Öne Çıkanlar Aydın Büyüktaş yataş Group GreenCoat Santimetre Business France

Türkiye’nin gayrimenkul "Oscar"ları sahiplerini buldu

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün en’lerini bir araya getiren “Sign of the City Awards” yarışmasının ödül töreni Hilton İstanbul Bomonti’de gerçekleştirildi. Gecenin sunuculuğunu Ceylan Saner üstlendi. Sektörü hareketlendirmek ve uluslararası düzeye yükselmesi için teşvik etmek amacıyla düzenlenen “Sign of the City Awards” kapsamında 22 dalda ödül verildi. 

Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törende Lineadecor’un proje ortaklığında ve Emlakkonut katkılarıyla hayata geçen, EY’ın stratejik ortaklığındaki SotCA’nın bu yılki platin sponsoru Hyundai Elevator Türkiye ve Vestel oldu. 


Özhaseki: “İnşaat sektörü çok gelişiyor”

Ödül töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, medeniyet ve demokrasi kültürünün şehirlerde gelişmesinden dolayı şehirlerin düzgün yapılanması gerektiğini vurgulayarak “Şehirler aslında insanların yansımasıdır. İçinde yaşayan insanların ilişki biçimlerini dışarıya yansıtan siluettir. Aynı zamanda canlı organizmalardır, bakım ister, iyi ve kötü günleri vardır. İnşaat sektörü çok gelişiyor. Dünyadaki ilk 250 inşaat firması arasında 42 tane Türk firması var. Bu miktarlar daha da artacaktır. Sağlıklı ve kimlikli kentler ortaya çıkaracak gücümüz olduğu inancı duyuyoruz” dedi. 

Özhaseki: “inşaat sektörünün temsilcileriyle bir araya geldik”
Bakan Özhaseki, birkaç ay önce inşaat sektörünün temsilcileriyle bir araya geldiklerini belirterek “Bize güzel öneriler sundular. İnşaat sektörünü nasıl canlandırırız diye çalıştık. Müteahhitlerin ne istediği konusunda 10 madde belirledik. İçerisinde birtakım tedbir ve teşvikler var. Ekonomik kurulda görüştük, Bakanlar Kurulu’nda sıraya girdi” şeklinde konuştu.

Topbaş: “Ülkemizde kentsel dönüşüme ciddi bir ihtiyaç”
İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yaptığı konuşmada kentsel dönüşüme vurgu yaparak, “Ülkemizde kentsel dönüşüme ciddi bir ihtiyaç var. Geçmişteki yaşam alanlarımız ihtiyaçlara cevap vermiyor, onları düzeltmek için çalışma yapmak zorundayız. Bunu yaparken de teknolojiden yararlanmalıyız. Gururla ifade edebiliriz ki, hem uygulamada mimari tasarımda dünyada rekabet edebilecek hale geldik. Geleceğe imza attığımızın farkında olmalıyız. Mimarlar olarak bunun sorumluğunu taşıyoruz” diye konuştu.

Sabancı: “Hayalleri gerçek yapmak için çalışacağız”
Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı ise hayalleri gerçek yapmak ve daha yaşanır mekânlar oluşturmak için hep birlikte siz çalışmaya devam edeceklerini ifade ederek, “Önce yaşam için küçük kulübeler hayal ederdik, şimdi sizin sayenizde Mars’ta hayat hayal edebilecek hale geldik. Bence çok önemli başka bir gelişme de lüks kavramını bir avuç varlıklı azınlığın elinden çıkardınız ve demokratikleştirdiniz. Ayrıca sadece konfor ve teknolojik gelişmeler değil, bunların içine sanat da koydunuz. 3 yıl evvel burada bu gecenin ilkini yapmıştık. O zaman size bir söz vermiştim: Hürriyet olarak bir işe başladığımızda gelenekselleştiririz. Size söz veriyorum ki, bir daha, bir daha yapacağız. Bu sene üçüncüsündeyiz, bu sene de bu sözü size ve kendime hatırlatmak istedim” dedi.

