Öne Çıkanlar Stevie Awards şarap soğutucu Polimeks Yekta Kopan uzaktan erişim

Yaz aylarında durgun geçen mobilya sektörü, sonbaharla birlikte atağa geçiyor
Mobilya sektöründe hareketlilik zamanı

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan, Ramazan ayının yaz dönemine gelmesiyle birlikte evlilik sezonunun sonbahara kaydığını aynı dönemin okulların açılmasına da denk gelmesiyle yeni ev kuran insanların sayısında artış yaşandığını belirtti. Genç çiftler ve öğrencilerin küçük evler tercih ettiğini bunun içinde mobilya tercihlerini küçük ve fonksiyonelliği yüksek mobilyalardan yana kullandıklarını da ifade eden Doğan, "Ramazan döneminin bu yıl yaz aylarına gelmesiyle evlilik sezonu kasım ayına kadar uzaması ve okul sezonun bu dönem açılmasıyla oluşan konut ihtiyacının mobilya sektörünün gelişimine katkı sağladı. Özellikle son zamanlarda tercih nedeni haline gelen kolay taşınabilir, hafif ve fonksiyonel mobilyaların satışında artışlar oldu. Kiracı olma oranının oldukça yüksek olduğu Türkiye’de mobilya tercihi önem arz ediyor. Genç çiftler ve öğrenciler küçük evler tercih ettiği için küçük ve fonksiyonelliği yüksek mobilyalar son dönemde rağbet görüyor. Çünkü gençler ve öğrenciler, ev taşıdıklarında yanlarına birçok eşyasını almıyor. Her taşınmada uyum sorununun çözümü için yeni ve maliyeti düşük mobilyaları tercih ediyorlar. Bu değişim de dolaylı olarak mobilya sektörün gelişimine katkı sağlıyor" dedi."Evini yenileyen insanlar mobilyalarını da yenileme ihtiyacı hissediyor"
Diğer yandan İstanbul gibi büyük metropollerdeki hızlı yaşam kültürünün yanı sıra konut sektöründeki büyüme ve canlılığın da mobilya alımını ve mobilya değiştirme sıklığını önemli ölçüde etkilediğini vurgulayan Doğan, "İnsanlar evlerini yenilerken, kimi zaman mobilyalarını da yenileme ihtiyacı hissediyor. Son yıllarda konutlardaki mobilya tercihlerinde tasarımın yanı sıra, mobilyanın kullanışlı, ergonomik ve sağlıklı olması gibi nitelikler aranıyor. Mobilyalar insanların yaşam biçimlerini yansıtan en önemli unsuların başında geliyor" diye konuştu.

"Bölgemizdeki firmalarımız hareketli döneme hazırlıklıydı"
Ramazan ayının yaz dönemine gelmesinden dolayı düğün sezonunun sonbahara kaymasıyla perakende satış yapan firmaların hareketli bir sezona girdiklerini vurgulayan Antakya Mobilyacılar Odası Başkanı Mehmet Ali Yapar, Antakyalı firmaların hareketli sezon için planlarını tamamlandıkları için hazırlıksız yakalanmadıklarını belirtti. 

Bölge olarak ihracat ağırlıklı çalıştıklarını vurgulayan Yapar, "Satış konusunda adetsel bazda bir değişiklik olması söz konusu değil. Biz genellikle ihracata çalışan bir bölge olduğumuzdan sektörel anlamda etkilenmedik. Ayrıca Hatay, yazlık ev kültürü olan bir il. Bu sebeple yaz başında insanların yazlıkları için mobilya alması söz konusu. Şehirdeki evlerinde mobilya yenileyecekler daha ziyade yaz sonunu veya bayram girişlerini tercih ediyor. Öğrenci evleri ise geçmişe nazaran daha az. Yurt sayısının ve kalitesinin artması eşyalı apart dairelerin kiraya verilmesi öğrenci evi mantığını değiştirdi.  Artık bu tür binalar proje bazlı mobilya temin yoluna gidiyor" diye konuştu.

"Konut kredilerindeki faiz düşüşleri mobilya sektörüne de hareketlilik katacak"
Konut kredi faizlerindeki düşüşün de mobilya sektörünü hareketlendireceğini belirten Yapar, alınan her yeni evin satılacak yeni mobilyalar olduğunu, en az bir takımlarından sıkılan tüketicilerin piyasaya hareket getirebileceğini vurguladı.

