9-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek “Paris Photo” etkinliği yaklaşırken, özellikle fotoğraf sergileriyle gönlümde taht kuran iki müze “Jeu de Paume” ve “Grand Palais” sonbahara her zamanki gibi iddialı bir merhaba diyor.

Jeu de Paume, 20’nci yüzyıl fotoğraf tarihinin önemli isimlerden Alman Sanatçı Albert Renger- Patzsch (1897-1966)’ın yaklaşık 150 kadar çalışmasını bizlerle buluşturduğu “Les Choses” (Şeyler) sergisiyle 17 Ekim 2017 - 21 Ocak 2018 tarihleri arasında, Grand Palais ise yine yüzyılımızın önemli fotoğrafçılarından Amerikalı sanatçı Irving Penn (1917-2009)’in 100’uncu doğum yılında, olumunun ardından düzenlenen en geniş kapsamlı retrospektif sergiyle 21 Eylül 2017 - 29 Ocak 2018 tarihleri arasında bizlere görsel birer ziyafet sunuyor.

Ancak benim için sezonun yıldızı ismine de çalışmalarına da çeşitli bienallerden aşina olduğum, 2003 tarihli “Eski Acık Sarı Desene”den beri işlerini takip etmeye çalıştığım bir Türk sanatçı; Jeu de Paume’da 17 Ekim’de açılan iki sergiden diğeri “Souterrain” (Yeraltı) ile Ali Kazma... Fransa’da daha önce birçok kez çeşitli etkinlikler kapsamında eserleri sergilenmiş olan Kazma’nın Jeu de Paume’daki kişisel sergisi dahilinde yaklaşık 20 adet video çalışması ve bir sanatçı kitabı sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

2001, 2007 ve 2011 yıllarında İstanbul Bienali’ne katılan Ali Kazma, 2013 yılında Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda solo projesiyle yer aldı. Türkiye’yi temsil ettiği birçok etkinlik arasında Sao Paolo Bineali (2012), Lyon Bienali (2007), Curitiba, Selanik ve 9’uncu Havana Bienali (2006) bulunuyor. Eserlerinin sergilendiği kurumlar arasında Lyon Cağdaş Sanat Muzesi - Lyon, ARTER - İstanbul, Lenbachhaus - Munih, MAXXI – Roma, Hirshhorn Muzesi - Washington DC ve MEP - Paris yer alıyor.

1971 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, lisans eğitimini ABD’de tamamladı. Londra’da kısa bir süre fotoğraf eğitimi aldıktan sonra, 1995 yılında film eğitimi almak için tekrar ABD’ye döndü. New York’taki New School Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlarken, eş zamanlı öğretim elemanı olarak görev yaptı. 2001 yılında UNESCO tarafından verilen “Sanata Destek Ödülü”ne layık görülen Kazma, 2005 yılından beri üzerinde çalıştığı “Engellemeler” sergisiyle 2010 yılında medya sanatı alanında North Rhine - Westphalia Sanat Vakfı tarafından verilen prestijli Nam June Paik Ödülü”nü kazandı. Videoları ile insan davranışları, varoluş şekilleri ve hallerini sorgulayan Ali Kazma, 2000 yılından beri İstanbul’da yaşıyor.

Sürekli olarak farklı ikonik ortamlarda çalışan sanatçının bakışı, tanıklık etmekten ziyade, görünmez anları açığa çıkarıyor. Ali Kazma’nın videoları insan faaliyetlerinin önemine ve anlamına dair başlıca soruları ortaya koyarken, izleyiciyi tek veya çok kanallı projeksiyonların renk ve ritimleriyle yüzleştirirken, mekânın derinliklerine çekiyor. Bugüne kadar altmıştan fazla video eseri üreten sanatçının çok sayıdaki tekil video eseri, “Obstructions / Engellemeler” (2005 – devam ediyor) ve “Resistance / Direniş – Dayanışma” (2012 - devam ediyor) başlıklı iki büyük video serisiyle birlikte bir bütün oluşturmakta…

Kazma’nın 2006 itibariyle son on yıldaki çalışmalarına odaklanılan ve sanatçının 2016 tarihli “Subterranean” isimli diptik video eseriyle aynı ismi taşıyan sergide, Kazma’nın özellikle bu sergi için ürettiği 2017 tarihli North (Kuzey) ve Mine (Maden) isimli iki yeni eserini de görebilirsiniz.

Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kurulan SAHA Derneği, sanatçının Jeu de Paume’daki kişisel sergisi için ürettiği yeni eserlere de destek vermiş.

Ali Kazma’nın bu sergisi, uzun zamandır Jeu de Paume’da gezdiğim en iyi sergiydi diyebilirim. Daha önce çeşitli etkinlikler kapsamında gördüğüm ve çok beğendiğim, çok bilinen “Memur” ve “Saat Ustası” gibi eserlerini izlemek, eski bir dostla buluşmak gibiydi. 2015 itibarıyla ürettiği işleri ise ilk kez gördüm. Armonisine en çok kapıldığım işlerden biri, bu sene ilk olarak Galeri Nev’de sergilenen ancak Türkiye’de olmadığımdan görme fırsatı bulamadığım “Tea Time” (Çay Saati) isimli triptik çalışması oldu. Kasım, aralık ya da ocak ayı dâhilinde Paris’te olacaklara sergiyi mutlaka gezmelerini tavsiye ediyor ve sizleri sanatçının Galeri Nev’in web sitesindeki “Çay Saati” ile ilgili kısa açıklamasıyla baş başa bırakıyorum: (http://www. galerinevistanbul.com/exhibition/ali-kazma/)

Son dönem işlerinde, ağırlıklı olarak mekâna odaklanan Ali Kazma, Çay Saati’nde zamanın mekâna yayılışını, ritimler aracılığıyla görünür kılıyor. Sanatçı, çekimlerinin çoğunu, üç yüz bini çay bardağı olmak üzere, günde toplam bir milyon ürünün üretildiği Paşabahce Cam Fabrikası’nda gerçekleştirdi ve bu mekanla ilgili deneyimlerini şöyle aktarıyor:

“Zamanın farklı oluşlarıyla ilgilenen biri için bu fabrikada çalışmak adeta büyük bir saatin içinde olmak gibi… Fabrika zamanın farklı açılımlarının bedenle hissedildiği bir mekan... Makinelerin farklı ritimleri, ritimlerin birbirleriyle ilişkisi; kalp atışlarını ve nefes almaları anımsatıyor. Bir sure sonra fabrika neredeyse bir organizmaya dönüşüyor.”

Ali Kazma, 24 saat üretim yapan fabrikada, kimi zaman makinelerin dakikada yaptıkları tekrar sayısından yola çıkarak, videoyu sahnelere ayırıyor. Uçlu imajlar eşliğinde, orkestra edilmiş notalar gibi bir araya getirdiği ritimlerle, zamanı dinamik bir görsel dilde kurguluyor.

Sanatçı, videolarında öne çıkmaya başlayan soyutlamaları, “Düşünceyi açmak üzere yeni formlar öneren paralel bir araç” olarak görüyor. Kendisi ve izleyiciler için zaman ve dünya üzerine düşünebileceğimiz yeni alanlar açabilmeyi umuyor.

Ali Kazma'nın katıldığı sergi, kolektif sergi ve gösterimlerden bir seçki:

2017
• “Dance With Me” (Benimle Dans Et), MEP Paris / Fransa
• “Ciftduşun - Ciftgoru”, Pera Müzesi İstanbul / Türkiye
• “Uvertur: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu'nda Yeni Eserler”, Borusan Contemporary
İstanbul / Türkiye
• 7. Uluslararası Moskova Modern Sanat Bienali, Rusya.


2016
• “ Biz insan mıyız?”, 3. İstanbul Tasarım Bienali İstanbul / Türkiye
• “Freundschaftsspiel İstanbul: Freiburg” (İstanbul: Freiburg, Dostluk Maçı), Museum Fur Neue Kunst Freiburg Yeni Sanat Müzesi Freiburg / Almanya.
• “The Presence of Abscence, or the Catastrophe Theory”, (Yokluğun Varlığı ya da Felaket Teorisi) IZOLYATSIA - Kiev / Ukrayna.
• “This Yearning Is Ours!” (Bu hasret bizim!), Znaki Czasu Çağdaş Sanat Merkezi (COCA), Torun / Polonya.
• “Le sens de la peine: Art et prison” (Cezanın anlamı: Sanat ve hapishane), La Terrasse, Espace d’art - Nanterre / Fransa.
• “Hacking Habitat. Art of Control”, Wolvenplein - Utrecht / Hollanda.

