Öne Çıkanlar yeni yıl Hattuşa-Hitit Başkenti Mersin Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Ali Cin LAVA ısı yalıtımı

Dünya mirasına hediyeler – 3
Selimiye Camii

Bir büyük ustanın şaheseri… Dünyanın sayılı mimari eserlerinden olan Selimiye Camii’nden söz ediyoruz. 1453 yılına kadar başkent olan Edirne, Osmanlı padişahlarının en önemli merkezlerindendi. II. Selim, yönetim 2'nci merkezi olan bu güzel şehir için Mimar Sinan’ı göreve çağırdı.

Mimarlık tarihinin en geniş alana kurulmuş yapısı olan Selimiye, kente hâkim bir tepede inşa edildi. Ayasofya’yı geride bırakan bir yapı olacağı, daha planlar aşamasında belliydi. Yerden yüksekliği 43,28 metre, çapı 31,28 metre olan ana kubbeyi, 6 metre genişliğindeki kemerlerin birbirine bağladığı 8 büyük payeye oturttu. Ayrı bir destek unsuru olarak da biri mihrap üzerinde, 4'üncü köşelerde yer alan 5 yarım kubbeyi kullandı. Geri çekilen ayaklar ise iç mekânda engin bir genişlik yarattı. Caminin dış yüzeylerinde ciddi özenli bir işçilik göze çarpar. Yan yüzeyler ise saray izlenimi uyandırır. Osmanlı Dönemi camilerinin en yüksek minareleri, 70,89 metre ile Selimiye Camii’nin minareleridir. Üstelik üç şerefeli bu minarelerin 2'sindeki şerefelere, birbirini görmeyen 3 ayrı yoldan çıkılıyor. Ve bu, camideki sürprizlerden sadece bir tanesidir. 1569 yılında başladığı camiinin yapımını Koca Sinan 1575’te bitirmiştir. 2 bin 475 metrekarelik alana kurulan camiinin yapımına 400 kalfa, 14 bin işçi, emeği ile katılmıştır. Osmanlı Mimarisi’nin kurucusu Koca Sinan’ın bu ölümsüz eseri, 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday gösterilmiştir. 2011 yılında ise tescil edilerek listeye alınmıştır.

Bursa - Cumalıkızık Osmanlı kentsel ve kırsal yerleşimleri

Bursa özellikle 14’üncü ve 15’inci yüzyıllarda, erken Osmanlı Mimarlığı’nın özelliklerini yansıtan pek çok yapıya kavuştu. İlk Osmanlı Külliyeleri de bu dönemlerde Bursa’da yapıldı. Orhan Gazi, I. Murat,
Yıldırım Bayezid ve II. Murat Külliyeleri başlıcaları… 1400 yılında yapımı tamamlanan Ulu Cami, kentin simgesi haline gelmiş bir yapıdır. Özellikle ipek dokumacılığının yaygın olduğu bölge ticaret merkeziydi. Aynı zamanda hanları ile de ünlü olan Bursa, Koza Han, İpek Han ve Emirhan gibi halen kullanılan alışverişin merkezleridir. Cumalıkızık, bölgedeki Kızık Türkmenlerinin kurduğu 7 köyden biridir. Osmanlı kölelerinin en tipik özelliklerini taşır. Arnavut kaldırımlı yolları ve köy meydanı turistlerin haklı ilgisini çeken özelliklerindendir. Pek çok Yeşilçam filmine plato olmuş Cumalıkızık, günümüzde de dizi filmlerin vazgeçilmez köy mekânlarından olmayı sürdürmektedir. Osmanlının ilk yıllarından kalma Bursa ve Cumalıkızık, 2000 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne aday gösterildi. 2014 yılında ise listeye alındı.

