Öne Çıkanlar Aydın Büyüktaş GreenCoat yataş Group Business France Santimetre

Reel sektörde 5 yıllık ciro yükselişi ile Cumhuriyet tarihinin en iyisi
İnşaat ve gayrimenkul sektörünün en’lerini bir araya getiren “Sign of the City Awards” yarışmasından 3 ödülle dönen Nef, başarılarını sürdürmeye devam ediyor. Nef Apartments
Kemerburgaz 04 ile ‘En İyi Konut’, Nef Offices Kağıthane 11 ile ‘En İyi Ofis’ ve Nef Ataköy 22 ile ‘En İyi Rezidans’ ödüllerine layık görülen Nef, “erişebilir özgürlük” olarak ele aldığı lüks kavramını yeni baştan yaratıyor.

Nef olarak yükselmelerindeki ve başarılarının devamındaki sırlarını HOME&OFFICE CONCEPT okurlarıyla paylaşan Nef ’in İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, insanlar için ince düşünülmüş yaşam alanları tasarlamak hedefiyle yollarına devam ettiklerini anlattı:

En iyi konut, en iyi rezidans ve en iyi ofis kategorilerinde ödül aldınız? Sizin projelerinizi diğer projelerden farklı kılan özellikler nelerdi?

Nef, nefesten gelir. Nefes bir borçtur, aldığınız kadar verirsiniz. Yola çıktığımız ilk günden bu yana hep şunu soruyoruz: Eğer aldığımız her nefes bir mucizeyse, neden her seferinde farklı bir mucize olmasın, neden hep daha iyisi olmasın?

Nef olarak erişebilir lüks kavramını, “erişebilir özgürlük” olarak yeniden ele aldık. Kendimize de şu soruları sorduk: “Neden herkesin 5 bin metrekare evi olmasın?” “Aldığımız 2+1 eve neden ihtiyacımız olduğunda bir oda daha ekleyemeyelim?” Buradan Fold konsepti ortaya çıktı. Fold konsepti, ürünün yapısını tamamen değiştiren ve statikliğini kırmaya yönelik bir yaklaşımdır. Burada sahip olduğunuz metrekareyi kolaylıkla genişletmek, mekânı ihtiyacınıza yönelik büyütüp küçültmek mümkün. Ayrıca projelerimizde milyonlarca dolara alınan evlerde bile olmayan sinema odası, müzik ve hobi  ortamları,
oyun odaları gibi birçok özellik var ve Nef sakinleri bunları istedikleri zaman kullanma şansına sahip oluyor. Kullandıkça ve kullandıkları kadar ödeyebiliyorlar. Yani 2+1 mütevazı eviniz doğum günü partiniz için bir anda 300 metrekarelik bir alana dönüşebiliyor. Bu yaklaşımı görenlerin aklına hemen “erişilebilir lüks” tanımı gelebilir. Biz bunu “erişilebilir özgürlük” olarak tanımlıyoruz. Zira lüks herkesin ihtiyacı değil ama özgürlük içimizin  derinlerinden gelen ve hepimizin ihtiyacıdır. Bir nevi derdimizdir ve biz de bununla dertlendik.


Ulusal ve uluslararası birçok başarıya imzanızı attınız. Çukurova bölgesinden yükselerek dünyaya adını duyuran bir marka olmanın başarısını neye borçlusunuz?

Nef, insanlar için ince düşünülmüş yaşam alanları tasarlama hedefiyle kuruldu. Amacımız, modern dünyada hızla değişen yaşam ihtiyaçlarına ve bu değişime en iyi şekilde cevap sunacak daha pratik bir çözüm tasarlamaktı. Markamızın kuruluş rasyonelini belirledikten sonra, öncelikle Türkiye’de ve dünyadaki 6 ülkede büyük metropollerde sektörel ihtiyaçları analiz etmek için uzman kişi ve kurumlarla çeşitli anketler ve araştırmalar yaptık. Hedef kitlemizin beklentilerini anladıktan sonra, tasarımı odak noktamız haline getirdik. Gayrimenkul sektörüne yeni bir soluk kazandırmak için satıştan pazarlamaya bütün katma değer zincirini yeniden tasarladık. 