Bu sene bir ilk oldu
SotCA’nın giderek artan öneminden ve sektöre kattığı saygınlıktan bahseden Jüri Başkanı Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Güzin Konuk da gecede yaptığı konuşmada, “Her geçen yıl gayrimenkul sektörünün her kesiminden daha fazla temsilcinin benimseyerek sahiplendiği Sign of the City Awards’ta bu yıl değerlendirme sürecinde önemli bir yeniliğe şahit olduk. Değerlendirme sürecinde, başvuru sahipleri, canlı bağlantı ile jüri üyelerine projelerini ve farklılaşan yanlarını anlatma fırsatı yakaladı ”dedi. 

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın katıldığı törene Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AKP Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Emlak Konut GYO A.Ş Genel Müdürü Murat Kurum, GYODER Başkanı Aziz Torun, İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Lineadecor Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş, Hyundai Elevator Türkiye CEO’su Hakan Ek, Vestel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Tunç Berkman ile birlikte sektörün önde gelen birçok ismi katıldı.


22 ödül sahiplerini buldu
Türkiye’nin önde gelen inşaat ve gayrimenkul projeleri, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Güzin Konuk ve Prof. Dr. Suha Özkan’ın (Dünya Mimarlık Topluluğu Kurucu Başkanı) eş başkanlığında toplanan profesyoneller ve akademisyenlerden oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Yarışmada, 79 projenin 122 başvurusu değerlendirildi. Değerlendirme sürecinde, bu yıl ilk defa başvuru sahipleri canlı bağlantı ile jüri üyelerine projelerini ve farklılaşan yanlarını anlatma fırsatı yakaladı. Törende 22 ödül sahibini buldu. 

Yarışma kapsamında; En İyi Konut Projeleri, En İyi Ticari Projeler, En İyi Hizmet Yapıları, Mimarlık kategorilerinin yanı sıra En İyi Kentsel Tasarım, En İyi Karma Kullanımlı Proje, En İyi Kentsel Dönüşüm Projesi, En Yeşil Bina, En İyi Pazarlama Kampanyası, En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi kategorilerinde seçilen projeler belirlendi. Mimar ve kent plancısı Prof. Hüseyin Kaptan, Jüri Onur Ödülü’nün sahibi oldu. Jüri aynı zamanda özel ödüller de verdi.

Sign of the City’nin seçilen projeleri:

En iyi Konut Projeleri Kategorisi

En İyi Konut – Tamamlanmış Projeler
NEF Apartments Kemerburgaz 04-NEF
Ödül Veren: Lineadecor Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş
En İyi Konut – Devam Eden Projeler
AND Pastel- AND Gayrimenkul 
Ödül Veren: Lineadecor Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş
En İyi Çok Katlı Konut – Devam Eden Projeler
Manzara Adalar-İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
Ödül Veren: Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı
En İyi Müstakil Konut – Devam Eden Projeler
Jardin Eden Çeşme - Pana Yapı
Ödül Veren: Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı
En İyi Rezidans – Devam Eden Projeler
NEF Ataköy 22 - NEF
Ödül Veren: Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Çağlar Göğüş

En İyi Ticari Projeler Kategorisi

En İyi Ofis – Tamamlanmış Projeler
NEF Offices Kağıthane 11 - NEF
Ödül Veren: Hürriyet İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan
En İyi Ofis – Devam Eden Projeler
İstanbul Tower 205 - Metal Yapı Konut
Ödül Veren: Hürriyet İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan
En İyi Bölgesel Merkezli AVM - Devam Eden Projeler
Novada Park Şanlıurfa - Turkmall Yatırım ve Havacılık
Ödül Veren: Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin
En İyi Endüstriyel / Lojistik Yapı - Devam Eden Projeler
Dalaman Uluslararası Havalimanı Yeni Terminali - YDA Group
Ödül Veren: Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin
En İyi Karma Kullanımlı Proje - Devam Eden Projeler
Vadistanbul - Artaş & Invest Ortaklığı
Ödül Veren: Hyundai Elevator Türkiye CEO’su Hakan Ek

