Öne Çıkanlar Şişecam Topluluğu Atila Menevşe Fatih Genel mobilya SMD Studio

Yapı sektörü, desteklerin sürmesini istiyor

Geçen yıl başlayan ve inşaat sektörüne ivme kazandıran KDV, harçlarda indirim, düşük faizli konut kredisi gibi destekler eylül ayında sona erecek. Yapı sektörü temsilcileri, desteklerin kesilmesinin sektörü olumsuz yönde etkileyebileceğini belirtti. Desteklerin sürmesi yönünde talep ve beklentilerin olduğunu bildiren sektör temsilcileri, inşaat üretim alanındaki iş aktivitesi açısından bu desteklerin belirleyici olacağını vurguladı.

Bu konuda görüşlerini belirten Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, desteklerin sona ermesinin, inşaat sektörünü derinden etkileyeceğini söyledi.

Sektör temsilcileri olarak geçen yıl başlatılan konut seferberliğinin bu yıl da tam gaz devam etmesini istediklerini anlatan Karslıoğlu, “Konut kredilerinde düşük kredi faizleri de giderek azaldı. Bu nedenle Hükümetin desteklerinin devamı, sektördeki iş aktivitesi açısından önemli ölçüde belirleyici olacaktır. Bu çerçevede KDV ve harçlardaki indirimlerin sürmesi, ilave olarak ofisler ve perakende binaları gibi ticari alanlarda uygulanan KDV oranının da yüzde 8’e çekilmesi ve inşaatlardaki arsalar üzerinde yer alan yüzde 18 KDV’nin de yüzde 1’e indirilmesini umuyoruz. Desteklerin sürmesi ve yeni desteklerle ilgili kararın eylül ayı içinde açıklamasını, yetkili bakanlıkların bu konuda yeni katkılar sunmasını, en azından hali hazırdaki uygulamaların bir müddet daha sürmesini bekliyoruz” dedi.

Sektörde istihdam en yüksek seviyeye çıktı

İnşaat sektörü istihdamının mevsimsellik ile birlikte mayıs - eylül aylarında en yüksek seviyelerine çıktığına dikkati çeken Karslıoğlu “2017 yılı Mayıs ayı itibariyle inşaat sektöründe istihdam 2 milyon 146 bin kişi ile yine en yüksek seviyelerinden birine çıktı ve geçen yılın mayıs ayı istihdamının üzerinde gerçekleşti. İnşaat sektöründe mayıs ayındaki istihdam seviyesi, inşaat faaliyetlerinin de yüksek gerçekleşmiş olduğunu gösteriyor. Ayrıca inşaat sektöründe, istihdamın teşviklerden çok etkilenmediği ve kendi dinamikleri ile hareket ettiği görülüyor” ifadeleri kullandı.

Konut satışları arttı

Konut satışlarında temmuz ayında, yılın en yüksek aylık artışı gerçekleştiğine dikkat çeken Karslıoğlu şöyle devam etti:

“Geçen yılın aynı ayına göre konut satışları, yüzde 42,4 artışla 115 bin 869 adet olarak gerçekleşti. Bu artışta iki önemli unsur bulunuyor. Bunlardan biri geçen yıl temmuz ayında yaşanan darbe girişimi sonucu ortaya çıkan baz etkisi, ikincisi ise geçen yıl temmuz ayında kutlanan Ramazan Bayramı’nın bu yıl haziran ayına denk gelmesi. Bununla birlikte temmuzda ulaşılan satış verisi konut alım talebinin halen yüksek olduğunu gösteriyor. Temmuz ayındaki sıçrama ile birlikte yılın ilk 7 ayında konut satışları geçen yıla göre yüzde 8,2 artarak 770 bin 232 adede ulaştı. Üstelik ilk 7 ayda yeni konut satışı en çok artan ilk 3 il sırası ile Bursa, Kocaeli ve Adana oldu.”

“Destekler devam etmeli”

Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP) Başkanı Nesim Ekinci de, ekonominin büyümesinde öncelikli role sahip olan yapı sektörüne yönelik geçen yıl uygulanan desteklerin, piyasalara önemli bir ivme kazandırdığını söyledi.

KDV indirimi, harç indirimi ve konut kredisi faiz oranlarındaki indirimlerle sektör canlılığını korurken, bu desteklerin eylül ayından sonra da devam etmesi gerektiğini bildiren Ekinci, “KDV oranı, damga vergisi ve tapu harcı, hem sektör oyuncuları hem de konut sahibi olmak isteyenler üzerinde ilave bir yük oluşturuyordu. 8 Eylül 2016’da başlayan ve 30 Eylül 2017'de sona erecek KDV indirimi ve tapu harçlarındaki indirimler fiyatlarda yüzde 9 - 10 arasında bir gerileme yaratarak konut sektöründeki stokların önemli ölçüde erimesinde etkili olmuştur” dedi.