Alanya Kalesi ve Tersane

1221 yıllarında, Selçukluların kışlık başkenti olan Alanya, o zamanlar Alaiye adıyla anılıyordu. Limanı savunmak amaçlı yapılan Kızılkule ve onun yapımını takip eden süreçte, Alaadin Keykubat tarafından yaptırılan Tersane, 1223 yılından bu yana varlığını koruyor. Alaaddin Keykubad, Bizanslılardan alındıktan sonra 1226 yılında yeniden yapılandırdığı kale, Alanya’yı çift taraflı bir panorama ile gözler önüne serer. En tepedeki içkale bölümünde 400 adet su sarnıcı ve “adam atacağı” kulesi bulunmaktadır. Alanya Kalesi ve Tersane 2000 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne aday gösterildi.

Selçuklu kervansarayları

Uzun ticaret seferlerinde dinlenme ihtiyaçları gidermek için yapılmış yapılardır kervansaraylar. Sadece yorgunluk gidermek ve karın doyurmak yetmezdi; aynı zamanda buralarda konaklayan insanların kendilerini güvende de hissetmeleri gerekirdi. Bu nedenle bu yapılar biraz kaleye, biraz saraya benzerlerdi. Anadolu Mimarisi’ni oluşturmada önemli bir yeri olan kervansaraylar ve hanlar aynı zamanda devletin örgütsel gücünü de yansıtırlardı. Barış zamanlarında kervanların konaklaması, savaş zamanlarında ise savunma açısından önemli yerlerdi. Kervansarayların bünyesinde konaklayanların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmek için cami, hamam, kütüphane, hekim ve veteriner odasının yanı sıra onarım için atölyeler de bulunurdu. 2000 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne “kültürel peyzaj” alanında aday gösterildi. 

Selçuklu başkenti Konya

Selçuklular en zarif ve en başarılı örneklerini Konya’ya etmişler. Dümdüz bir ovaya yayılmış bu düzenli kentin tam ortasında yükselen Alaaddin Camii görenlerde hayranlık uyandırır niteliktedir.
1155 yılında yapımına başlanan cami, 1221'de I. Alaaddin Keykubad zamanında tamamlanabilmiştir. Düz tavanlı caminin mozaik süslemeli kubbesi, minberi ve mihrabı döneminin en güzel el işçiliğinin göstergeleridir. Konya’nın adını dünyaya duyuran Mevlana Celaleddin-i Rumi, arkasında bıraktığı türbesinden çok düşünceleri ile bugün yaşamaya devam ediyor. Her yıl 1 milyondan fazla insanın
ziyaretine açılan bu külahlı türbe 1274 yılında Sultan Velet tarafından buradaki gül bahçesinin içine yaptırılmış. Eğitime büyük önem veren Selçuklular, medreselerdeki işçilikle de dikkati çekmişlerdir. Bunlardan en bilinenleri Karatay Madresesi ile İnceminareli Medrese’dir. 200 yılı aşkın bir süre Selçuklu başkenti olarak yaşamış olan Konya, sahip olduğu eserleriyle 2000 yılında Kültür ve Tabiat
Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne aday gösterildi.

İshak Paşa Sarayı

Sadece Doğubayazıt’ın değil bütün Doğu Anadolu’nun simgesidir İshak Paşa Sarayı... Osmanlı saraylarının küçük ve eklektik bir benzeri sayılabilir bu görkemli yapı. 7 bin 600 metrekarelik bir alana yayılan İshak Paşa Sarayı, düzgün kesme taştan yapılmış üzeri kabartmalarla bezenmiş dış görünümüyle, bütün görkemini içinde saklayan Topkapı Sarayı gibidir adeta. Çıldır ayanından İshak Paşa tarafından 1685 tarihinde yaptırılmaya başlanan saray 2 kuşak sonra torunu Mehmet Paşa zamanında tam 99 yıl sonra tamamlanmıştır. 2000 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne aday gösterilen İshak Paşa Sarayı 2011 yılında geçici listeye alınmıştır. 
AYSUN ÖNCÜL
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.