En İyi Hizmet Yapıları Kategorisi

En İyi Sağlık Binası – Devam Eden Projeler
Memorial Bahçelievler Hastanesi-Memorial Sağlık Yatırımları
Ödül Veren: Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan

Mimarlık Kategorisi

En İyi Mimari Tasarım (Özel Sektör) – Tamamlanmış Projeler
Bomonti Modern Palas-Extensa İstanbul Emlak Yatırım
Ödül Veren: AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan
En İyi Mimari Tasarım (Özel Sektör) – Devam Eden Projeler
Univa Student Residence – Erkanlı Grup 
Ödül Veren: AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan
En İyi Kentsel Dönüşüm Projesi
5. Levent - Torunlar GYO & Kiptaş
Ödül Veren: İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş
En Yeşil Bina – Tamamlanmış Projeler
Gülnar Koru Evleri-Deneyim Proje Planlama 
Ödül Veren: Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan

Diğer Kategoriler

En İyi Pazarlama Kampanyası – Devam Eden Projeler
DKY ON Kağıthane- DKY İnşaat
En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi
TAK Kartal - Kartal Belediyesi ve Yerel Girişime Destek Platformu
Sign of the City Özel Ödülü – GYODER
Jüri Onur Ödülü – Prof. Hüseyin Kaptan
Jüri Özel Ödülü: Milos Park Homes- Kıbrıs Developments
Jüri Özel Ödülü: Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi Restorasyonu- Türkiye Seyahat Acentaları Birliği
Sosyo-Kültürel Yapı Jüri Özel Ödülü: Kazakistan Milli Müzesi- YDA Group
Nef, Sign of the City’de ödülleri topladı


Sign of the City’nin en çok ödül alan firması Nef oldu

Çevreci ve sürdürülebilir vizyona sahip inşaat ve gayrimenkul projelerinin değerlendirildiği Sign of the City’de, Nef, Nef Apartments Kemerburgaz 04 ile ‘En İyi Konut’, Nef Offices Kağıthane 11 ile ‘En İyi Ofis’ ve Nef Ataköy 22 ile ‘En İyi Rezidans’ ödüllerine layık görüldü. Nef 3 ödülle gecenin en çok ödül alan markası oldu.  

Sahip olduğu 18 patent ve faydalı ürün ile uluslararası ölçekte faaliyetlerine devam eden Nef, dünyada endüstriyel tasarımcılarla çalışan ilk gayrimenkul markası. Ulaşılabilir lüks kavramını, ‘ulaşılabilir özgürlük’ olarak yeniden ele alan Nef, ‘Neden herkesin 10 bin metrekare evi olmasın?’ diyerek gerçekleştirdiği fold home ve fold office konseptleriyle sabit gider ve masrafları da en aza indiriyor, efektif yaşam alanları tasarlıyor. Tüm Nef projelerinde Foldhome sistemi uygulanıyor. Bir Nef keşfi olan Foldhome, alışılmış sosyal tesislerden tamamen farklı olarak ve kişiye özel kullanım alanları sunarak,  5 bin metrekarelik bir evin sahip olabileceği özellikleri 60 metrekarelik bir ev içine dahil ediyor. Foldhome sistemine göre, bir ev aldığınızda aslında 24 odalı bir eve sahip oluyorsunuz.

Sign of the City Awards 2016 Nef Ödülleri

En İyi Konut Projesi (Tamamlanan) 
•    Nef Apartments Kemerburgaz 04 
En İyi Rezidans (Devam Eden) 
•    Nef Ataköy 22 
En İyi Ofis– (Tamamlanan)
•    Nef Offices Kağıthane 11

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.