Ekinci, yapı sektöründe Adana ve Mersin gibi illerin yaz aylarında durgun bir dönem geçirdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bu illerimizde sektör eylül gibi yeniden canlanmaktadır. O nedenle bu ay sona erecek teşviklerin uzatılması hem sektörümüze hem de tüketicilerimizin satın almalarına katkı sağlayacak olup, stokları daha da eritecektir. Öte yandan kendisine bağlı 200'den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratan konumunda olan inşaat sektörüne yönelik destekler sadece bizleri değil, tüm alt sektörleri de canlandırmaktadır. Tüm bu parametreleri değerlendirdiğimizde, sektörümüzde canlılığın devam etmesi adına devletimizin göstermiş olduğu katkıları çok faydalı buluyoruz ve devam etmesinin olumlu yansımalarının olacağına inanıyoruz. Düzenlemenin yılsonuna uzatılmasının gayrimenkul sektöründeki büyümeye ve satış rakamlarındaki artışa olumlu katkıları olacağını düşünüyoruz.”

Türkiye İMSAD’ın raporu

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) hazırladığı ‘Ağustos 2017 Sektör Raporu’nda da, 2016 yılı Temmuz ayında yaşanan olaylar sonrası üçüncü çeyrekte ekonominin küçülmesi üzerine Hükümetin, ekonomide yeniden büyümeyi sağlamak adına önemli destekler verdiği anımsatıldı. İnşaat ve konut sektörünün en önce ve en çok desteklenen sektörlerin başında geldiğinin belirtildiği raporda, şu ifadelere yer verildi:

“2016 yılı Eylül ayından itibaren başlayan kampanyalara ek olarak KDV indirimleri, konut kredi faizlerinin yüzde 1’e çekilmesi, harçlardaki indirimler, sektörde yaşanan olumsuz etkilerin azalmasını ve sektörün yeniden canlanmasını sağladı. 8 Eylül 2016’da başlayan ve 30 Eylül 2017’de sona erecek KDV indirimi uygulamasının, konut sektöründeki stokların önemli ölçüde erimesinde etkili oldu. Tapu harçlarındaki indirimler de gayrimenkul sektöründe canlılık sağladı. Tüketicilerin satın almalarında, KDV indirimi ile fiyatlarda yüzde 9-10 arasında gerileme oldu. Aynı dönemde sektör tarafından uygulanan fiyat indirimi ve ödeme kolaylıklarını kapsayan kampanyaların etkisi ise artık en aza indi. Konut kredilerinde düşük kredi faizleri giderek azaldı. Bu nedenle Hükümetin desteklerinin sürmesi sektördeki canlılık açısından önemli ölçüde belirleyici olacaktır.”

Mevcut inşaat işleri seviyesi ağustosta 1,2 puan yükseldi 

Raporda, mevcut inşaat işleri endeksinin mart - nisan - mayıs aylarında çok önemli bir sıçrama gösterdiği ancak haziran ve temmuz aylarında durağanlaştığı vurgulandı ve ağustos ayında ise mevcut inşaat faaliyetleri seviyesinin tekrar yükselme gösterdiği belirtildi. Böylece mevcut işler seviyesinin son 4 yılın en yüksek seviyelerinde gerçekleşmeye devam ettiğinin altı çizilerek, mevsimsellik ile yüksek iş seviyesinin bir süre daha devam edeceği öngörüldü. 


Yeni alınan inşaat işleri seviyesi moral veriyor 

İlk çeyrekte mart ayında sıçrama yaşanan yeni iş siparişlerinin, ikinci çeyrekte oldukça durağan bir seyir izlediği bilgisinin yer verildiği raporda temmuz ayında ise bu kez yeni alınan işlerde sınırlı bir gerileme yaşandığı belirtildi ve “Ağustos ayında ise alınan yeni iş siparişlerinde yeniden bir artış yaşandı. Bu artış ile yeni alınan işlerde ulaşılan yüksek seviyenin sektöre moral verdiği gözlemleniyor. Sonuç olarak, alınan yeni iş siparişleri seviyesi son 4 yılın en yüksek ikinci seviyesine ulaştı” denildi.

İnşaat ve gayrimenkul sektörlerinin yurt içi kredilerinde hızlı büyüme sürüyor

İnşaat sektörünün kullandığı yurt içi kredilerin haziran ayı sonu itibarıyla 6 aylık yüzde 14,2, yıllık (geçen yılın ikinci çeyrek sonuna göre) yüzde 18,5 arttığı bilgisi de raporda paylaşıldı. Gayrimenkul sektöründe ise yurt içi kredilerin haziran ayı sonu itibarıyla 6 aylık yüzde 18,8, yıllık (geçen yılın ikinci çeyrek sonuna göre) yüzde 22,2 arttığı belirtildi ve raporda ayrıca şu bilgiler yer aldı:

 “Her iki sektörün de yılın ilk yarısında önemli ölçüde kredi kullandıkları görülüyor. Kredi hacmindeki bu hızlı genişlemenin bir bölümünün yeni işler için, bir bölümünün ise işletme sermayesi eksiğini kapatmak için olduğu öngörülüyor. Yurt dışından kredi kullanımında ise inşaat sektörünün kredilerinde ilk 6 ayda yüzde 10,3 artış, gayrimenkul sektörünün kredilerinde yine ilk 6 ayda yüzde 9,3 azalma yaşandı.”

Hazırlayan: ALİ GÜRELİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.