Öne Çıkanlar Stevie Awards şarap soğutucu Polimeks Yekta Kopan uzaktan erişim

“Masa başına, sadece fikirleri yerli yerine oturtmak için geçerim”
Tasarımla buluşma hikâyeniz nasıl başladı?

Kendimi bildim bileli elimde kağıt ve kalem vardı. Bütün oyuncakları parçalara ayırıp onlarla başka oyuncaklar yaptığım çocukluk yıllarımda başladı sanırım. Bunu yaparken, bana ait olduğu anlaşılsın diye mutlaka farklı eklemeler de yapardım. Tasarıma olan bu ilgi beni, önceleri bir marangoz atölyesinde yaz aylarında çalışmaya, sonra da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne yöneltti.

Tıpkı çocukluğunuzda olduğu gibi hayal kurmaya devam edebiliyor musunuz, işinizde hayallere ne kadar yer var?

Don Miguel Ruiz, Beşinci Anlaşma adlı kitabında şöyle der: Çok küçük bir çocukken, hiçbir sembole anlam veremediğiniz, enformasyonun kafanızı işgal etmediği zamanları hatırlamaya çalışın. Varlığını yeniden bulunca tıpkı bir çiçeğe, rüzgara; tıpkı okyanusa, güneşe, ışığa benzersiniz. Siz tıpkı size benzersiniz. Doğrulayan, inanacak hiçbir şey yoktur. Burada sadece olmak için bulunuyorsunuz. Hayattan zevk almaktan, mutlu olmaktan başka amacınız yok. Tek olmanız gereken, gerçek siz olmak. Sahici olun. Varlık olun. Mutluluk olun. Sevgi olun. Coşku olun. Kendiniz olun; esas mesele bu. Bilgelik bu.

Hayal kurarak çalışmayı seviyorum çünkü benim için başarının tanımı, başkalarına ilham vermekle başlıyor. Hayat her zaman diretse de çocuk olmak iyidir. Uzun yıllardır bu sektörde çalışıyorum, binlerce tüketiciye ulaşmış tasarımlara imza attım. İyi Ben ağırlıklı olarak banka şubeleri ve merkez ofisler gibi kurumsal alanlara ürünler çalışsam da, günümüzde ofis anlayışının değişmesi ile artık kurumsal dünyada da hayallere yer var.

Yeni bir tasarım için nasıl bir motivasyona ihtiyacınız var?

Motivasyon, kaynağı kendimizde olan, içimizde barındırdığımız bir olgu, dışarıda aramaya gerek yok. Ama yeni fikirler için durum değişebilir; bazen eğlence ve keyif beni tasarım konusunda heyecanlandırırken bazen de yalnız kalıp içselleşmeyi tercih ederim. Ve tasarımlarım o an biter. Masa başına sadece, fikirleri yerli yerine oturtmak için geçerim.

Tasarımın fikir aşaması mı sizin için daha heyecanlı, yoksa kullanıcıya ulaştığı an mı?

Duygusal bir yapım var. Empati kurmayı, insanlara ulaşmayı seviyorum. Tasarladığım bir mekânın ya da ürünün insanlara ulaşması, benim için çok önemli ve mutluluk verici.

Tasarımlarınız içerisinde ayrı yere koyduğunuz ürünler oluyor mu?

Çağdaş ofis dinamiklerine göre tasarladığım ve bana Red Dot Tasarım Ödülü kazandıran E-motion isimli ürünün bendeki yeri ayrıdır.

Tasarımlarıyla size ilham veren biri var mı?

Dieter Rams. 1950-60’lı yıllarda Braun için yaptığı ürünler günümüzde hala ilham kaynağıdır ve endüstriyel tasarımın en iyi örnekleri arasında kabul edilir.

Tuna Ofis tasarımları için net bir çizgiden bahsedebilir miyiz?

Çizgi konusunun göreceli olduğunu düşünüyorum. Ancak biz yerimizi günümüzün ihtiyaçlarına göre belirliyoruz. Bu nedenle ürünlerimizde geçmişten geleceğe geçişin izlerini görebilirsiniz.

Günümüz trendleri endüstriyel tasarımları nasıl etkiliyor?

Trend bana her zaman modayı çağrıştırıyor. Çizgiler, desenler, 60’lar, 70’ler… Modada her yıl değişiklik söz konusu. Tasarım disiplinlerini benimsemiş markalar ise, zamana yayılan ürünler ve koleksiyonlar hazırlar. Klasik bir takım elbise gibi düşünebilirsiniz, gardırobunuzdaki yeri her zaman hazırdır. Tabii özellikle endüstriyel işlerde, bir önceki yıl başlayan trendler etki etse de sıra dışı tasarımlar kendi trendini yakalar ve farklılaşır. bir ekibe inanırım, çalışma takımım her zaman harika işler çıkarır. Şu an tasarım bölüm başkanlığı görevini sürdürdüğüm Tuna’da 20 yıldır çalışıyorum ve burası hayallere değer veren bir marka.

Yeni dönemde ofislerde bizi ne gibi yenilikler bekliyor?

Gelecek yıllarda ofis anlayışının tamamen farklılaşacağına inanıyorum. Kurumsallığın çok yoğun olduğu yerler yerine, insanların bir arada olduğu, daha verimli ve enerjik hissedeceği yapılar / ürünler öncülük edecektir. Biz Tuna Ofis olarak, akustik ürünler üzerine bir çalışma yapıyoruz. Özellikle kalabalık ofislerdeki gürültü kirliliği verimliliği düşürüyor. Buna çözüm getirecek akustik ürünlerle hem görsel anlamda hem de iç mimaride etki yaratacağımızı düşünüyoruz. Üniversitelerle iş birliğiyle ilerleyeceğiz. Patentlerini aldığımız ürünleri 2017 yılında piyasaya sunmayı hedefliyoruz.

Ofisler günümüzde hızla değişen çalışma koşullarına nasıl uyum sağlıyor?
Eğilimler tüm dünyada zamanın ihtiyaçlarına göre değişiyor ve bu durum ofis sektöründe de kendini hissettiriyor. Çalışanlar ve yeni kuşaklar yaratıcı girişimlerde bulunurken, bizler de ihtiyaçlara göre gelişen teknoloji ve veri kullanımıyla farklı ürünleri daha hızlı deneyimlemekteyiz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.