Öne Çıkanlar Adana Havalimanı alışveriş festivali Halı Fikri Işık Fatih Topaloğlu

Yoğuşmalı kombilerle 1 milyar dolarlık tasarruf sağlanacak

DemirDöküm, Avrupa Birliği Enerji Verimliliği Direktifi kapsamında (Energy Related Products-ErP), geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan ve 21 Nisan 2018’de yürürlüğe girecek yönetmeliğin Türkiye'ye, tüketicilere ve sektöre sağlayacağı faydalar ile yeni ürün gamını tanıtmak için hayata geçirdiği "Yoğuşmalı Sohbetler" toplantılarına Adana'dan başladı.


DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna, Sheraton Otel’de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ülkemizde doğalgaz abone sayısının 13,3 milyona ulaştığını, 4 milyar dolarlık doğalgaz kullanımının hane halkı tarafından gerçekleştiğini söyledi.


Bu yıl, enerji politikalarının ana gündemlerinden birinin enerji verimliliği olduğunu belirten Ertuna, “ErP Yönetmeliği’nin öncelikli olarak çevreye, tüketiciye, ülke ekonomimize büyük katkısı olacak. Yoğuşmalı kombi, doğalgazın yakılmasından sonra baca gazında oluşan su buharını da enerjiye çevirerek kullanıyor. Bu sayede yoğuşmalı kombi evin izolasyon ve coğrafi konumuna göre yüzde 25, akıllı oda termostatı ile kullanıldığında yüzde 30, hatta 35'e kadar tasarruf sağlayabiliyor. Konvansiyonel kombilere kıyasla daha güvenli olan yoğuşmalı kombilere geçiş süreci ile sağlanacak yüzde 25'lik tasarruf, Türkiye ekonomisine 1 milyar dolarlık önemli bir tasarruf sağlayacak" dedi.


Ertuna, ErP Yönetmeliği’nin, mevcutta konvansiyonel kombi kullanmakta olan tüketicileri şu aşamada etkileyen bir durum olmadığına dikkati çekerek, "21 Nisan 2018’de yürürlüğe girecek olan ErP Yönetmeliği’ne istinaden bu tarihten itibaren konvansiyonel kombi üretimi ve ithalatı yapılamayacak, sadece eldeki ürünlerin satışı devam edecek. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ise yönetmelik gereği sadece yoğuşmalı ve yönetmeliğe uygun yüksek verimli cihazlar satılabilecektir" ifadelerini kullandı.


"2 yılda kendini amorti ediyor"


Tüketici tarafında da yoğuşmalı kombilerin aile bütçesine önemli katkıları olacağını vurgulayan Ertuna, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Bugün yoğuşmalı ve yoğuşmasız kombiler arasındaki fiyat farkı 800 ila bin TL arasında değişiyor. Yoğuşmalı kombiler bir kış sezonunda 500 TL tasarruf sağlayıp, ortalama 2 yılda kendini amorti ediyor. Bir kombinin en az 10 yıl kullanıldığını düşünürsek binlerce TL'lik tasarruf sağlanabilecek. 1 milyon 100 bin adede ulaşan kombi satışlarında yoğuşmalı kombi oranı üçte birini oluşturuyor. 2018 yılında yoğuşmalı kombi satışlarının, 2017'ye kıyasla biraz daha artacağını öngörüyoruz. Pazarın büyüme trendini ise 2019 yılında daha iyi  gözlemleyebileceğiz."

DemirDöküm’ün yeni ürünleri beğenildi


Toplantıda 2017 yılında iç pazarda 250 bin adedin üzerinde kombi satışı gerçekleştiren DemirDöküm'ün 5 yıldır ErP yönetmeliği kapsamında hazırlandığını belirten Erdem Ertuna, "Türkiye'yi yoğuşmalı kombi teknolojisiyle tanıştıran DemirDöküm olarak, yeni sürece hazırız. EPDK'nın 2003 yılında kurulup doğalgazın Türkiye'de yaygınlaşmaya başladığı dönemde ADEN kombimiz ile ülkemizin en çok tercih edilen kombi markası unvanını kazandık. Aradan geçen 5 yılın sonunda, 2009 yılında ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin hayata geçmesi ile aynı dönemde ATRON kombimizi tüketicilerimizin beğenisine sunduk. ATRON da kısa sürede çok sevildi ve Türkiye'nin dört bir yanında kullanılmaya başlandı. Uluslararası arenada kendini kanıtlayan ve birçok açıdan değerlendirilerek Good Design ödülünü alan yoğuşmalı kombilerimizin yanı sıra 21 Nisan 2018’de yürürlüğe girecek yönetmelikle aynı zamanda ATROMIX yoğuşmalı kombilerimizi tüketicilerimizin beğenisine sunacağız. ATROMIX küçük boyutları, üstün teknolojisi, verimliliği, yüksek tasarruf sağlaması ve elbette sessizliğiyle Türkiye'nin yeni kombisi olacak. Bu yıl Türkiye'nin yanı sıra tamamı Türk mühendislerimizin alın teri olan yeni ürünlerimiz ve ürün gruplarımızla ihracatta da büyümeye devam etmeyi hedefliyoruz" dedi.


