Öne Çıkanlar Zücaciye Mersin Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Ali Cin Osman Demirel Güneş Enerjisi Paneli nano ıhlara

120’nci yılda ATO’ya yeni bina
Üyelerinin beklenti ve ihtiyaçlarına uygun kaliteli ve modern hizmeti sunabilmek için yeni hizmet binasının yapımına onay veren Adana Ticaret Odası, bu kapsamda “Adana Ticaret Odası Hizmet Binası Ulusal Mimari Proje Yarışması” düzenledi. 133 katılımın gerçekleştiği yarışmada birinciliği Mimar Erkan Erdoğan’ın projesi kazandı.

Adana Ticaret Odası, 120. yaşını kutladığı 2014 yılında, üyelerinin beklenti ve ihtiyaçlarına uygun hizmet sunabilmek için yeni hizmet binasının yapımına onay verdi. Adana - Mersin karayolu üzerinde, Adana Sanayi Odası’nın doğusunda bulunan arsaya yapılacak hizmet binası için düzenlenen “Adana Ticaret Odası Hizmet Binası Ulusal Mimari Proje Yarışması”na 133 ekip katıldı.

Mimari dil oluşumunda, Adana iklim verileri dikkate alınarak, geleneksel avlu fikrinden yola çıkılmış

Adana Sheraton Oteli’nde düzenlenen “Adana Ticaret Odası Hizmet Binası Ulusal Mimari Proje Yarışması Ödül Töreni”ne, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü başta olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisi, ATO Meclis Başkanı Tarkan Kulak, Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri katıldı. Törenin açılışında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Menevşe, yeni bina yapımı ile üyelerinin gelişen ve değişen ihtiyaçlarına yanıt verebilen, kaliteli hizmet sunulan bir binanın ötesinde, Adana’nın mimari gelişimine esin kaynağı olacak ve kentte iz bırakacak simgesel bir eser kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Yeni binanın temeli birkaç ay içerisinde atılacak

Adana Ticaret Odası’nın 120. yaşında, böyle bir hizmetin ilk adımlarını atabilmekten dolayı büyük gurur duyduklarını vurgulayan Menevşe, “Yeni binamızın mimari projesinin, ulusal bir yarışma ile elde edilmesinin doğru olacağını düşünerek, böyle bir organizasyon düzenledik. Yarışmaya, benzeri etkinliklerde şimdiye kadar görülmeyen ölçüde geniş bir katılım oldu ve toplam 133 ekip katıldı. Türkiye genelinde saygın akademisyen mimarlardan oluşan jürimiz, bu 133 eseri büyük bir titizlikle inceledi ve yarışma sonucunu açıkladı. Yeni binamızın temelini birkaç ay içerisinde atabilmeyi ve bir buçuk yıl içerisinde de açılışını yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Projenin, ulusal düzeyde gerçekleştirilen, geniş katılımlı bir yarışmayla belirlenmesinin son derece anlamlı olduğunu söyleyen Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Bekir Kamışlı da bu yöndeki girişimlerinden dolayı ATO’yu kutladı. Mimari yarışmalarla elde edilen projelerin kent estetiğine de katkı sağladığını belirten Kamışlı, “Bu nedenle biz mimarlar olarak, mimari yarışmalarla hayata geçirilen projelerin çoğalmasını istiyoruz. Mimari projeler daha güzel daha yaşanabilir bir kente atılan önemli adımlardır. Umarım bu proje kısa zamanda hayata geçirilir” dedi.

133 eser arasından birinciliği Mimar Erkan Erdoğan kazandı

Erkan Erdoğan’ın projesi jüri tarafından beğenildi

Konuşmaların ardından ilk üçe giren, mansiyon alan ve satın alınan projelere ödülleri verildi. Çok sayıda mimarın da izleyici olarak katıldığı ödül töreninde Mimar Erkan Erdoğan’ın projesi 133 eser arasından birinciliği kazanırken, Bora Örgülü - Didem Akyon Altun’un projesi ikinci, Cihan Sevindik - Doğan Türkkan’ın projesi ise üçüncü oldu.

HOME&OFFICE CONCEPT’e konuşan, yarışmanın birincisi Erdoğan, yarışmaları mimarlık ortamını ileri götüren süreçler olarak gördüğünü dile getiriyor ve ekliyor: “Bu anlamda ofis olarak fırsat buldukça yarışmalara girmeye çalışıyoruz. Yarışmalar, genç mimarlar için söz söyleme fırsatı oluyor. Piyasa diye tabir ettiğimiz ortamda, yarışmada olduğu gibi özgürce fikrinizi ortaya koyamıyorsunuz. Adana Ticaret Odası yarışmasını da Adana bağlamında, bir söz söyleme fırsatı olarak gördük. Böylelikle eskizlerle başlayan bu süreç, yarışmaya katıldığımız ve ödül aldığımız bir tasarıma dönüştü.”

Tasarlanan bina, idari birimler, 500 kişilik bir konferans salonu, ticaret odası meclisi, kütüphane, ticaret müzesi ve sosyal merkezi içeren yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alandan ve buna ek olarak da teknik birimleri ve otoparkı içeren yaklaşık 12 bin metrekarelik bodrum katlarından oluşuyor. Tasarımı gerçekleştirilen yeni Adana Ticaret Odası Hizmet Binası, Adana için simgesel bir yapı olmayı, davetkârlığı ve kamusallığı ile de öne çıkmayı amaçlıyor.

Tasarım sürecinde, tasarım alanının kısıtlı olması ve programın yoğun olması, tasarımı katlı bir yapılaşmaya götürmüş. Bölgenin kamuya hizmet veren yapılar ile tanımlı olduğunu belirten Erdoğan, buna rağmen içe dönük olmasının tespit ettikleri problemlerden biri olduğunun altını çiziyor. Bu yüzden de erişebilirlik ve ulaşılabilirlik, tasarım sürecinde büyük önem arz etmiş. Konumu itibari ile algılanabilirliğinin yüksek olması da yapıya simgesel bir görev yüklemiş. Tasarım sürecinde, Adana iklim verileri de dikkate alınarak, mimari dil oluşumunda geleneksel avlu fikrinden yola çıkılmış. Sosyal - kültürel birimleri ve idari birimleri ayrı kütleler olarak tasarlayarak, kurguyu yeniden yorumlayan Erdoğan, yoğun program verileri ile de bu oluşumu düşeye taşımış. Sanayi odası ile arasında bulunan yolun yayalaştırılarak düzenlenmesi ile de hem yapının zeminle olan ilişkisi güçlendirilmiş, hem de müzeye dönüştürülmesi düşünülen milli mensucat fabrikası ile olan ilişkide, sosyal aktiviteleri barındırma imkânı sağlanmış.
Hazırlayan: Hilal Erkan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.