Öne Çıkanlar Le Corbusier Abdurrahman Güngör Yavuz Işık Zücaciye nesim ekinci

“Her proje insan ekseninde ilerler”
Sizi tanıyabilir miyiz, kaç yıldır mimarlık yapıyorsunuz? 

1977 yılında Kayseri’de doğdum. 2001 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldum. Lisans eğitimim süresince büyük şantiyelerde ve tasarım ofislerinde edindiğim 5 yıllık deneyimin ardından eski ortağım Zafer Murat ile birlikte REM Mimarlık Ofisini kurduk. Ardından ofisimizin ismini 2011 yılında Sabri Paşayiğit Design Office olarak değiştirdik.

Mimari olarak daha çok konut projeleri çalışıyorsunuz. Konut projelerini sizin için farklı kılan nedir?

Aslında çok çeşitli projeler tasarlayan bir ofisiz. Her proje insan ekseninde ilerler. Konut projeleri de bizim için çok önemli tabi. İnsanların kendilerini en rahat ve en güvende hissettikleri yer evleridir. Buna bağlı olarak insan ve çevreyle barışık, mimari açıdan estetik görünümlü, fonksiyonel konut projeleri yapmak bizi mutlu ediyor. 

Ticari yapı çalışırken mi konut çalışırken mi daha yaratıcı olduğunuzu düşünüyorsunuz? 

Konut yapılarının kendine has belli başlı kuralları var. İnsanlar için yaşayacakları yeri tasarlarken bir takım kuralları ve koşulları sağlamanız birinci önceliğiniz oluyor. Bunun yanında konut yapılarında kullanıcının yanı sıra işverenin ve müteahhitlerin de baskın olan bir takım tercihleri olabiliyor, tüm bunlar göz önüne alındığında ortaya çıkan ürün çok fazla yaratıcı olması gereken mimar ve tasarımcılara hareket edebileceği bir alan bırakmıyor. Ticari yapıda ise hacimleri biçimlendirmek konusunda daha özgürsünüz. Elbette ticari yapılar için de göz önüne alınması gereken bir takım gereksinimler var ancak bu noktalar konutta olduğu gibi keskin gereksinimler olmadıkları gibi tasarımcıya mekân organizasyonu ve cephe kurgusunda daha çok serbest alan sunuyor ve yaratıcı olma fırsatını arttırıyor. 

Bir aile ya da yalnız yaşayan biri için mekân tasarlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Biz mekânı, insan yaşamını şekillendiren en önemli unsur olarak görüyoruz. Mekân tasarlarken hem aile hem de yalnız yaşayan biri için insanların özelliklerine ve gereksinmelerine cevap vermek gerekmektedir. Mekânlardan maksimum verimli şekilde yararlanmak çok önemlidir. Yalnız yaşayanlar daha küçük mekânları tercih ederler, ama mekân küçük de olsa fark etmez. Küçük mekânlardan da doğru planlamalar ve detaylarla maksimum fayda sağlanmalı ve tüm ihtiyaçlar karşılamalıdır. Özetle mekânın büyüklüğü ne olursa olsun kullanılabilir ve fonksiyonel olmalıdır.

Adanapark AVM, yeraltı suyundan enerji elde etme niteliğiyle Avrupa’da bir ilk.

Adana için bir alışveriş merkezi tasarladınız ve bu alışveriş merkezinin yeraltı suyunu kullanarak enerji elde etmek gibi niteliği var. Bize bundan bahsedebilir misiniz?

Adana’ya çok ciddi katkılar sağlayacağını düşündüğümüz, yaklaşık 65 bin – 70 bin metrekarelik kiralanabilir alanı olan, Adana şehri için alışmış alışveriş deneyiminin yanı sıra, giriş aksı doğrultusunda konumlanan alışveriş ve oturma alanlarını da kapsayan birimlerin ve su havuzlarıyla, botanik bahçelerle zenginleştirilen rekreasyon alanlarının Adana halkına yeni bir yaşam merkezi oluşturmasını amaçladığımız bir proje Parkadana AVM. Aynı zamanda yeraltı suyundan enerji elde etme niteliğiyle de Avrupa’da bir ilk olma özelliğinde… 

Adana’yı incelediğimizde, insanlar Adana'daki kapalı alanları yaz aylarında bir serinleme mekânı olarak görüyor. Dolayısıyla bazı yapılmış projelerde bunların işlemediğini ve çok büyük sıkıntılar çekildiğini gördük. Bunları mekanik ekiple paylaştığımızda da çok ciddi enerji maliyetlerinden bahsettiler. Projemizde zemin firmalarıyla çalışırken yer altında altı metreden sonra çok büyük bir su bloğunun olduğunu ve suyun 30 metrenin altında da içilebilir nitelikte kaliteli bir su olduğunu öğrendik. Yapılarda yer altındaki suyun sıcaklığının kullanımı konusunda daha önceden deneyimlerim olduğundan, bu konu üzerinde araştırmalar yapmaya başladık ve ulaştığımız verimli sonuçların ardından bu sistemi tasarımımıza entegre ettik.
HACER ARIK GÖNÜL
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.