Öne Çıkanlar Zücaciye Mersin Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Ali Cin Osman Demirel Güneş Enerjisi Paneli nano ıhlara

Yapı sektörünün tüm aktörleri “ 1 . Çukurova Yapı  Zirvesi”nde buluşacak
Yaklaşık 20 yıldır Adana ve bölge firmalarına reklamcılık ve halkla ilişkiler hizmeti veren Öncül Sefa İletişim Hizmetleri öncülüğünde, Ö/S Yayın tarafından yayımlanan HOME&OFFICE CONCEPT dergisi, “1. Çukurova Yapı Zirvesi” ile bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor. HOME&OFFICE CONCEPT’in, 5’inci yaş kutlamaları kapsamında yapılacak Zirve, Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmeleri sektör temsilcileri ile buluştururken, sektörün sorunlarını da irdeleyecek. HOME&OFFICE CONCEPT Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Öncül, 1. Çukurova Yapı Zirvesi ile ilgili olarak sorularımızı yanıtladı.

Yapı Zirvesi fikri nasıl oluştu, bu zirvenin amacı nedir?

HOME&OFFICE CONCEPT dergisi yayın hayatına başlayalı 5 yıl bitti. Öncül Sefa İletişim Hizmetleri, HOME& OFFICE CONCEPT dergisini yayımlanmadan önce de bölgemizdeki yapı sektörünü yakından takip eden ve bu sektör ile yakın ilişkileri olan bir ajanstı. HOME&OFFICE CONCEPT dergisi çıktıktan sonra bu ilişkiler daha da sıkılaştı ve güçlendi. Türkiye’deki ve dünyadaki trendleri, gelişmeleri, değişimleri daha yakından izleme olanağımız oldu. Bu sayede bölgemizdeki inşaat sektöründe yaşanan sıkıntıları, eksiklikleri, gelişmeleri, dinamizmi yakından görme fırsatı bulduk. Sadece bölgemizde değil, Anadolu’nun  hemen her bölgesinde iletişim eksikliği ya da yetersizliği nedeniyle sorunlar, gelişmeler, fırsatlar ya hiç fark edilmiyor ya da iş işten geçtikten sonra karşı karşıya kalınıyor. Oysa tüm bu konular birlikte konuşulup, tartışılabilir ve böylece sektör daha kolay takip edilir. Bunun için de mevcut sorunları, dünyadaki ve Türkiye’deki  gelişmeleri her yönü ile irdeleyeceğimiz bir zirve yapma fikri ortaya çıktı. Tüm bunları da yapı  sektörü temsilcilerinin bir araya gelerek, ortak bir platformda konuşmasını, tartışmasını hedefledik.

Çukurova Yapı Zirvesi’nde neler konuşulacak, bu konular neye göre seçildi? Zirveye kimler katılacak?

Yapı Zirvesi’nde konuşulacak konuları sektörde faaliyet gösteren firmaların temsilcileri, STK’ların yetkileri ile yaptığımız görüşmelerle ve dünyadaki gelişmeleri izleyerek belirledik. İmar ve arsa üretimi, kentsel dönüşüm, yeşil bina, konsept projeler, mimari, markalaşma süreci, zirvede konuşulacak konu aşlıklarından bazıları. Zirvede, konusunda uzman isimler konuşmacı olarak yer alacak. Zirvenin hedef kitlesi ise öncelikle akademisyenler, mimarlar, iç mimarlar, müteahhitler, STK ve yerel yönetim temsilcileri olacak. Biz bu zirveyi bölgede faaliyet gösteren meslek grupları ve odalarla güç birliği yaparak hayata geçireceğiz.

“Herhangi bir yapının mimarisi, peyzajı, akıllı ev olması, yeşil bina olması ve diğer başka özelliklerinin hiçbiri birbirinden bağımsız değil”

Hedef Kitle
Akademisyenler
Finans sektörü temsilcileri
Gayrimenkul ve yatırım danışmanları
İç mimarlar
İnşaat malzemesi üreticileri
Mimarlar
Müteahhitler
Peyzaj mimarları
Yapı sektöründe söz sahibi olan odalar ve STK’lar
Yerel yönetimler

Zirve kapsamında özellikle üzerinde durulacak bir konu var mıdır?

Zirvede konuşulacak konuların hepsi çok önemli. Hiçbiri diğerinden daha az önemli ya da önemsiz değil. Bu konuların hepsi birbiri ile bağlantılı. Bu konuların birini diğerinden ayrı düşünemezsiniz. Herhangi bir yapı, mesela bir bina yeşil bina olacaksa onun mimarisi de peyzajı da akıllı ev olması da birbirinden bağımsız değil. Kentsel dönüşümle ortaya çıkan yeni yaşam alanları, diğer yapılarla aynı önemde. Bu yüzden de bunların tamamının Çukurova Yapı Zirvesi’nde konuşulmasını istiyoruz.

Çukurova Yapı Zirvesi’nin bölgede daha önce yapılan toplantılardan farkı nedir?

Bölgemizde daha önce de odaların ya da sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği bu konuları kapsayan önemli toplantılar yapıldı. Başarılı olduklarını, bölgemize ve sektöre çok değerli katkılar sağladığını düşünüyorum. Çukurova Yapı Zirvesi’nin daha önce yapılanlardan farkı; ilk kez yapı sektöründeki birçok konu tüm tarafları ile birlikte masaya yatırılacak. Konular yerel, ulusal ve global ölçekte konuşulacak. Çukurova Yapı Zirvesi’nin biraz daha genişletilmiş, konuya biraz daha makro yaklaşan bir zirve olacağını düşünüyorum.

Zirvede konuşulacak konular
Akıllı binalar
Başarı öyküleri
Dekorasyon
Finans
İmar ve arsa üretimi
Kentsel dönüşüm
Konsept projeler ve lüks konutlar
Konutlarda ve ofislerde yeni trendler
Markalaşma süreci
Mimari
Pazarlama ve satışta yeni açılımlar
Sektörü bekleyen riskler ve fırsatlar
Yeşil binalar ve enerji verimliliği

“İlk kez yapı sektöründeki birçok konu tüm tarafları ile birlikte masaya yatırılacak”

Çukurova bölgesi Türkiye için önemli bir bölge, ulusal ve uluslararası birçok yatırım yapılıyor, bu yatırımları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bölgeye dışarıdan gelen yatırımlar, bölge için çok önemli. Özellikle marka yatırımlar bölgenin değerini artırır. Markalar, bölgenin gelişmesinde katalizör görevi görür, gücüne güç katar. Her yeni yatırım, geldiği yere ekonomik katkı ve istihdam sağladığı gibi oranın ufkunu da açar; bölge yatırımcısına da yeni vizyon  kazandırır.

Son olarak Öncül Bey, Yapı Zirvesi ile ilgili bilgi almak isteyen okurlarımızın ne yapması gerekiyor?

HOME&OFFICE CONCEPT okurları, zirve ile ilgili bilgiyi Öncül Sefa İletişim Hizmetleri’ni arayarak ve www.yapizirvesi.com adresinden alabilirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.