2015
• “İstanbul: Passion, Joy, Fury” (İstanbul: Tutku, Neşe, Öfke) MAXXI, Ulusal 21. Yüzyıl Sanatları Müzesi - Roma / İtalya.
• “Memory & Oblivion” (Bellek & Unut-ul-ma), Station Beirut - Beyrut / Lübnan.
• “Body Memory” (Beden Hafızası), Analix Forever, Topographie de l’Art - Paris / Fransa.
• “Sanatçı ve Zamanı”, İstanbul Modern Sanatlar Müzesi - İstanbul / Türkiye.
• “1. art nOmad bienali, Palais de Tokyo Paris / Fransa.

2014
• “Uvertur: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu'nda Yeni Eserler”, Borusan Contemporary İstanbul / Türkiye
• “Through the Looking Glass” (Aynadan İçeri), ARTER, Sanat İçin Alan - İstanbul / Türkiye
• “PLAYTIME” Stadtische Galerie im Lenbachhaus und Kunstbau - Münih / Almanya.

2013
• “Motopoetique”, MAC - Lyon Çağdaş Sanat Müzesi, Fransa.
• “Philippe Cohen Koleksiyonundan Eserler”, Passage de Retz - Paris / Fransa.
• “The Red Queen” (Kırmızı Kraliçe) MONA, Museum of Old and New Art Hobart / Avustralya.
• “The Unanswered Question: İskele 2” (Cevaplanmamış soru: İskele 2) NBK, Neuer Berliner Kunstverein - Berlin / Almanya.
• “L’eau et les reves” (Su ve düşler) Abbaye, Jumieges, Fransa.
• “Quel travail? Manieres de faire, manieres de voir” (Hangi meslek? Yapma şekilleri, görme şekilleri) CPIF, Centre photographique d’Ile- de-France, Pontault - Combault / Fransa.

2012
• “History is Mine”, (Tarih benimdir) Le Printemps de Septembre - Toulouse / Fransa.
• “The Imminence of Poetics”, 30. Sao Paulo Bienali / Brezilya.
• “Arsenale”, 1. Çağdaş Sanat Bienali Kiev / Ukrayna.
• “A la croisee des images”, Maison europeenne de la photographie - Paris / Fransa
• “For You”, Muzeum Sztuki, Łodz / Polonya.

2011
• “Untitled” (İsimsiz), 12. İstanbul Bienali, Türkiye.

2010
• “Cinephemere”, FIAC Sanat Fuarı Paris / Fransa.

2009
• “Istanbul Traversee”, Lille 3000 - Lille / Fransa.

2008
•“Art in the Auditorium”, The Whitechapel Art Gallery - Londra / İngiltere.

2007
• “The History of a Decade that Has not yet Been Named”, 9. Lyon Bienali, Fransa.
• “Unter die Haut: Rokitansky - Skoda – Zuckerkandl Die Geburt der modernen Medizin”, Josephinum - Viyana / Avusturya.
• “Puisqu’on vous dit que c’est possible”, Saline Royale, Arc-et-Senans, Fransa.
• “La Belle Echappee”, Chateau des Adhemar - Centre d’art contemporain Montelimar / Fransa.
• “Simples gestes”, Musee du Cristal, Saint-Louis, France, dans le cadre de la programmation hors les murs du Centre Pompidou - Metz / Fransa.
• “FAIR PLAY - Art, Sport and Video Beyond Limits and Borders”, MAXXI - Ulusal 21. Yüzyıl Sanatları Müzesi - Roma / İtalya.
 

Kaynaklar: Jeu de Paume, SAHA, İstanbul Kültür Sanat Vakfı, ARTER, Galeri Nev web siteleri

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.