Yapar, klasik ve modern mobilya tercih edenlerin oranlarında çok fazla değişiklik olmadığını belirterek "Klasik zevklilerin biraz sadeliğe kayarken modern tercih edenlerin her geçen gün daha fazla rahatlık arayışında olduklarını gözlemliyoruz. Ancak şu bir gerçek artık neredeyse hiç kimse 30-40 yıl kullanılacak mobilyalar peşinde değil" şeklinde konuştu.Genellikle canlılık kazanan yaz dönemi 2016 yılında çok durgun geçti
Casa Mobilya Mağaza Müdürü Gülsüm Yıldız, Ramazan ayının yaz dönemine gelmesinden dolayı düğün sezonu sonbahara kaydığını vurgulayarak yaz döneminde sektör olarak bir durgunluğun içine girdiklerini belirtti. Geçmiş yılların tecrübesiyle bu dönemi indirimlerle hareketlendirmeye çalıştıklarının altını çizen Yıldız, "Genellikle yaz dönemi bizim için 'etkin sezon' anlamına geliyordu. İnsanlar birçok yeniliği ve değişikliği havaların daha güzel olduğu yaz günlerinde gerçekleştiriyor. Aydınlık, sıcaklık, satışların yanında mobilya sektöründe daha renkli farklı modellerin tercih edilmesini sağlıyor. Perakende sektörü, yerel aktörlerden etkileniyor. Ancak daha büyük oranda, ekonomik, mevsimsel değişiklik gibi ulusal faktörler daha etkin. Lojistiğin gelişmiş olması bizim gibi ulusal markalar açısından ciddi bir avantaj sağlıyor" dedi. 

Konut kredilerindeki faiz düşüşleri mobilya sektörünü de hareketlendirecek
Yıldız, konut kredi faiz oranlarında yaşanan düşüşün de piyasalara canlılık getireceğini söyleyerek konut sektöründeki büyümenin mobilya alımını ve mobilya değiştirme sıklığını da olumlu yönde etkileyeceğini belirtti. 

Mobilyaların insan hayatındaki öneminin büyük olduğunu ifade eden Yıldız, bu nedenle tüketicilerin son zamanlarda mobilya tercihlerinde tasarımın yanı sıra, yalın, sade, konforlu ve ekonomik mobilyalar tercih ettiğini vurguladı. "Şu anda yaşanan müşteri sirkülasyonundan memnunuz"
Yaz aylarında durgunlaşan mobilya sektörünün sonbaharla birlikte canlandığının altını çizen Zebrano Mobilya İç Mimar Melis Çakmakoğlu, şu anda yaşanan müşteri sirkülasyonundan gayet memnun olduklarını belirtti. 

Adana bölgesi için yaz döneminde ev yenilemenin pek geçerli bir durum olmadığını belirten Çakmakoğlu, "Okulların kapanmasıyla beraber Mersin, Karataş gibi bölgelere dağılan Adanalılar genel olarak yaz sonundan sonbahara doğru bir geri dönüş yapıyorlar. Öğrenci kesimi ise daha çok, ekonomik olması açısından ikinci el mobilyayı tercih ediyor. Dolayısıyla yaz dönemlerinin Adana için pek verimli geçtiğini söyleyemem" dedi.

"İnsanlar yeni evlerine eski mobilya koymak istemiyor"
Daha fazla kitlenin ev sahibi olmasıyla birlikte mobilya sektöründeki çeşitliliğin de müşteri bilincinin de arttığına değinen Çakmakoğlu, "İnsanlar yeni evlerine eski mobilya koymak istemiyor. Bu yüzden konut kredisi faizlerindeki düşüşün sektörümüze olumlu etkileri olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu. "Sonbahar mobilya sektörüne yüksek ciro getirecek"
Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi, insanların tatile çıkması ve temmuz ayında yaşanan olumsuz olaylardan sonra sektörün olumsuz bir dönemden geçtiğini aktaran Dimax Mobilya Yöneticisi Ali Kütük, "Mobilya sektörünü olumlu etkileyen yaz aylarında yapılacak olan düğünler, sonbahar sezonuna ertelendi. Bu nedenler, içinde bulunduğumuz sonbaharın mobilya sektörü açısından çok verimli, yüksek cirolu geçeceğiniz düşünüyorum. Mobilya sektörünü etkileyen bölgesel ürün hasadı, düğün mevsimi, ev değişme dönemi, yazlık ve kışlıklardan dolayı çok farklılık göstermekle beraber aslında bütün zamanlarda ihtiyaç duyulabilecek ürünlerdir. Ertelenen ihtiyaçlarla birlikte yeni doğan ihtiyaçların bir araya gelmesi bu sonbaharda iyi bir iş sezonu olacağını gösteriyor" dedi. 

Kütük, konut kredilerindeki faiz düşüşlerinin mobilya sektöründeki yankılarını şu sözlerle açıkladı: "Ülkemizde konut üretiminin hızla sürmesi yeni uygulamaya başlayan konut kredilerindeki faiz oranının düşmesi yeni konut satışlarının artacağı anlamına gelmektedir. Bu açıdan da sektörümüz kapasitelerini artırarak üretimlerine yön vermiştir. Ancak gerek sanayicimize gerekse konut kredilerine sağlanacak kredilerin faizlerinin daha da düşürülmesi konusunda beklentilerimiz devam ediyor."

HAZIRLAYAN: NAZİRE HİÇYAKMAZER- HACER ARIK GÖNÜL
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.