Sektörde ürün odaklı yaklaşım hakim iken bizler insan odaklı yaklaşımı benimsiyoruz. Kurulduğumuz ilk günden itibaren, “Neden daha iyi olmasın?” sorusunu sorarak yenilikçi çözümler ürettik ve sektöre pek çok ilk kazandırdık. 2014 yılında en çok ve en hızlı konut yaparak sektör liderliğine yükseldik. Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atarak, reel sektörde 5 yılda 1 milyar TL ciroya ulaşan ilk şirket olduk. 2015 yılında da 1,3 milyar TL ciro ile sektör liderliğini koruduk.

Başarılarınızın devamı ve sürekliliği açısından ne gibi ARGE çalışmaları yapıyorsunuz?

Öncelikle pek de esnek olmayan gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olarak, 18 patent ve faydalı ürüne sahibiz. Sürekli yeni buluş ve keşiflerle uluslararası ölçekte faaliyetlerimize devam ediyoruz. Dünyada endüstriyel tasarımcılarla çalışan ilk gayrimenkul markasıyız. Foldhome ve foldoffice gibi talep gören inovasyonlar geliştirdik. Şimdi bu keşiflerle New York, Berlin gibi şehirlerde projeler geliştiriyoruz. Öte yandan bir Nef keşfi olan foldhome konseptini, lokasyondan bağımsız genişleterek, 2 yeni inovasyonumuzu duyurmaya hazırlanıyoruz. Konseptler sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada mülkiyet kavramının sorgulanmasını sağlayacak, özgürlüğü herkes için ulaşılabilir kılacak. Şunun müjdesini vermeliyim ki; bu inovasyonlar aynı zamanda Nef ’e yeni bir kulvar daha açacak.

Konut satışlarında rekor kırmış durumdasınız. Bunu nasıl başardınız?

Bunda geleneksel yaklaşım yerine inovatif buluşlarla ilerliyor oluşumuzun payı yüksek. Öte yandan önceki konuda bahsettiğim gibi hem patentlerimiz, hem faydalı ürünlerimiz hem de dünyanın önde gelen endüstriyel tasarımcılarıyla çalışıyor oluşumuz da sektörde bizi   ayrıştırıyor. foldhome ve foldoffice konseptleriyle sabit gider ve masrafları da en aza indirgiyoruz. Şehrin merkezi lokasyonlarında, herkes için erişebilir, efektif yaşam alanları tasarlıyoruz. Bunlar satış performansımızı ciddi etkiliyor. Projelerimizin yüzde 75’ini ilk 90 günde satıyoruz. Son 2 yılda 4 binin üstünde satışla sektörün en hızlı ve en çok konut satan gayrimenkul şirketi konumundayız.

Geçen sene düzenlenen Sign of the City yarışmasında hangi kategorilerde kaç ödül aldınız?

Nef olarak, 2015’te düzenlenen Sign of the City’de de 3 ödül aldık. Geçen yıl Kentsel Strateji ile birlikte yürüttüğü Vizyon Projesi ile “En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü”nü alırken, Nef Merter 12 projesiyle “Devam Eden En İyi Karma Kullanımlı Proje” ve İş GYO ile birlikte gerçekleştirilen İnistanbul Gala projesi ile “Devam Eden En İyi Mimari Tasarım (Özel Sektör)” ödüllerine layık görüldük.

Sign of the City yarışması ve buna benzer diğer büyük çaplı yarışmaların sektöre katkıları nelerdir?

Bu gibi başarılı organizasyonlar sektöre motivasyon ve moral sağlıyor. Bu da şirketlerin başarı çıtasını yukarı taşımalarını sağlıyor.
HAZIRLAYAN: NAZİRE HİÇYAKMAZER
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.