“İhracatta hedef 100 milyon dolar”

Birçok alanda rekor kıran DemirDöküm'ün 2017 yılında yüzde 40 büyümeye imza attığını kaydeden Ertuna, şunları kaydetti:


"Tamamı yerli mühendislerimiz, yerli yazılımlar kullanarak üretimimizi Türkiye'de yapıp dünyanın 50 ülkesinde satıyoruz. Isıtma sektörünün öncüsü olarak geleneksel alanlardaki başarılarımızı yeni alanlarda da devam ettireceğiz. DemirDöküm'ün için 2018 ‘Dönüşüm yılı' olacak. Hedefimiz 2018 yılında da yüzde 20'nin üzerinde büyümek. 2017 yılında 80 milyon dolarlık ihracata imza attık. İhracatın DemirDöküm cirosundaki payı yüzde 30'a ulaştı. Panel radyatörde Şili’deki lider, Yunanistan’da pazar ikincisi, Çin’de ise ilk 3’te yer alan DemirDöküm, 2017'de en fazla ihracatı İtalya, Çin, Rusya ve İspanya'ya gerçekleştirdi. Bu yıl yakaladığımız bu başarıyı yeni pazarlarda da devam ettirmek istiyoruz. Başta İtalya, İspanya ve Hollanda olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde satışlarımızı artırmayı, ihracatta yüzde 25'lik büyüme gerçekleştirerek 100 milyon dolar barajını aşmayı hedefliyoruz.”

Ertuna, tamamen dijitalleştirilen satış sonrası hizmetler alanında da sektörde fark yarattıklarını ve DemirDöküm’ün olası müşteri taleplerini 24 saatte çözüme kavuşturduklarını sözlerine ekledi.


“Adana'da geçen yıl yoğuşmalı kombi satışlarımız 2 kat arttı”


DemirDöküm Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürü Fırat İrfanoğlu da DemirDöküm'ün Adana'daki çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

Adana’da toplam 130 bin doğalgaz abonesi bulunduğunu belirten İrfanoğlu, “Adana'da, doğalgaz kullanımı artmaya devam ediyor. 2018 yılı sonunda toplam 160 bin aboneye ulaşılması bekleniyor. DemirDöküm olarak Adana ve bölgesini önemsiyoruz. 4 yıl içinde 3 kat büyüme yakaladığımız Adana'da geçen yıl yoğuşmalı kombi satışlarımız 2 kat arttı. Hedefimiz, bölge toplamında ve Türkiye’de sahip olduğumuz pazar liderliğini Adana’da da lider olup daha güçlü hale getirmek. Adana’nın, gaz dağıtım firmasının gerçekleştireceği yatırımlarla 2020'ye kadar yaklaşık 230 bin aboneye hizmet verecek alt yapıya kavuşması bekleniyor. Bu yıl yapılacak yeni yatırımlarla 270 kilometre uzunluğunda şebeke ağının döşeneceği, Kozan, İmamoğlu ve Karaisalı olmak üzere üç yeni ilçenin daha doğal gaza kavuşması öngörülüyor. DemirDöküm olarak biz de bu önemli yatırımlara karşılık verebilmek için saha kanalımızı organize ediyoruz. Adana'da, sıcak bir iklim olmasına rağmen kombi pazarını bu sene 2017'ye kıyasla yüzde 35 büyümesi bekleniyor. DemirDöküm olarak bizim hedefimiz ise Adana'da kombi satışında yüzde 50 büyümek" dedi.


Hazırlayan: Ali Güreli

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.