapan Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, projenin mevcut hali ile Türkiye’nin en büyük dönüşüm projesi olduğunu söyledi. Karakaya panelde Belediye Evleri Mahallesi’nde yapılan çalışmaları ayrıntılı olarak anlattı.

“Bize göre bir dönüşümün iyi bir dönüşüm, olması için en temel kural kentsel dönüşüm yapılan yerdeki hak sahiplerinin orada aynı şekilde iskan edilmesinin sağlanmasıdır” diyen Karakaya konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eğer siz bir belediyeyseniz, şehrin belli bir yerinde kamulaştırma yapıyorsanız ve insanları ‘Al paranı başının çaresine bak’ diyerek sizden soyutluyorsanız, ‘Ben kamulaştırma bedelini verdim, hak sahibi nereye giderse gitsin’ diyorsanız, yaptığınız bir kentsel dönüşüm değildir. Hem bizim şehrimizde hem de Türkiye’nin bazı yerlerinde böyle kentsel dönüşümler yapıldı. Bize göre kentsel dönüşümün böyle olmaması lazım. Hak sahibi oluşacak katma değerden pay almalı. Bir şekilde, kentsel dönüşümün yerinde yapılması ve hak sahiplerinden bir bedel alınmaması gerekir.”

Kentsel dönüşümün temel mantığında dönüşüm stratejisi olduğuna vurgu yapan Karakaya, “Dönüşüm, yıkılacak durumda olan bir evin yıkılıp yerine yenisinin yapılması değildir. Bizim gibi ülkelerde kentsel dönüşüm bir kere yapılabilir. O yüzden pardonu yok bu işin. Ne yapacaksanız hepsi zirvede olmalı. Dönüşüm yaparken batılı çağdaş bir şehirde aranan ne varsa onları buraya koymanız lazım. Ulaşım ve sağlık stratejilerinizi gözden geçirmeniz lazım. En önemlisi de kente yeni bir ekonomik katma değer yaratmayı baştan planlamalısınız” diye konuştu. Ülkenin birçok noktasında kentsel dönüşüm yaptıklarını belirten Karakaya, içlerine en çok sinen projenin Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi olduğunu ifade etti.

“Yarın bir gün, başımıza bela olacak binalar yapılmasın lütfen”

Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi’yle ilgili olarak konuşan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ise Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi dendiği zaman çok heyecanlandığını söyledi. Çetin, “Bir mahallenin kurulduktan kısa bir süre sonra kentsel dönüşüme ihtiyaç duyması düşünülmesi gereken bir konu” dedi.

Başkan Çetin kendi adına ve diğer belediye başkanları adına, zirveye katılan yapı müteahhitlerine seslendi: “Yarın bir gün başımıza bela olacak binalar yapılmasın lütfen. Çok kısa bir zaman sonra kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulacak binalar yapılmasın. Adana gibi deprem kuşağında yer alan bir yerde, binalara biraz daha özen göstermek gerekiyor.” Adana’da bir sembol binanın olmamasının kendisini üzdüğünü belirten Çetin, Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Adana’nın sembolü olacak bir yapı yapacaklarını ve bu yapının adının da “Pamukkule” olacağını söyledi. Çetin, yapının açmış bir koza formunda olacağını belirterek, Atakule gibi yüksek ve dönen bir yapısının olacağını, içerisinde restoran ile kafelerin de yer alacağını ifade etti.

Yeşil bina uygulamaları binaların değerini arttırıyor

Çevre Dostu Binalar Derneği (ÇEDBİK) STK ve Sektörel İlişkiler Komitesi Başkanı, GVP Yeşil Bina Danışmanlık Kurucusu M. Tolga Özdemir, “Yeşil Şehirlere Giden Yolda Yeşil Binalar ve Yeşil Kentsel Dönüşüm” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Özdemir yaptığı sunumda, bir binanın yeşil bina olması için gerekli şartlardan ve yapılan incelemelerden söz etti. Binaların nasıl puanlandığını ve binalara sertifikaların nasıl verildiğini ayrıntılı olarak anlatan. M Tolga Özdemir, Türkiye’deki yeşil binaların sayısının 2010 yılına oranla arttığını ve “yeşil bina”nın bir sektöre dönüştüğünü söyledi. Sunumunda artık sadece binaların değil, mahallelerin de yeşil olabileceğini ifade eden Özdemir, yeşil bina uygulamalarının sadece tasarruf sağlamadığını aynı zamanda binaların değerini de arttırdığı belirtti.

Konuklardan gelen soruları yanıtlayan Özdemir, Türkiye’de oluşturulmaya çalışılan yerel yeşil bina sertifika sistemi ile ilgili de bilgi verdi.

Adanalı müteahhitler sembol bina yapmak istiyor

Adana Sanayi Odası adına konuşan Adana Sanayi Odası Meclis Üyesi ve 21. Grup İnşaat Müteahhitliği Meslek Komitesi Başkanı Orhan Murat Avcı, Adana Sanayi Odası’nın Çukurova Yapı Zirvesi gibi organizasyonları desteklediğini söylerken, “Bu tip organizasyonlar şehrin problemlerinin değerlendirilmesinde çok faydalı oluyor” dedi. Avcı konuşmasında şunları vurguladı: “Adana’da kronikleşmiş bir imar ve mania problemi var, bunların çözülmesi lazım. Belediye başkanlarımızdan ve yöneticilerimizden ricamız; bunların ivedilikle çözülmesidir.”

Adanalı müteahhitlerin Adana’ya sembol binalar yapmak istediklerini belirten Avcı, yaşanan imar sıkıntılarından dolayı yapamadıklarını vurguladı. Avcı son olarak,“Bugün Adana’da, senede bin konut üreten biri olarak söylüyorum. Adana’ya müteahhitler şimdi yapılanların çok daha fazlasını yapabilir ama önce imar ve mania problemlerinin çözülmesi lazım” dedi.

“Adana’yı yeniden şekillendirmek lazım”

Programın son konuşmasını yapan Prof. Dr. Nejat Erk, yaşanılabilir bir kent oluşturmak için insanların düşünce ve isteklerinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Erk konuşmasında şunları kaydetti: “Adana yakın zamanda yeni bir misyonla karşılaşacak, Türkiye’de sağlık turizmi ile ilgili üçüncü bölge olarak ilan edilecek. Almanya, Fransa kökenli emeklilerin Türkiye’de barındırılması projesinin bir parçası Adana’ya geliyor. Bu proje için uydu kentler yapılacak, bunun için adımlar atmak lazım. Bunu zirve çerçevesinde ele alıp, Adana’yı yeniden şekillendirmek lazım.”

Tören bitiminde Mustafa Öncül, hem zirveye katkı sağlayan kurumların temsilcilerine hem de sponsorlara birer teşekkür plaketi sundu. Öncül zirvenin kapanışını yaparken 2. Çukurova Yapı Zirvesi’nin Mersin’de gerçekleşeceğini de vurguladı. 
Hazırlayan: Hacer Gönül Arık

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.